Співдружність Незалежних Держав

Содружество Независимых Государств
Співдружність Незалежних Держав
Країни-члени СНД
Абревіатура CIS, СНД, СНГ
Тип Міжнародна організація
Засновник Російська Радянська Федеративна Соціалістична Республіка, Українська Радянська Соціалістична Республіка і Білоруська РСР
Засновано 8 грудня 1991
Засади Біловезька угода і Алма-Атинська декларація
Штаб-квартира Мінськ
Розташування  Білорусь
60°30′ пн. ш. 102°48′ сх. д.
Членство
Офіційні мови російська
Попередник СРСР
Генеральний секретар Сергій Лебедєв
Голова ради
голів держав
Володимир Путін
Голова ради
голів урядів
Дмитро Медведєв
Голова ради міністрів
закордонних справ
Сергій Лавров
Голова ради
постійних представників
Андрій Шведов
Дочірня(і)
організація(ї)
ОДКБ
Вебсайт cis.minsk.by

 Співдружність Незалежних Держав у Вікісховищі

Рівень інтеграції пострадянських країн до євразійських структур, в тому числі СНД.

Співдру́жність Незале́жних Держа́в, СНД (англ. The Commonwealth of Independent States (CIS); рос. Содру́жество Незави́симых Госуда́рств, СНГ) — регіональна міжнародна організація, до якої входить низка пострадянських країн.

Назва

Назва СНД офіційними мовами країн-учасниць:

 • азерб. Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB)
 • біл. Садружнасць Незалежных Дзяржаў (СНД); Sadružnasć Niezaležnych Dziaržaŭ (SND)
 • вірм. Անկախ պետությունների Համագործակցություն (ԱՊՀ); Ankakh petut’yunneri Hamagortsakts’ut’yun (APH)
 • каз. Täuelsız Memleketter Dostastyğy (TMD)
 • кирг. Köz karandı emes mamleketterdin şerikteştigi (KMŞ); Көз каранды эмес мамлекеттердин шериктештиги (КМШ)
 • рум. Comunitatea Statelor Independente (CSI)
 • рос. Содружество Независимых Государств (СНГ)
 • тадж. Ittihodi Davlathoi Mustaqil (IDM); Иттиҳоди Давлатҳои Мустақил (ИДМ)
 • узб. Mustaqil Davlatlar Hamdo'stligi (MDH)

Утворення СНД

Леонід Кравчук — перший президент незалежної України; до обрання — член Політбюро Центрального комітету КПУ.

Результати Всеукраїнського референдуму, вибори Президента України створили у республіці якісно нову політичну ситуацію. Було прискорено остаточну ліквідацію СРСР.

7—8 грудня 1991 р. на території Білорусі, у Біловезькій пущі під Берестям, відбулася зустріч Голови Верховної Ради Білорусі С. Шушкевича, Президента РФ Єльцина і Президента України Кравчука. Підсумком її стали офіційна констатація факту розпаду СРСР, укладення угоди про утворення Співдружності Незалежних Держав (СНД). Однак український парламент не ратифікував вступ, і Україна ніколи не була членом СНД, маючи тільки асоційоване членство, яке завершилось у 2018 році з виходом з усіх органів СНД.[1]

21 грудня 1991 р. на зустрічі в Алмати керівники Росії, України, Білорусі, Азербайджану, Вірменії, Молдови, Казахстану, Киргизстану, Туркменістану, Узбекистану і Таджикистану підписали Декларацію про утворення СНД. Це означало, що СРСР як суб'єкт міжнародного права і геополітична реальність перестав існувати. Кожна республіка стала самостійною. СНД не є державою, вона не має наддержавних управлінських структур. Члени Співдружності є цілком незалежними державами.

Незалежність України була визнана всіма колишніми радянськими республіками, світовим співтовариством. Держави, що не були республіками СРСР, почали визнавати незалежність України після описаного вище референдуму. Першою (2 грудня 1991) незалежність України визнала Польща. Того самого дня Прем'єр-міністр Канади Б. Малруні заявив, що Канада визнає Україну як незалежну державу; 3 грудня Україну визнала Угорщина; 4 грудня Литва й Латвія; 5 грудня Росія, Болгарія, Словенія[2]. До кінця грудня 1991 р. заяви про визнання незалежності України зробили уряди 68 держав світу, серед яких і США, ФРН, Британія, Швеція, Італія, Японія.

Результат історичного значення розпаду СРСР та утворення СНД

Результати Всеукраїнського референдуму, вибори Президента України створили у республіці якісно нову політичну ситуацію. Було прискорено остаточну ліквідацію СРСР.

Історія

Підписання договору про ліквідацію СРСР
Підписання договору про створення СНД, Алмати, Казахстан

Співдружність Незалежних Держав створена 8 грудня 1991 року в садибі Віскулі (Біловезька пуща, Білорусь) як господарський, політичний та економічний союз Білорусі, Росії та України. 21 грудня на умовах Алма-Атинської угоди приєднались ще вісім колишніх республік СРСР (Азербайджан, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Таджикистан, Туркменістан та Узбекистан). 23 жовтня 1993 року до СНД приєдналася Грузія. 26 серпня 2005 року зі складу СНД вийшов Туркменістан. Україна є співзасновницею СНД, але Статут організації Україна не ратифікувала, тому формально Україна була лише спостерігачем, а не членом СНД. 14 серпня 2008 року парламент Грузії прийняв рішення залишити СНД, і, згідно зі Статутом СНД, 18 серпня 2009 року Грузія офіційно перестала бути членом Співдружності[3]. 19 березня 2014 року Україна оголосила про початок процедури виходу з СНД[4]. 9 травня 2018 року президент України Петро Порошенко заявив, що підписав указ про відкликання представників країни з усіх статутних органів СНД та фактично з 19 травня 2018 року Україна вийшла з даної структури. У серпні представництво України при СНД було закрито. 6 лютого 2019 року посол України в Мінську Ігор Кизим заявив про завершення процесу виходу Києва з координаційних органів Співдружності Незалежних Держав.

Передумови утворення

1 грудня 1991 року відбувся загальнонаціональний референдум на території колишньої УРСР щодо проголошення незалежності України. У референдумі взяли участь 31 891 742 особи — 84,18 % населення України. З них 28 804 071 особа (90,32 %) підтвердили Акт про незалежність. Цю подію М. Горбачов сприйняв як трагічну, що привела країну в стан небезпеки. На противагу йому Б. Єльцин опублікував заяву про визнання незалежності України. Результат Всеукраїнського референдуму ставив хрест на перспективах збереження СРСР у будь-якій формі. За словами одного із учасників Л. Кравчук: «Якщо ми вийдемо до народу й оголосимо, що Союзу немає, а на його місце нічого не запропонуємо — вибух неминучий. Потрібний варіант перехідний»[5]

8 грудня 1991 року в Біловезькій Пущі в Білорусі лідери Російської Федерації, України та Білорусі прийняли рішення про припинення існування СРСР і створення Співдружності Незалежних Держав (СНД). В преамбулі «Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав», вказувалось: «Ми, Республіка Білорусь, Російська Федерація (РРФСР), Україна, як держави-засновниці Союзу РСР, які підписали Союзний Договір 1922 року, далі звані Високими Договірними Сторонами, констатуємо, що Союз РСР як суб'єкт міжнародного права і геополітична реальність припиняє своє існування». 25 грудня 1991 року М. Горбачов склав свої повноваження Президента СРСР. 30 грудня на зустрічі глав СНД у Мінську ухвалюється рішення про остаточне скасування державних структур СРСР.

У початковий період існування Співдружності Незалежних Держав вона розглядалася головним чином як механізм цивілізованого розлучення колишніх союзних республік і розподілу майна СРСР. Створення СНД було покликане забезпечити безболісний перехід від єдиної союзної держави до системи суверенних національних держав на місці колишнього СРСР. На відміну від Союзу РСР Співдружність не є державою і не має наднаціональних повноважень.

Утворення організації

СНД було засновано главами БРСР, РРФСР і Україною шляхом підписання 8 грудня 1991 року в Віскулях (Біловезька пуща, Білорусь) «Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав» (відому в ЗМІ як Біловезька угода). Організаційні основи СНД були визначені Біловезькою Угодою про утворення СНД і Протоколом до неї, Алматинською декларацією, а також Статутом СНД від 22 січня 1993 р. В угоді про створення СНД зазначалося, що на території держав, які його підписали, не допускається застосування норм права третіх держав, у тому числі й Союзу РСР, а діяльність його органів влади припиняється. Три країни проголосили недоторканість кордонів у рамках Співдружності, гарантували їхню відкритість і свободу пересування громадян. Сторони вирішили зберегти об'єднане командування спільним військово-стратегічним простором. Угода проголошувалась відкритою для приєднання всіх держав колишнього СРСР[6].

У документі, що складався з преамбули та 14 статей, констатувалося, що Союз РСР припиняє своє існування як суб'єкт міжнародного права і геополітичної реальності. Однак, ґрунтуючись на історичній спільності народів, зв'язках між ними, враховуючи двосторонні договори, прагнення до демократичної правової держави, намір розвивати свої стосунки на основі взаємного визнання і поваги державного суверенітету, сторони домовилися про утворення Співдружності Незалежних Держав.

Плідно шукали назву нового утворення. Пропонувався і Союз Суверенних Республік, і Союз Суверенних Держав, Співдружність Демократичних Держав, тобто СДД, але потім було вирішено, що держави ще не є належно демократичними. Тому об'єднання дістало назву Співдружності Незалежних Держав (СНД)[6].

Мета організації

СНД засновано на засадах суверенної рівності всіх її членів, тому всі держави-члени є самостійними суб'єктами міжнародного права. Співдружність не є державою і не володіє наднаціональними повноваженнями[7].

Основні цілі організації:

 • Співпраця в політичній, економічній, екологічній, гуманітарній, культурній та інших галузях;
 • Всебічний розвиток держав-членів в рамках єдиного економічного простору, міждержавної кооперації та інтеграції;
 • Забезпечення прав і свобод людини;
 • Співпраця в забезпеченні міжнародного миру і безпеки, досягнення загального і повного роззброєння;
 • Взаємна правова допомога;
 • Мирне вирішення суперечок і конфліктів між державами організації[8].

До сфер спільної діяльності держав-членів належать:

 • Забезпечення прав і основних свобод людини;
 • Координація зовнішньополітичної діяльності;
 • Співпраця у формуванні і розвитку спільного економічного простору, митної політики;
 • Співпраця в розвитку систем транспорту, зв'язку;
 • Охорона здоров'я та навколишнього середовища;
 • Питання соціальної і міграційної політики;
 • Боротьба з організованою злочинністю;
 • Співпраця в галузі оборонної політики і охорони зовнішніх кордонів[9].

Склад СНД

Повноправні члени СНД

Держава Вступ до СНД Ратифікація Біловезьких Угод від 8 грудня 1991[10] Ратифікація Статуту СНД від 22 січня 1993[10]
1  Азербайджан 21 грудня 1991 не підписані 14 грудня 1993
2  Білорусь 8 грудня 1991 10 грудня 1991 18 січня 1994
3  Вірменія 21 грудня 1991 18 лютого 1992 16 березня 1994
4  Казахстан 21 грудня 1991 23 грудня 1991 20 квітня 1994
5  Киргизстан 21 грудня 1991 не підписані 12 квітня 1994
6  Молдова 21 грудня 1991 8 квітня 1994 27 червня 1994
7  Росія 11 грудня 1991 23 грудня 1991 20 червня 1994
8  Таджикистан 21 грудня 1991 не підписані 4 серпня 1993
9  Узбекистан 21 грудня 1991 4 січня 1992 9 лютого 1994

Асоційовані члени СНД

Держава Учасник з Ратифікація Біловезьких Угод від 8 грудня 1991[10] Ратифікація Статуту СНД від 22 січня 1993[10]
1  Туркменістан 26 серпня 2005 26 грудня 1991 не підписано

Держави-спостерігачі в СНД

Держава Ратифікація Біловезьких Угод від 8 грудня 1991[10] Ратифікація Статуту СНД від 22 січня 1993[10]
1  Монголія[11] не підписано не підписано
2  Афганістан[12] не підписано не підписано

Колишні члени СНД

Держава Ратифікація Біловезьких Угод від 8 грудня 1991[10] Ратифікація Статуту СНД від 22 січня 1993[10] Членство Член з Член до
1  Грузія 9 грудня 1993[13] повноправне 1993 18 серпня 2009
2  Україна 10 грудня 1991 асоційоване 1993 19 травня 2018[14]

Україна, не підписавши Статут СНД від 22.01.1993 р., де-юре не була державою-членом співдружності, а мала статус держави-засновниці та держави-учасниці СНД. Починаючи з квітня 2014 року, співробітництво України в рамках СНД зведено до мінімуму. Україна вийшла з низки багатосторонніх угод в рамках СНД та припинила членство у багатьох органах галузевого співробітництва.[15] 19 травня 2018 р. Президент підписав Указ про остаточне припинення участі України у статутних органах СНД[16].У МЗС України заявили про фактичне закінчення процесу виходу України з СНД.

Органи СНД

Вищим органом СНД є Рада глав держав, за нею Рада голів урядів, а далі — координуючі інститути. Наприкінці 1996 року їх діяло 80, а в 67 з них Україна брала участь.

Рада Глав держав СНД

Головним органом СНД є Рада голів держав-учасниць, що обговорює і вирішує принципові питання пов'язані з діяльністю держав-учасниць, які стосуються їхніх спільних інтересів, а також розглядає будь-які питання, в яких зацікавлені окремі держави-члени Співдружності, враховуючи інтереси решти учасниць[6].

Рада голів держав-учасниць на своїх засіданнях приймає також рішення щодо:

 • внесення поправок до Статуту СНД;
 • створення нових або ліквідації існуючих органів Співдружності;
 • оптимізації структури СНД, удосконалення діяльності органів Співдружності;
 • заслуховування доповідей про діяльність органів СНД;
 • призначення голів органів, що належать до її компетенції;
 • делегування повноважень іншим органам СНД;
 • затвердження положень про органи СНД, що входять у її компетенцію.
Від 7 травня 2008 року.
Держава Ім'я Примітки
1  Росія Володимир Путін Голова Ради (з 1 січня 2017)
2  Азербайджан Ільхам Алієв Член Ради
3  Білорусь Олександр Лукашенко Член Ради
4  Вірменія Серж Саркісян Член Ради
5  Казахстан Нурсултан Назарбаєв Член Ради
6  Киргизстан Алмазбек Атамбаєв Член Ради
7  Молдова Ігор Додон Член Ради
8  Таджикистан Емомалі Рахмон Член Ради
9  Туркменістан Гурбангули Бердимухамедов Член Ради
10  Узбекистан Шавкат Мірзійоєв Член Ради

Зустрічі голів держав СНД

 • грудень 1991 Вискулі (Білорусь), Алмати
 • жовтень 1992 Мінськ, Бішкек
 • квітень 1993 Москва, Ашгабат
 • жовтень 1994 Москва
 • травень 1995 — Мінськ
 • травень 1996 — Москва
 • січень 1997 — Москва
 • квітень 1998 — Москва
 • квітень 1999 — Москва
 • липень 2000 — Москва
 • жовтень 2001 — Москва (10-й ювілейний)
 • жовтень 2002 Кишинів
 • вересень 2003 Ялта
 • вересень 2004 Астана
 • серпень 2005 Казань
 • жовтень 2006 — Мінськ
 • жовтень 2007 Душанбе
 • жовтень 2008 Бішкек
 • жовтень 2009 — Кишинів
 • травень 2010 — Москва
 • вересень 2011 — Душанбе (20-й ювілейний)
 • травень 2012 — Москва
 • грудень 2012 Ашгабат
 • жовтень 2013 — Мінськ
 • жовтень 2014 — Мінськ
 • жовтень 2015 Бурабай
 • вересень 2016 Чон-Арик

Рада голів урядів

Рада голів урядів Співдружності координує співробітництво органів виконавчої влади в економічній, соціальній та інших сферах спільних інтересів. Вона вирішує такі питання[6]:

 • реалізації доручень Ради голів держав, даних Раді голів урядів;
 • реалізації положень, зафіксованих у Договорі про створення Економічного союзу, а також фактичного функціонування зони вільної торгівлі;
 • прийняття спільних програм розвитку промисловості, сільського господарства та інших галузей економіки з їх фінансуванням;
 • розвитку систем транспорту, зв'язку, енергетики;
 • співробітництва у питаннях тарифікації, кредитно-фінансової і податкової політики;
 • розробки механізмів, які спрямовані на формування науково-технологічного простору;
 • створення органів Співдружності в рамках її компетенції;
 • призначення (затвердження) керівних органів Співдружності, що входять до її компетенції;
 • фінансового забезпечення органів Співдружності.

Міжпарламентська Асамблея СНД

Міжпарламентська асамблея держав — учасників Співдружності Незалежних Держав (МПА СНД) була заснована 27 березня 1992 року в місті Алма-Ата (Республіка Казахстан). Угодою, підписаною главами парламентів Республіки Вірменія, Республіки Білорусь, Республіки Казахстан, Республіки Таджикистан, Республіки Узбекистан, Киргизької Республіки та Російської Федерації, Міжпарламентська асамблея була заснована як консультативний орган для підготовки проєктів законодавчих документів, що становлять взаємний інтерес. У 1993—1995 роках членами Міжпарламентської асамблеї стали парламенти Республіки Азербайджан, Грузії, Республіки Молдова. У 1999 році до Алматинської угоди приєдналася Україна.

У травні 1995 року глави держав СНД підписали Конвенцію про Міжпарламентської асамблеї держав — учасниць Співдружності Незалежних Держав, яка набрала чинності 16 січня 1996 року. Відповідно до цієї Конвенції Міжпарламентська асамблея отримала офіційний статус міждержавного органу і зайняла провідне місце в системі органів Співдружності Незалежних Держав.

У своїй діяльності Міжпарламентська асамблея найбільше значення надає питанням, пов'язаним з гармонізацією і зближенням законодавств держав Співдружності. Ця робота отримує своє втілення в прийнятих Міжпарламентською асамблеєю модельних законодавчих актах і рекомендаціях, при створенні яких враховується досвід парламентів країн Співдружності і міжнародних парламентських організацій. За роки діяльності Міжпарламентської асамблеї було прийнято понад 200 документів, що забезпечують реальне зближення національних законодавств, в їх числі Цивільний, Кримінальний, Кримінально-процесуальний, Кримінально-виконавчий модельні кодекси. Рішення Міжпарламентської асамблеї та її органів виробляються на основі консенсусу, що дозволяє приймати взаємоприйнятні документи. Основним напрямком модельної законотворчості в економічній сфері є формування правових основ загального економічного простору Співдружності Незалежних Держав, і зокрема, правове забезпечення створення зони вільної торгівлі держав — учасниць СНД.

Голова Асамблеї Валентина Матвієнко, Генеральний секретар — керівник Секретаріату Ради МПА СНД Олексій Сергєєв, місце перебування — Санкт-Петербург.

Військова співпраця

На вересневому (2004 року) саміті СНД в Астані (Казахстан) прийнято рішення реформувати структури СНД — зокрема, створити Рада безпеки СНД з боротьби з тероризмом.

Наразі в рамках СНД існують дві паралельні колективні військові структури. Одна з них Рада міністрів оборони СНД, створена в 1992 році для вироблення єдиної військової політики. При ній існують постійний секретаріат і Штаб з координації військового співробітництва СНД (ШКВС). Друга Організація договору про колективну безпеку (ОДКБ). В рамках ОДКБ створені колективні сили швидкого розгортання в складі кількох батальйонів мобільних військ, вертолітної ескадрильї, армійської авіації.

У 20022004 роках співпраця у військовій області розвивалося в основному в рамках ОДКБ. В ОДКБ регулярно проводяться спільні навчання. Одна з оборонних структур — це Об'єднана система ППО СНД. У 2005 році в рамках СНД затверджені фінансування на ППО в розмірі 2,3 млрд руб.

Головнокомандувач Об'єднаними Збройними Силами СНД

Начальник Генерального штабу Об'єднаних Збройних Сил СНД — перший заступник Головнокомандувача Об'єднаними Збройними Силами СНД

 • Самсонов Віктор Миколайович (1992—1993)

Начальники Штабу з координації військового співробітництва держав-учасниць СНД

 1. Самсонов Віктор Миколайович (1993—1997)
 2. Прудніков Віктор Олексійович (1997—2001)
 3. Яковлєв Володимир Миколайович (2001—2006)

Секретарі Ради міністрів оборони держав-учасниць СНД

 1. Івашов Леонід Григорович (1992—1996)
 2. Волков Василь Петрович (1996—1999)
 3. Синайський Олександр Сергійович (з 1999)

Соціальний розвиток країн СНД

Статистичні дані показують, що назагал країни СНД станом на 2011 рік становлять собою зону соціальних негараздів. Найбільш низький рівень соціального розвитку спостерігається в Киргизстані й Таджикистані, в яких від 35 до 50 % населення мають доходи нижчі від величини прожиткового мінімуму, а також у Молдові та Вірменії, де близько чверті громадян мають доходи нижчі від величини прожиткового мінімуму. При цьому слід ураховувати, що суб'єктивний рівень бідності, який визначається на підставі соціологічних опитувань, часто виявляється істотно вищим за офіційний показник: так, суб'єктивний рівень бідності в Росії становить 42 %, а офіційний рівень — 13%.

Економічна співпраця

Зона вільної торгівлі СНД

Зона вільної торгівлі СНД (ЗВТ) — угода держав СНД, що підписали в 2011 році Договір про зону вільної торгівлі. Договір, проєкт якого був розроблений російським міністерством економічного розвитку, передбачає «зведення до мінімуму винятків з номенклатури товарів, до яких застосовуються імпортні мита», експортні мита повинні бути зафіксовані на певному рівні, а згодом поетапно скасовані. Договір замінив більше ста двосторонніх документів, що регламентують режим вільної торгівлі на просторі співдружності[17].

Учасники Зони вільної торгівлі

Міждержавний банк

Міждержавний банк — міжнародна фінансова організація, утворена в 1993 році десятьма країнами СНД: Республікою Вірменія, Республікою Білорусь, Республікою Казахстан, Киргизькою Республікою, Республікою Молдова, Російською Федерацією, Республікою Таджикистан, Туркменістаном, Республікою Узбекистан та Україною. Основний напрямок роботи Міждержавного банку — вирішення питань, що виникають при співпраці країн Співдружності Незалежних Держав у галузі фінансів. Функції Міждержавного банку змінювалися відповідно до ситуації в економічній та фінансовій сферах Співдружності Незалежних Держав. Після розпаду рублевої зони і підписання Угоди про створення Платіжного союзу Банк став спеціалізованим інститутом цього союзу.

У жовтні 1996 року шістьма державами (Вірменія, Білорусь, Киргизстан, Молдова, Російська Федерація, Таджикистан) був підписаний Протокол, відповідно до якого Банк допущений на внутрішні валютні ринки цих держав з правом проводити банківські операції та угоди. Банк здійснює основні операції на території держав, що входять до Співдружності Незалежних Держав, розвиває інвестиційно-кредитну діяльність в рамках СНД.

Стосунки України в рамках СНД

8 квітня 2013 Перший віцепрем'єр-міністр України Арбузов Сергій Геннадійович був призначений Національним координатором України з питань співробітництва в рамках Співдружності Незалежних Держав,[18] а також представником України в Економічній раді Співдружності Незалежних Держав.[19]

Представники України при СНД

 1. Усатий Юрій Борисович (22.11.1993, № 548/93 — 10.01.2000, № 9/2000)[20]
 2. Гордина Віталій Миколайович (10.01.2000 — 21.03.2000) т.п.
 3. Данильченко Олександр Петрович (21.03.2000, № 472/2000 — 28.11.2003, № 1372/2003)[21]
 4. Гордина Віталій Миколайович (28.11.2003, № 1373/2003 — 28.07.2008, № 680/2008)[22]
 5. Сочнєв Володимир Вікторович (28.07.2008, № 681/2008[23] —11.10.2010, № 945/2010)[24]
 6. Бунечко Іван Григорович (28.12.2010, № 1296/2010[25] —31.03.2014, № 355/2014)[26]
 7. Дарибогова Ольга Олексіївна (в.о.) (з 31.03.2014)

Як передбачалося Рішенням Ради глав держав СНД від 25 жовтня 2013 року, Україна була визначена головуючою в СНД у 2014 році.

Серед пріоритетів головування України в СНД у 2014 році, в основу якого було покладено принцип рівноправності, партнерської взаємодії та зміцнення добросусідських стосунків між державами — учасницями СНД, було визначено зовнішньополітичну, економічну, гуманітарну, науково-технічну та інноваційну сфери діяльності Співдружності, транспорт, енергетику, боротьбу з новими викликами та загрозами.

Однак, починаючи з 27 лютого 2014 р., після того, як з боку Російської Федерації виникла загроза, пов'язана з порушенням територіальної цілісності України, використання на території АРК військового контингенту Збройних Сил РФ, оголошення нелегітимного референдуму щодо незалежності Криму та інших протиправних дій Росії, Україною як головуючою в СНД державою було ініційовано невідкладне скликання 7 березня ц.р. у Києві позачергового засідання Ради міністрів закордонних справ СНД, метою якого передбачалося ухвалення відповідної Заяви РМЗС про ситуацію в окремих регіонах України, включаючи Автономну Республіку Крим.

Проте, Співдружність Незалежних Держав, на відміну від інших міжнародних організацій (ООН, ЄС, РЄ, ОБСЄ), усунулася від ухвалення відповідальних політичних рішень щодо базових принципів існування Співдружності.

З урахуванням цього, Українська сторона нотою МЗС України від 19.03.2014 р. заявила про припинення головування в СНД у 2014 р. Відповідно, починаючи з квітня 2014 року, співробітництво України в рамках СНД зведено до мінімуму. Україна вийшла з низки багатосторонніх угод в рамках СНД та припинила членство у багатьох органах галузевого співробітництва.[27]

Вихід України з СНД

Питання про членство України в СНД вперше пролунало після перемоги Віктора Ющенка у президентських виборах 2005. У 2005 міністр закордонних справ України Б. Тарасюк зазначив, що участь України у СНД має символічне значення, а саме існування організації та її подальший розвиток є дуже проблематичним. Подібну точку зору також висловлювали представники грузинського, молдовського та азербайджанського урядів. У липні 2007 Президент України Віктор Ющенко на пресконференції розцінив перспективи СНД в цілому як песимістичні[28].

Ще однією з причин стала агресія Росії на Сході України.

14 березня 2014 проєкт Закону України було подано на розгляд Верховної Ради, проте він так і не пройшов всі необхідні процедури розгляду в комітетах та не був проголосований.[29][30]

19 березня 2014 РНБО ухвалила рішення про початок процедури виходу з СНД.[31][32]

30 квітня 2014 МЗС України заявили, що вони вже підготували всі необхідні документи щодо виходу України з СНД. Після цього, за словами заступника міністра закордонних справ Данила Лубківського, єдине що необхідно для виходу України з цього об'єднання — це відповідний закон.[33]

27 листопада 2014 у ВРУ зареєстрували проєкт постанови про вихід України з СНД.[30]

12 квітня 2018 Президент Порошенко повідомив, що запропонує Верховній Раді вийти з усіх статутних органів СНД.[34]

19 травня 2018 Порошенко підписав Указ, яким увів у дію рішення РНБО про остаточне припинення участі України у статутних органах СНД[35][36].

Після припинення участі

Станом на лютий 2019 рік Україна мінімізувала до критично необхідного мінімуму свою участь у Співдружності і фактично завершила вихід. Проте триває перевірка 236 угод, до яких долучилася Україна в період своєї участі в СНД, з метою їхньої денонсації[37].

2 вересня 2020 Україна припинила участь в угоді про співробітництво у галузі ветеринарії, у галузі санітарної охорони територій держав-учасниць СНД та угоді про створення Координаційної ради з карантину рослин держав-учасниць СНД[38].

У лютому 2021 року Україна вийшла з двох угод СНД, що стосуються єдиного повітряного простору та його використання[39].

Критика

Серйозна помилка була здійснена під час будівництва утворення відомого як СНД. Воно, можливо, могло і встояти, якщо б було задумано як Співдружність націй незалежних держав — я підкреслюю слово «незалежних» — у якому права кожної держави: Вірменії, Грузії і Азербайджану, були б захищені. Абхази використовують в Абхазії російські війська, щоб витіснити грузинське населення. Яка ж це «співдружність»? Росія використовує СНД, намагаючись зберегти стару імперію у новій формі і винаходить різні механізми для цього. Лідери СНД не зробили хоч однієї серйозної спроби залагодити вірменсько-азербайджанський конфлікт або будь-який інший конфлікт в межах території пострадянської зони. Я колись назвав СНД великим колгоспом без прав. Такий колгосп неминуче розвалиться, і це по суті вже сталося[40].

Цікаві факти

Частка країн СНД у світових запасах нафти становить 23-24 %, газу — 35 %, вугілля, нікелю — 22 %, заліза — 36 %, хрому — 9 %, марганцю — 34-35 %, бокситів — близько 7 %, кобальту — 15 %, свинцю, цинку — по 20 %. За запасами алмазів, платиноїдів, золота, срібла, титану, цирконію, рідкісних металів і рідкоземельних елементів і ряду інших корисних копалин країни СНД займають 1-3 місце у світі.

Монети

Викарбувано кілька пам'ятних монет, присвячених Співдружності Незалежних Держав.

Див. також

Джерела

 1. Україні не потрібно виходити із СНД – вона ніколи не була і не є зараз членом цієї структури.
 2. «Геополітика: Україна в міжнародних відносинах». Архів оригіналу за 27 листопада 2016. Процитовано 30 липня 2016.
 3. Грузия официально перестала быть членом СНГ
 4. УКРАЇНА ВИХОДИТЬ ІЗ СНД
 5. Чемерис В. Л. Президент: Роман-есе. — Київ : СВЕНАС, 1994. — 464 с.
 6. Кучик О.С. Міжнародні організації:Навч. Посібник. — Київ : Знання, 2007. — 749 с.
 7. Статут СНД. Розділ I. Стаття 1. Виконавчий комітет СНД. Процитовано 14 січня 2008.
 8. Статут СНД. Розділ I. Стаття 2. Виконавчий комітет СНД. Процитовано 14 січня 2008.
 9. Статут СНД. Розділ I. Стаття 4. Виконавчий комітет СНД. Процитовано 14 січня 2008.
 10. Сведения о ратификации документов, принятых в рамках СНГ в 1991—2008 годах (действующих по состоянию на 15 января 2008 года). Архів оригіналу за 30 жовтня 2008. Процитовано 13 серпня 2008.
 11. Грузия проиграла, а СНГ будет жить вечно!. Политика (рос.). Процитовано 27 травня 2018.
 12. Государства — участники МПА СНГ. iacis.ru. Процитовано 27 травня 2018.
 13. Устав Содружества Независимых Государств (г. Минск, 22 января 1993 года) — Исполнительный комитет СНГ
 14. Президент України П. ПОРОШЕНКО (19 травня 2018 року). УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №139/2018. Офіційне інтернет-представництво Президента України. Адміністрація Президента України.
 15. Постійне представництво України при координаційних інститутах СНД. Участь України в СНД. Архів оригіналу за 8 квітня 2016. Процитовано 12 січня 2016.
 16. Президент підписав Указ про остаточне припинення участі України у статутних органах СНД. Офіційне інтернет-представництво Президента України. Процитовано 19.05.2018.
 17. РИА Новости: Главы правительств СНГ подписали договор о зоне свободной торговли
 18. Розпорядження Президента України від 8 квітня 2013 року № 142/2013-рп «Про призначення Національного координатора України з питань співробітництва в рамках Співдружності Незалежних Держав»
 19. Розпорядження Президента України від 8 квітня 2013 року № 141/2013-рп «Про представника України в Економічній раді Співдружності Незалежних Держав»
 20. КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ РОЗПОРЯДЖЕННЯ від 30 березня 1998 р. N 207-р Київ Про затвердження складу міжвідомчої групи з питань розроблення документів для делегації України на Спеціальному міждержавному форумі з удосконалення діяльності СНД та його реформування
 21. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 1372/2003 Про звільнення О.Данильченка з посади Постійного повноважного представника України при координаційних інститутах Співдружності Незалежних Держав
 22. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 680/2008 Про звільнення В.Гордини з посади Постійного повноважного представника України при координаційних інститутах Співдружності Незалежних Держав. Архів оригіналу за 7 квітня 2014. Процитовано 2 квітня 2014.
 23. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 681/2008 Про призначення В.Сочнєва Постійним повноважним представником України при координаційних інститутах Співдружності Незалежних Держав
 24. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 945/2010 Про звільнення В.Сочнєва з посади Постійного повноважного представника України при координаційних інститутах Співдружності Незалежних Держав
 25. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 1296/2010 Про призначення І.Бунечка Постійним повноважним представником України при координаційних інститутах Співдружності Незалежних Держав. Архів оригіналу за 7 квітня 2014. Процитовано 2 квітня 2014.
 26. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 355/2014 Про звільнення І.Бунечка з посади Постійного повноважного представника України при координаційних інститутах Співдружності Незалежних Держав. Архів оригіналу за 8 липня 2014. Процитовано 2 квітня 2014.
 27. Архівована копія. Архів оригіналу за 8 квітня 2016. Процитовано 12 січня 2016.
 28. Філатов О. Г., Камінський П. Д. СНД: Подальші перспективи розвитку
 29. http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc2_5_1_J?ses=10008&num_s=2&num=0074&date1=&date2=&name_zp=&out_type=&id=
 30. http://www.unian.ua/politics/1014810-u-radi-zareestruvali-proekt-postanovi-pro-vihid-ukrajini-z-snd.html У Раді зареєстрували проект постанови про вихід України з СНД
 31. http://www.rnbo.gov.ua/news/1629.html Архівовано 8 грудня 2015 у Wayback Machine. Андрій Парубій: Україна розпочинає процес виходу з СНД
 32. http://www.pravda.com.ua/news/2014/03/19/7019617/ УКРАЇНА ВИХОДИТЬ ІЗ СНД — «Українська правда»
 33. http://www.wz.lviv.ua/news/63662 Архівовано 27 травня 2014 у Wayback Machine. В МЗС України підготували документи щодо виходу України з СНД
 34. Порошенко хоче скасування частини договору про дружбу з РФ і виходу з органів СНД. Українська правда (укр.). Процитовано 12 квітня 2018.
 35. Україна остаточно вийшла з СНД. espreso.tv. Процитовано 19 травня 2018.
 36. Президент підписав Указ про остаточне припинення участі України у статутних органах СНД — Офіційне інтернет-представництво Президента України. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Процитовано 19 травня 2018.
 37. Україна фактично завершила вихід з СНД – МЗС. 5 канал. 12 лютого 2019. Процитовано 1 травня 2019.
 38. Україна денонсувала ще три угоди з СНД. РБК-Украина (рос.). Процитовано 2 вересня 2020.
 39. Україна вийшла зі ще двох угод СНД щодо повітряного простору. Економічна правда (укр.). Процитовано 19 квітня 2021.
 40. Abulfaz Elchibey, former President of Azerbaijan. Literaturnaya Gazeta in Russian. 4 Mar 98.

Література

 • С. В. Гринько. Алматинська зустріч країн-учасниць СНД 1991 // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т. / Редкол.: Л. В. Губерський (голова) та ін. — К.: Знання України, 2004. — Т. 1. — 760 с. — ISBN 966-316-039-Х
 • О. Ковтун. Співдружність Незалежних Держав // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.683 ISBN 978-966-611-818-2

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.