Музеї Черкаської області

Черкаси

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Музей «Кобзаря» Т. Г. ШевченкаЧеркаси, вул. Байди-Вишневецького, 37У музеї показано історію видання «Кобзаря» Тараса Шевченка, простежено еволюцію ілюстрування шевченківських творів, а також «Кобзарі» у перекладах мовами народів світу.
Черкаський обласний краєзнавчий музейЧеркаси, вул. Слави, 1Експозиція музею розміщена в 30 залах на площі 2 800 м². Вона має розділи: природи краю, археології, етнографії, історії краю XIV — початку XX століття, історії краю від 1917 року і сучасність та велика зала вшанування пам'яті Т. Г. Шевченка, низка окремих зал, присвячених видатним землякам, вихідцям з Черкащини або відомим особам, чия діяльність пов'язана з краєм.
Черкаський художній музейЧеркаси, вул. Хрещатик, 259Експозиція музею складається з 2 відділів: декоративно-ужиткове мистецтво та образотворче мистецтво. У першому відділі можна ознайомитись зі зразками народного мистецтва Середнього Подніпров'я, у другому — з роботами професійних митців. Крім цього, 4 зали третього поверху приміщення експозиційною площею 500 м² постійно використовуються під періодичні виставки.
Музейна кімната "Робочий кабінет Василя Симоненка"Черкаси, вул. Хрещатик, 251У музеї представлені фотографії, документи, листи Василя Симоненка, які він одержував і писав дописувачам, працюючи у відділі листів газети «Черкаська правда». Експонуються також особисті речі поета, рукописи його творів, записник з робочими нотатками, заява про вступ до спілки письменників України, та фотографії, зроблені І. Ф. Осадчим, колегою-фотографом. В окремих вітринах виставлені твори В. Симоненка як мовою оригіналів, так і переклади. Тут також зібрані спогади про поета, його друзів та однодумців.
Музей історії заводу ВО «Темп»Черкаси, вул. Юрія Іллєнка, 27
Музей історії ВО «Азот»Черкаси, вул. Героїв Холодного Яру, 72
Музей Черкаської геологорозвідувальної експедиціїЧеркаси, вул. Андрія Терещенка, 1
Музей історії фабрики імені Лесі Українки Черкаси, вул. Одеська, 16/1
Музей історії Черкаської обласної організації СПУЧеркаси,Відкритий 8 квітня 2008 року. Значна частина експозиції присвячена оригіналам установчих документів щодо створення Соціалістичної партії, представлені списки ініціативних груп з районів області, прізвища та фото тих, хто були першими, їх спогади. Велика кількість фото та відеоматеріалів розповідає про кожний рік з біографії партії[1].
Аптека-музей «Крещатикъ»Черкаси,У стилізованому під дореволюційну аптеку приміщенні представлені фотокопії документів, знайдених у історичних архівах Києва та Черкас, серед них — указ Миколи I про завезення ліків у аптеки міста, виписки рецептів тодішніх аптекарів тощо. На полицях шаф — старовинні колби, мензурки, банки від давніх лікарських засобів[2].
Музей дерев'яної скульптури Михайла ШирінкінаЧеркаси, Парк 30-річчя ПеремогиЕкспонатами музею стали близько сотні різноманітних образів (людей, птахів, тварин тощо), автор яких — черкаський скульптор Михайло Ширінкін[3].

Ватутіне

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Ватутінський міський історичний музейВатутіне, проспект Ватутіна, 19Музей має дві експозиційні та одну виставочну зали загальною площею 180 м. В ньому налічується понад 1 800 експонатів, з унікальних — кістки мамонта та зуби акули. В музеї проводяться виставки творів місцевого художника Поперечного Івана Ананійовича, майстрині народної вишивки Чибиряк Тетяни Іллівни та робіт учнів місцевої школи мистецтв[4].

Городищенський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Городищенський краєзнавчий музейГородище, вул. Винниченка, 7
Городищенський літературно-меморіальний музей Івана ЛеГородище, вул. Героїв Чорнобиля, 141
Мліївський меморіальний музей родини СимиренківМліїв (інститут помології).Існує з 1970 року. ого створили за ініціативи тодішнього директора Мліївського садінституту Миколи Артеменка. Музей облаштували у будинку, який у 1850 році звели Платон і Федір Симиренки. Нині фонд музею налічує 3,5 тисячі експонатів. Це фотографії, листи, книги, меблі та інші речі, що належали Симиренкам[5].
Музей історії смт ВільшанаВільшана, вул. Шевченка, 194Музей розташований в одній кімнаті. Експонати розташовані по периметру кімнати. Експозиція охоплює період від стародавніх культур, залишки яких знаходили на території селища до другої світової війни. Невеликий стенд охоплює сучасний період.
Вільшанська світлицяВільшана, вул. Шевченка, 53У музеі зібрана унікальна колекція старожитностей. Зокрема розповідає про боксерів Віталія та Володимира Кличків, дід яких — Родіон Кличко — був родом із Вільшани. У музеї відтворено генеалогічне дерево братів Кличків.
Музей історії села МліїваМліїв, вул. Леніна, 82 (приміщення СЦКД).
Музей історії села СтаросілляСтаросілля
Музей історії села ВербівкаВербівкаТут зібрані унікальні експонати, які розповідають про історію населеного пункту. У музеї можна побачити зразки справжньої національної вишивки, доторкнутися до знарядь хліборобської праці та хатнього вжитку, яким вже більше 100 років. Окремий зал бойової слави розповідає про живих та полеглих земляків, які воювали на фронтах Другої світової війни, про односельчан, які загинули в період окупації. Зберігаються фронтові медалі та листи-трикутники[5].
Музей Семена Гулака-АртемовськогоГородище, вул. Грушевського, 4Музей присвячено Семену Гулак-Артемовському. Відкрився 16 лютого 2010 року. Облаштований у колишньому приміщенні районного суду[5].
Музей воїнів-інтернаціоналістівГородище, вул. Фізкультурна, 39 (приміщення ЗОШ № 1).Відкритий 5 листопада 1987 року. Тут зберігаються особисті речі, листи, фотографії земляків, які служили у Афганістані[5].

Драбівський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Драбівський краєзнавчий музейДрабів, вул. Центральна, 77
Краєзнавчий музей села Великий ХутірВеликий Хутір
Музей історії села ЗолотоношкаЗолотоношка
Краєзнавчий музей села НехайкиНехайки
Меморіальний музей М. К. МаслаКовалівка

Жашківський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Жашківський історичний музейЖашків, вул. Соборна, 53Експозиція музею розгорнута в шести залах і розповідає про історію краю[6].
Музей гармонікиЖашків, вул. Соборна, 50Відкритий У 2006 році, на честь 15-річчя незалежності України і 15-річчя творчої діяльності зразкового дитячого ансамблю гармоністів. Ініціатором створення, засновником, активним й натхненним поповнювачем експозиції є заслужений працівник культури України Іван Сухий [7].
Музей історії села Нова ГребляНова Гребля

Звенигородський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Звенигородський краєзнавчий музейЗвенигородка, вул. В. Чорновола, 41
Музей-садиба Героя України В.М. ЧорноволаВільховецьУ будинку на п'ять кімнат стоять шафа, стіл, ліжко, диван, скриня, тумбочка, які були при житті В'ячеслава Чорновола. Тут же книги В'ячеслава Максимовича, на стінах — його портрет, картини й фотографії, рушники, вишиті його мамою Килиною Харитонівною[8].
Літературно-меморіальний музей Тараса ШевченкаШевченкове, вул. Бондарівська, 33Музей розташований на території батьківської садиби Тараса Григоровича Шевченка, де він проживав з 1815 по 1829 рік[9], розповідає про біогафію і творчість Кобзаря.
Музей історії села РизинеРизине

Золотоноша

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Золотоніський краєзнавчий музейЗолотоноша, вул. Черкаська, 20
Музей ДП «Златодар»Золотоноша, вул. Шевченка, 47Відкритий 23 лютого 2010 року. Експозиція складається з документів та фотографій на стендах і в альбомах, грамот й дипломів, які підтверджують досягнення комбінату хлібопродуктів в різні роки, представлені фоторозповіді про ветеранів, які працювали тут, починаючи з перших післявоєнних років[10].

Золотоніський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Гельмязівський краєзнавчий музейГельмязів
Коврайський музей Г. С. СковородиКоврай, Коврайська середня школа
Музей родини МаксимовичівБогуславець
Музей історії села ДмитрівкаДмитрівка
Музей історії села ПіщанеПіщане

Кам'янський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Кам'янський історичний музейКам'янка, вул. Декабристів, 5
Кам'янський державний літературно-меморіальний музей О. С. Пушкіна та П. І. Чайковського Кам'янка, вул. Героїв Майдану, 42
Музей історії Кам'янського машинобудівного заводуКам'янка, вул. Героїв Майдану, 40
Музей історії села Косарі і Косарівського спиртозаводуКосарі

Канів

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Канівський історичний музейКанів, вул. Героїв Небесної Сотні, 15У фондах музею зберігається близько 7 тисяч експонатів. В основному, це матеріали розкопок, що проводилися на території Канівщини в різні роки. У фондах музею зберігається величезна колекція керамічних виробів, починаючи з нової кам'яної доби (VI — IV тисяч років до н. е.) і закінчуючи гончарним посудом XX століття[11].
Канівський музей народного декоративного мистецтваКанів, вул. Героїв Небесної Сотні, 64В музеї представлені речі трох центральних областей України: Черкаської, Київської та Полтавської. Фонди нараховують близько 5 тисяч експонатів. Найцінніші експонати: одяг, килими, рушники, тканини, народний розпис, художнє скло.
Бібліотека-музей ГайдараКанів, вул. Успенська, 78В музеї зберігаються деякі особисті речі Аркадія Гайдара. Могила письменника розташована в міському парку, неподалік музею.
Канівський музей Тараса ШевченкаКанів, Тарасова гора
Тарасова світлицяКанів, Тарасова гораВідтворена в 1991 році Тарасова світлиця, перший народний музей Кобзаря. Вперше така хата на народні кошти була збудована на Тарасовій горі у 1884 році одночасно із завершенням впорядкування Шевченкової могили, коли 1 серпня на ній встановлений чавунний пам'ятник[12].

Канівський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Музей-садиба М. О. МаксимовичаПрохорівка
Музей ГайдараЛіпляве

Катеринопільський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Катеринопільський краєзнавчий музейКатеринопіль, вул. Леніна, 42

Корсунь-Шевченківський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Музей історії Корсунь-Шевченківської битвиКорсунь-Шевченківський, острів Коцюбинського, 4
Корсунь-Шевченківський історичний музейКорсунь-Шевченківський, острів Коцюбинського, 4
Меморіальний музей К. Г. СтеценкаКвітки
Літературно-меморіальний музей І. С. Нечуя-ЛевицькогоСтеблів, вул., Партизанська, 8
Музей історії села ШендерівкаШендерівка
Музей історії села НетеребкаНетеребка
Музей історії сіл Дацьки, Переможинці, Прутильці, ЯблунівкаДацьки
Музей історії села Гута-СелицькаГута-Селицька

Лисянський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Лисянський історичний музейЛисянка, пл. Миру, 22
Музей історії села ПогиблякПогибляк

Маньківський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Дзензелівський краєзнавчий музейДзензелівка
Музей народного мистецтваТимошівка

Монастирищенський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Монастирищенський краєзнавчий музейМонастирище, вул. Леніна, 130а
Музей історії машинобудівного заводуМонастирище, вул. Леніна, 13
Музей історії смт ЦибулівЦибулів, вул. Фрунзе, 5

Сміла

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Смілянський краєзнавчий музейСміла, вул. Соборна, 98Основні фонди музею налічують понад 3,5 тисяч одиниць зберігання. Експозицію розміщено в трьох залах, де представлено:картографічну спадщину Смілянщини кінця XIX — початку XX століття; матеріали, пов'язані з родиною колишніх власників містечка графів Бобринських та іменами відомих громадян міста; старожитності Наддніпрянщини.
Вагон-музей залізничного вузла станції імені Т. ШевченкаСміла, станція імені Тараса Шевченка

Смілянський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Кімната–музей Іллі МечниковаПопівка, школа
Етнографічний музейТеклине

Тальнівський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Тальнівський музей історіїТальне, вул. Замкова, 48 (Палац Шувалова)
Музей історії села ЗеленьківЗеленьків

Умань

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Уманський краєзнавчий музейУмань, вул. Незалежності, 31Фондова збірка музею нараховує близько 50 тисяч експонатів. Серед них — унікальні археологічна та нумізматична колекції, предмети декоративно-прикладного мистецтва, воєнно-історичні, історико-побутові, художні, документальні та фотодокументи[13].
Уманський художній музейУмань, вул. Андрія Кизила, 2
Музей культури та побуту УманщиниУмань, вул. Любові, 6
Музей літератури та мистецтв УманщиниУмань, вул. Успенська, 128Музей відкрито в 1993 році. Центральне місце в експозиції музею займають оригінальні експонати, що розповідають про відомих діячів української культури, імена яких пов'язані з історією Умані. В музеї представлені матеріали про Т. Шевченка, Лесю Українку, М. Комарова, Д. Щербаківського, Д. Демуцького, І. Карпенка-Карого, Ю. Смолича, М. Бажана, І. Кулика, А. Чужого, Н. Суровцова, І. Їжакевича, Л. Крамаренка, Г. Петрашевич, Д. Головка та багатьох інших[14].
Меморіальний музей-квартира Надії СуровцовоїУмань, вулиця Воїнів Інтернаціоналістів, 6

Уманський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Музей історії села ЛадижинкаЛадижинка
Меморіальний музей І. Д. ЧерняховськогоОксанина
Музей історії села ОксанинаОксанина

Христинівський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Музей історії смт ВерхнячкаВерхнячка, вул. Черняховського, 2
Краєзнавчий музей села СичівкаСичівкаВідкритий 3 квітня 2009 року в приміщенні сільської ради

Черкаський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Мошенський музейМошни, Станція юних техніків
Музей історії села ХудякиХудяки
Музей історії села ДубіївкаДубіївка
Музей історії села Сагунівка Сагунівка
Музей історії села Білозір'я Білозір'я
Музей історії села Яснозір'я Яснозір'я
Краєзнавчий музей села БайбузиБайбузи

Чигиринський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Музей археології НІКЗ «Чигирин»Чигирин, вул. Першотравнева, 30
Музей Богдана Хмельницького в ЧигириніЧигирин, вул., Грушевського, 26
Медведівський краєзнавчий музейМедведівка
Суботівський історичний музейСуботів
Стецівський етнографічний музейСтецівка
Музей млинарстваСтецівка
Музей історії села БоровиціБоровиця
Народний музей села ГоловківкиГоловківка

Чорнобаївський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Чорнобаївський краєзнавчий музейЧорнобай, вул. Черкаська, 22
Музей історії села КліщинціКліщинці
Музей історії села ЛящівкаЛящівка
Музей історії села Красенівка Красенівка
Музей історії села БогодухівкаБогодухівка
Музей історії села Крутьки Крутьки

Шполянський район

Назва Місцезнаходження Короткий опис Зображення
Музей історії села СкотаревеСкотареве
Музей історії колгоспу «Маяк»Шпола, вул Дар'ївська, 101

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.