Список доменних печей Європи
Список доменних печей Європи — перелік доменних печей, розташованих у країнах Європи.
На сучасному (2015) рівні розвитку чорної металургії доменна піч є основним агрегатом для одержання заліза з залізної руди. Одержання заліза полягає у відновленні його з оксидів заліза, карбонатів заліза та деяких інших сполук, що є рудними мінералами залізних руд. Продуктом плавки у доменній печі є чавун. На доменних печах виплавляють переробний чавун, ливарний чавун та спеціальні чавуни (феросплави). Абсолютну більшість чавуну, що виплавляється у доменних печах, становить переробний чавун, що призначений для переробки на сталь. Виплавлення чавуну у доменних печах є початковим виробничим процесом на металургійних заводах з повним металургійним циклом. Давно розробляються й впроваджуються способи безпосереднього виробництва заліза, однак на цьому рівні розвитку вони не можуть конкурувати з доменним процесом за обсягами виробництва.
Кількість доменних печей у різних країнах не є сталою. У країнах Європи у другій половині 20 століття і на початку 21 століття кількість доменних печей значно зменшилася. Наприклад, у Бельгії і Люксембурзі у 1960 році працювали 60 доменних печей, а у 1999 році — лише 2.[1] У Німеччині з 1990 по 2008 рік кількість доменних печей зменшилася з 92 до 58 штук.[2] Причиною зменшення кількості доменних печей є розвиток доменного виробництва, що полягає, зокрема, у збільшенні об'ємів нових доменних печей, покращенні якості шихтових матеріалів, вдосконалені технології доменного процесу, що дозволяє отримувати ту саму або більшу кількість чавуну з меньшої кількості доменних печей. В окремих випадках виведення з експлуатації доменних печей викликане економічними причинами.
У списку містяться лише доменні печі конструкції 20 століття. У данному списку подається перелік доменних печей на 85 діючих і закритих металургійних заводах і комбінатах, що були і є в Європі у період від 2000 року, включаючи і тих, що були демонтовані. Окремі доменні печі країн Європи, що були на початку 21 століття, вже демонтовані (подекуди разом зі своїми заводами), окремі доменні печі після видувки (зупинки) були залишені як пам'ятки історії промисловості.
Посилання
- Viktor Mácha. Iron & steel. Сайт http://www.viktormacha.com. Процитовано грудень 2015. (англ.) (чеськ.)
Примітки
- M. Geerdes and others. Modern Blast Furnace Ironmaking: An Introduction . — Third Edition. — Amsterdam: IOS Press BV. — 2015. — P. 25. ISNB 978-1-61499-498-5 (англ.)
- Достижения и перспективы развития доменного производства. / Металлургическая и горнорудная промышленность. — № 4, 2011. С. 4. (рос.)
- Haut-Fourneau 6 Seraing. https://www.urbex.nl. UrbEx.nl and AndreJoosse.nl. Процитовано 6 листопада 2020. (англ.)
- Доменное производство. Сайт Косогорського металургійного заводу http://www.kmz-tula.ru. Процитовано грудень 2015. (рос.)
- Второй доменный цех НЛМК выплавил 100-миллионную тонну чугуна. Сайт журнала «Металлоснабжение и сбыт» http://www.metalinfo.ru. 06 ноября 2013 г. Процитовано грудень 2015. (рос.)
- Чусовской металлургический завод. Сайт Allmetals http://www.allmetals.ru. Процитовано грудень 2015. (рос.)
- Iron and Steel Making Process. Production of Sinter and Iron.. Сайт Алчевського металургійного комбінату http://www.amk.lg.ua. ПАТ «АМК». 06 ноября 2013 г. Процитовано грудень 2015. (англ.) (рос.)
- На Дніпровському меткомбінаті задули другу доменну піч. Металургпром. 25.11.2019. Процитовано 11 червня 2020.
- Семенов Ю.С., Шумельчик Є.І., Горупаха В.В. (2018). Діагностика та управління доменною плавкою в змінних паливно-сировинних умовах (Українська). Дніпро: Домінанта Прінт. ISBN 978-617-7371-45-7.
- ОАО «Донецкий металлургический завод», Украина, г. Донецк. Сайт державного підприємства "Український науково-технічний центр металургійної промисловості "Енергосталь" http://energostal.kharkov.ua/ua. Процитовано грудень 2015. (рос.)
- Реализованные Консорциумом "Укриндустрия "проекты. Сайт консорціуму "Укріндустрія" http://ukrindustry.com.ua. Процитовано грудень 2015. (рос.)