Метод Кранка-Ніколсон
Метод Кранка-Ніколсон — це спеціальний чисельний метод розв'язку диференціальних рівнянь з частинними похідними в обчислювальній математиці, за допомогою особливої схеми методу скінченних різниць, зокрема для рівняння теплопровідності та дифузії. Це неявний метод 2 порядку і є чисельно стабільним щодо кроку різницевої сітки. Метод винайшли в середині 20-го століття англійські вчені Джон Кранк та Филліс Ніколсон.
Диференціальні рівняння |
---|
Види рівнянь
|
Методи розв'язання
|
Відомі рівняння
|
Для рівняння теплопровідності, дифузії і багатьох інших схожих рівнянь можна довести, що метод Кранка-Ніколсон є безумовно чисельно стабільним. Проте, при використанні великого кроку сітки (коли ) розв'язок може містити сильні коливання. У випадку, коли крок різницевої сітки змінити неможливо, при нестабільності розв'язку рекомендується використовувати менш точний, але також чисельно стабільний неявний зворотній метод Ейлера.
Опис методу
Неявна схема, яку винайшли Джон Кранк та Филліс Ніколсон ґрунтується на чисельному наближенню параболічного диференціального рівняння другого порядку. Як приклад візьмемо одновимірне рівняння теплопровідності
для та з початковою умовою та крайовими умовами ; в точці котра знаходиться між рядами різницевої сітки з кроком та .
Тоді для похідних отримаємо
Тобто використовується середнє значення наближень похідних та для наближення
Підставляючи ці вирази в рівняння теплопровідності (і спрощуючи запис ) отримаємо
Використовуємо для зручності і переносимо всі значення функції з часом в ліву частину рівняння.
Після впорядкування членів рівняння отримаємо неявну різницеву схему для
Рівняння у такій формі має вигляд тридіагональної системи алгебраїчних рівнянь
і розв'язується звичайними прямими чи ітераційними методами лінійної алгебри.
В схемі Кранка-Ніколсон використовується шість точок основної різницевої сітки для наближення проміжної точки , на якій базуються всі чисельні наближення.