Вік сексуальної згоди
Вік сексуа́льної зго́ди (англ. age of consent) — у кримінальному праві вік, починаючи з якого людину вважають спроможною дати свідому інформовану згоду на сексуальну взаємодію з іншою особою, а отже секс із нею не вважатимуть педофілією чи розбещенням неповнолітніх. У більшості країн світу дорослий несе кримінальну відповідальність, якщо вступає в сексуальні стосунки з особою, молодшою від віку згоди. У деяких країнах таку відповідальність несуть обидва(-і) партнер(к)и, якщо вони не досягли віку згоди, але вступили в сексуальні зв'язки.
![](../I/Age_of_Consent_-_Global.svg.png.webp)
Мінімальний вік, з якого людина вважається правомочною давати згоду на сексуальний контакт з іншою особою:
до 12 років
12 років
13 років
14 років
|
15 років
16 років
17 років
18 років
|
19 років
20 років
пізніше 21 року
|
Вік згоди за країнами
У більшості країн світу вік сексуальної згоди варіюється між 14 та 18 роками. Хоча в таких країнах, як Катар, Оман та Саудівська Аравія, обмежень не встановлено. Найменше з обмежень — 9 р. у Ємені, 12 років (Зімбабве, Мексика, Філіппіни), найбільше — 22 роки (Нігер, Мадагаскар, Чад).
Вік сексуальної згоди в Україні — 16 років[1].
У деяких країнах вік згоди може залежати від віку старшого партнера, типу стосунків (гетеро чи гомо) і від того, чи перебувають партнер(к)и у шлюбі, також може існувати заборона позашлюбних стосунків.
У деяких країнах законодавство розрізняє загальний вік згоди і вік згоди проституйованої чи іншої особи, що одержує винагороду за вступ у сексуальний зв'язок. При цьому вік згоди повії встановлюють вище (зазвичай 18 років), ніж вік згоди при добровільному сексі. Це виводить дитячу проституцію за рамки закону.
Факультативний протокол до Конвенції про права дитини щодо торгівлі дітьми, дитячої проституції і дитячої порнографії (169 країн-учасниць) забороняє використання дитини (особи до 18 років) в проституції.
Історія змін віку згоди
У Стародавньому Римі періоду Республіки, від якого збереглося багато законодавчих матеріалів, шлюбний вік для дівчат був встановлений на рівні 12 років, для юнаків — 14. Однак шлюбний вік не означав те ж, що вік згоди на сексуальні відносини. У Росії у XVI столітті Стоглавий собор окреслив мінімальний вік вступу в шлюб для юнаків з 15 років, а для дівчат з 12 років (гл. 18).
Мабуть, перший зареєстрований закон, що регулював вік сексуальної згоди, датований 1275 роком. Тоді в Англії в англійському праві (перший Вестмінстерський статут) з'явилося положення, що встановило статус дрібного злочину за оманою «малолітньої в межах віку» за її згодою. «У межах віку» витлумачувалося, імовірно, як «не досягла шлюбного віку», який на той час становив 12 років.
У різних культурах дозволеним віком для початку статевого життя вважали вік настання статевої зрілості, яку визначали за зовнішніми ознаками. У більшості етнічних спільнот цей вік варіював між 12 і 14 роками у дівчаток, у хлопчиків він був дещо вищим.
У сучасному цивілізованому суспільстві побутують різні погляди на обмеження, що накладаються віком згоди. Після періоду ліворадикальних хвилювань у Франції при обговоренні реформи кримінального кодексу в 1977 році група французьких інтелектуалів направила петицію до парламенту, закликаючи до декриміналізації сексуальних відносин за згодою з неповнолітніми до 15 років (вік згоди у Франції). Петицію підписали письменники і філософи Ж.-П. Сартр, М. Фуко, Ж. Дерріда, С. Бовуар, Р. Барт, з політиків Б. Кушнер, Ж. Ланг і ін. (докладніше «Pétitions françaises contre la majorité sexuelle» (фр.)).
У 1880 році вік згоди в 37 з 47 штатів США становив 10 років.
З 1890 до 2008 року в Канаді діяв закон, за яким вік згоди був 14 років. З 1 травня 2008 р. його підвищили до 16 років.
В Іспанії в 1995 році був прийнятий новий кримінальний кодекс, який встановив вік згоди з 12 років. У 1999 році він був підвищений до 13 років, а в 2015 р. до 16 років.