Вегетаріанська кухня

Вегетаріанська кухня кухня, яка об'єднує в собі як традиційно вегетаріанські страви різних кухонь світу, так і адаптовані версії спочатку невегетаріанських страв. Вона характеризується насамперед відсутністю забійної їжі.

Млинці і ягода

Різновиди

Як і вегетаріанство, вегетаріанська кухня має кілька різновидів і в цілому характеризується відсутністю забійної їжі (м'яса, риби, птиці, морепродуктів тваринного походження і всіх продуктів, виготовлених з них). Залежно від виду вегетаріанства в вегетаріанської кухні можуть як присутнім, так і відсутні деякі з наступних продуктів: молочні продукти, яйця (більшість вегетаріанців, за винятком Ововегетаріанців, не вживають яйця), мед. Веганська кухня виключає всі продукти тваринного походження.

Продукти

Багато вегетаріанців, відмовляючись від забійної їжі, істотно розширюють свій раціон за рахунок порівняно рідкісних або малопоширених продуктів харчування. Частково тому вегетаріанська кухня характеризується відносною різноманітністю рослинних продуктів.

Овочі та фрукти на ринку Барселони

До продуктів, які використовуються, як правило, всіма вегетаріанцями, відносяться:

У вегетаріанської кухні, крім звичних продуктів харчування, нерідко присутні деякі особливі продукти, які практично незнайомі широкому прошарку населення. Це, зокрема:

Напої

Майже всі напої є вегетаріанськими, більшість з них є також веганськими. Виняток становлять лише деякі напої. Наприклад, при очищенні деяких алкогольних напоїв використовуються продукти тваринного походження. Серед таких «невегетаріанських» напоїв деякі сорти вина і дистилятів, деякі британські марки пива.

Традиційні вегетаріанські страви

Страва італійської кухні, в якій наявність м'яса необов'язково: тортеліні (на фото: вегетаріанські тортеліні).

Багато традиційних страв або є вегетаріанськими, або наявність в них забійної їжі необов'язково. Деякі готуються тільки з рослинних продуктів і є веганськими. Сукупність таких страв, найчастіше запозичених з різних національних кухонь, є важливою частиною вегетаріанської кухні. Це, зокрема, багато страв індійської, ліванської, італійській і ефіопської кухонь, а також середземноморська і східноазійська кухні в цілому. У них достаток страв з локшини, рису, бобових, пшениці, овочів тощо.

Українська кухня багата вегетаріанськими стравами з круп, бобових і коренеплодів.

Приклади

Деякі популярні серед вегетаріанців різних країн світу страви, які традиційно є вегетаріанськими або навіть веганськими (або в яких наявність забійної їжі необов'язково):

Адаптація страв

Веганізована версія салату «Оселедець під шубою». Оселедець замінений морськими водоростями, яйця замінені авокадо, використовується майонез без яєць.

Вегетаріанська кухня також включає в себе страви, які є адаптованими версіями невегетаріанських страв. Рецепти «вегетаризованих» або навіть «веганізованих» шляхом заміни тваринних продуктів рослинними.

У цьому розділі вегетаріанської кухні активно використовуються аналоги або замінники м'яса, риби та іншої забійної їжі, а також молока та яєць. Це, зокрема, такі продукти, як тофу, соєве м'ясо, сейтан, темпе, рослинне молоко (рисове, соєве).

Деякі вегетаріанці відкидають адаптовані страви, віддаючи перевагу лише традиційним, хоча адаптовані версії є абсолютно вегетаріанськими.

  • Яйця
    Заміну яйцям знайти складно. В млинцях і випічці яйця іноді замінюються пюрованими бананами і тофу, крахмаломістким борошном (пшеничне, рисове, картопляне), спеціальними рослинними замінниками і т.д, а також комбінацією декількох замінників. Крім цього, замість яєць у випічці можна використовувати куркуму, яка скріплює тісто і робить його жовтим. В інших стравах яйця можна замінити іноді борошном, авокадо, картоплею. У солоних стравах замість яєць можна додати чорну сіль, так як вона має запах яєць.
Веганський грушево-малинний відкритий пиріг
  • Вершкове масло, тваринний жир
    Замінюються всілякими рослинними оліями, рослинними маргаринами тощо. На бутербродах — вегетаріанськими паштетами і авокадо, какао-олією. Деякі рослинні олії (наприклад, кокосова і пальмова) і маргарини, так само як і тваринні жири, багаті насиченими жирними кислотами.
  • Сир
    Для додання стравам сирного смаку, а соусам на додаток до нього і густої консистенції плавленого сиру, іноді використовуються харчові дріжджі.
  • Мед
    Замінюється варенням, патокою, сиропом з цукрового буряка, кленовим сиропом.

Див. також

Література

  • Тарла Далал. Прелести вегетарианской кухни = The pleasures of vegetarian cooking / Перевод с английского М. Л. Лоскутовой. — Москва : «Лёгкая и пищевая промышленность», 1981. — 104 с. — 100 000 прим. (рос.)
  • Семёнов Вячеслав Савельевич. Современная вегетарианская кухня. — Киев : «Реклама», 1984. — 112 с. — 75 000 прим. (рос.)
  • Virginia K. Messina, Kenneth I. Burke. Позиція Американської асоціації дієтологів щодо вегетаріанства (1997).  1997. Вип. 11.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.