Зелені насадження

Зеле́ні наса́дження — це сукупність деревних, чагарникових і трав'янистих рослин на визначеній території. До них належать дерева, кущі, газони, квітники в парках, скверах, лісових масивах, вздовж вулиць і доріг, а також на земельних ділянках приватних будинків, підприємств, навчальних і лікувальних закладів, військових частин.

Згідно з «Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України» зелені насадження поділяються на три види:

- загального користування;

- обмеженого користування;

- спеціального призначення.

Зелені насадження загального користування — зелені насадження, які розташовані на території загальноміських і районних парків, спеціалізованих парків, парків культури та відпочинку; на територіях зоопарків та ботанічних садів, міських садів і садів житлових районів, міжквартальних або при групі житлових будинків; скверів, бульварів, насадження на схилах, набережних, лісопарків, лугопарків, гідропарків і інших, які мають вільний доступ для відпочинку.

Зелені насадження обмеженого користування — насадження на територіях громадських і житлових будинків, шкіл, дитячих установ, вищих та середніх спеціальних навчальних закладів, профтехучилищ, закладів охорони здоров'я, промислових підприємств і складських зон, санаторіїв, культурно-освітніх і спортивно-оздоровчих установ та інші.

Зелені насадження спеціального призначення — насадження транспортних магістралей і вулиць; на ділянках санітарно-захисних зон довкола промислових підприємств; виставок, кладовищ і крематоріїв, ліній електропередач високої напруги; лісомеліоративні, водоохоронні, вітрозахисні, протиерозійні, насадження розсадників, квітникарських господарств, пришляхові насадження в межах населених пунктів.

Зелені насадження забезпечують захист від промислових і автотранспортних викидів, шуму, пилу, снігових заметів, ерозії. Вони пом'якшують незручності міського життя, служать формуванню урбаністичних систем, допомагають організувати простір, додають містам індивідуальний і неповторний характер.

У містах України зелені насадження розташовані на площі 4,6 тис. км² (38,4 % міських територій), а для загального вжитку вони доступні на площі 1,6 тисяч км² (13,4 % міських територій).

В Україні на одного міського мешканця пересічно припадає 16,3 м² зелених насаджень. За міжнародними нормами, цей показник має бути не меншим за 20 м². Лише 7 великих міст України відповідають цьому показнику: Горлівка, Краматорськ, Слов'янськ, Лисичанськ, Луганськ, Київ, Кривий Ріг.

Сучасна тенденція скорочення площі зелених насаджень в Україні

З початку 2000-х років у багатьох містах і населених пунктах України розпочався масовий знос зелених насаджень[1][2][3]. У результаті в деяких містах значно скоротилася площа зелених насаджень. Наприклад, якщо в 1968 р. на одну людину в Києві приходилося 24 м2 зелених насаджень, то нині ця цифра знизилася до 16-18 м2[4][1]. З 2000 р. по 2010 р. в Києві було знищено близько 500 га зелених насаджень[1]. Як правило, дерева вирубуються під будівництво нових будинків, розважальних центрів, магазинів, і нерідко, з порушенням закону[4][5][2][3]. Громадськість активно виступає проти знищення зелених насаджень, але стримати тенденцію масової рубки дерев, без вдосконалення законодавчої бази, їй не вдається[4][2][3].

Проблеми охорони зелених насаджень в Україні

Основна проблема охорони зелених насаджень у містах та населених пунктах полягає в тому, що зелені насадження охороняються не спеціальним Законом, а відомчими правилами, які не забезпечують міським деревам і чагарникам необхідного захисту[1][6][7]. Прийнятий у 2011 р. Закон України «Про мораторій на видалення зелених насаджень на окремих об'єктах благоустрою зеленого господарства м. Києві» був прийнятий виключно для Києва і не впливає на охорону зелених насаджень в інших містах та населених пунктах України. Для захисту зелених насаджень, які ростуть у всіх населених пунктах України, групою народних депутатів і екологів був розроблений і внесений в 2013 р. до Верховної Ради України законопроект «Про зелені насадження міст та інших населених пунктів»[8].

Найзеленіші міста України

(площа зелених насаджень на 1 мешканця, м²):

Види

 • Зелені насадження загального користування
 • Зелені насадження обмеженого користування
 • Зелені насадження спеціального призначення


Зелені насадження у великих містах України

(площа на 1 мешканця, м²):


Джерела

Посилання

 • Зелені насадження // Словник-довідник з екології : навч.-метод. посіб. / уклад. О. Г. Лановенко, О. О. Остапішина. — Херсон : ПП Вишемирський В. С., 2013. — С. 97.
 • Норма озеленення // Словник-довідник з екології : навч.-метод. посіб. / уклад. О. Г. Лановенко, О. О. Остапішина. — Херсон : ПП Вишемирський В. С., 2013. — С. 130.

Примітки

 1. Громадське обговорення. — К., 2005.
 2. У Рівнему відбувається самовільне знищення зелених насаджень Архівовано 22 лютого 2014 у Wayback Machine.
 3. Прокуратура Києва «помститься» за знищення зелених насаджень Архівовано 21 лютого 2014 у Wayback Machine.
 4. Заваров О. І. Озеленення Києва. — К., 1968.
 5. Подгорный А. Н. Здания и сооружения тепловых электростанций. — М., 1965.
 6. Правила утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів України Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.
 7. Закон України «Про мораторій на видалення зелених насаджень на окремих об'єктах благоустрою зеленого господарства м. Києва»
 8. Проект Закону України "Про зелені насадження міст та інших населених пунктів
 9. Кому ті парки треба? Вартість і догляд за озелененням міста (uk-UA). Процитовано 12 липня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.