Пам'ятники Іванові Франку

Ця стаття про пам'ятники Іванові Яковичу Франку в різних містах України та за кордоном, зокрема, і для візуального ознайомлення з ними. Монументи Франкові — поету, письменнику, вченому-енциклопедистові, громадському діячеві встановлені переважно на заході України (в першу чергу, в Галичині), де він жив і працював, однак є і в інших містах по всій країні й навіть за кордоном (Відень, Ліпік).

Чи не найбільше пам'ятників, погрудь, пам'ятних знаків і меморіальних дощок на честь Івана Франка в області, названій на його честь — на Івано-Франківщині.

Україна

Київ

У Києві декілька пам'ятників Іванові Франкові:

  1. Пам'ятник Іванові Франку на площі Івана Франка біля Національного академічного драматичного театра імені Івана Франка;
  2. Пам'ятник на території Міжрегіональної академії управління персоналом на проспекті Валерія Лобановського.
  3. Погруддя на станції київського метро «Університет»
  4. Микола Марченко. Іван Франко. 1980. 215×95×105 cм. Гіпс. Київський творчо-виробничий комбінат "Художник" НСХУ

Автономна Республіка Крим

  • Сімферополь. У Сімферополі на бульварі Франка в грудні 1998 року до 215-річчя міста було встановлено погруддя Івана Франка коштом міського голови Єрмака та колективу «Сімкомунсервісу» на чолі з його директором Гончаренком.

Вінницька область

Встановлено пам'ятник 23 серпня 2011 року.

Волинська область

  • Ковель. Погруддя встановлене на фасаді Палацу учнівської молоді ім. І.Франка.

Донецька область

  • Донецьк. Пам'ятник Іванові Франку встановлений у Донецьку в 1957 році на бульварі Франка.

Житомирська область

Запорізька область

Івано-Франківська область

  • Калуш. У Калуші 3 пам'ятники Франкові:
  1. У 1956 році в сквері, в центрі міста, на вулиці Степана Бандери, на постаменті пірамідальної форми, встановлено погруддя І. Франка. Здійснено реконструкцію в 1964 році. Автор — скульптор Й. Николишин;
  2. У Підгірках у 1956 році до 100-річчя від дня народження Івана Франка праворуч від місцевого клубу встановлено погруддя письменника. Реконструкція 1979 і 1996 роки. Автор: Я. Чайка.
  3. У Підгірках у 2006 році до 150-річчя від дня народження Івана Франка встановлено погруддя. Автор — І. Сенак.
  • Косів. У 1956 році на честь 100-річчя від дня народження Івана Франка в Косові біля Народного дому (вул. Грушевського, 1) відкрито погруддя письменника (автори І. Николишин та М. Обрезюк). У 1997 році здійснено його реконструкцію.
  • Надвірна. У 1958 році в міському парку імені Івана Франка встановлено бюст Каменяра на прямокутному постаменті. 1986 року здійснено його реконструкцію.
  • Рогатин. У 1992 році в Рогатині на майдані біля кінотеатру імені Івана Франка (нині розважальний центр «Кураж») відкрито бронзовий пам'ятник великому Каменяру. Пам'ятник зведено на пожертви жителів Опілля, різних організацій.
  • Тисмениця. Пам'ятник Іванові Франку в Тисмениці на вулиці Вербовій, 9 встановлений у 1991 році.
  • Верховина. У селищі Верховині до 115-ї річниці від дня народження поета 1971 року відкрито пам'ятник Каменяру. Автор: О. Манелюк.
  • Вигода (Долинський район). У 2004 році на вул. Данила Галицького селища Вигода побудовано один з найкращих в області пам'ятників Каменяреві. Його відкриття приурочено до 120-річного ювілею від дня заснування населеного пункту. Автор — П. Штаєр.
  • Делятин (Надвірнянський район). У 1962 році було відкрито пам'ятник Каменяреві (скульптор А. Лендьєр). У вересні 2004 року делятинці встановили на його місці новий пам'ятник авторства Володимира Довбенюка.
  • Єзупіль (Тисменицький район). Один з найкращих в області пам'ятників Каменяреві стоїть у сквері на вулиці Бандери навпроти Народного дому селища Єзупіль. Відкрито його у червні 2000 року на кошти колишнього вчителя Єзупільської школи Володимира Войцюка, котрий живе у Нью-Йорку (США). Автор — Володимир Довбенюк.
  • Заболотів (Снятинський район). У 1954 році в Заболотові відкрито погруддя письменника на постаменті у вигляді зрізаної піраміди.
  • Рожнятів. З нагоди 110-річчя від дня народження Франка (1966) у Рожнятові на вулиці Д. Вітовського встановлено пам'ятник Каменяреві. Автор — Й. Николишин.
  • Яблунів (Косівський район). Погруддя Івана Франка в смт Яблуневі встановлене біля селищного будинку культури підприємства «Гуцульщина» в 1967 році[2].
  • Лолин (Долинський район). 15 травня 1956 року до 100-річчя від дня народження поета на місці хати Рошкевичів, у якій зупинявся Франко, в центрі села, поруч із церквою святого Михаїла, відкрито пам'ятник Каменяреві. У 1986 році пам'ятник замінили на нове погруддя з кованої міді на високому отинькованому постаменті (автор Я. Чайка).
  • Малий Ключів (Коломийський район). Пам'ятник Іванові Франку в цьому селі відкрито 21 вересня 2003 року, на храмове свято. Спонсором цього пам'ятника був уродженець села Василь Кушляк, який тепер проживає на Дніпропетровщині. Скульптори пам'ятника львів’яни Володимир Сиротюк та Василь Гурман.
  • Підпечери (Тисменицький район). Пам'ятник Іванові Франку в селі Підпечери було відкрито 1965 року. Автор — А. Болюк.
  • Помонята (Рогатинський район). У 1994 році відкрито пам'ятник Іванові Франкові — це постать в граніті з написом «Я син народу, що в гору йде». Автор — Б. Амбіцький.
  • Поточище (Городенківський район). Громада села ще в 1926 році на зі́брані гроші спорудила улюбленому поетові скромний пам'ятник у формі піраміди. В 1956 році з нагоди 100-річчя від дня народження І. Франка, та в 1982 році він був реконструйований — первісну основу підправили, в нішу вставили погруддя Каменяра і зробили напис: «Іван Франко. 1856–1916».
  • Руда (Рогатинський район). Напередодні 130-річчя від дня народження поета 1985 року біля школи замість спорудженого в 1961 році відкрили новий пам'ятний знак на честь Каменяра. Автор — Б. Амбіцький.
  • Слобода (Коломийський район). У селі 2 пам'ятники:
    • В урочищі Фабрика. Один з перших пам'ятників Іванові Франкові на Прикарпатті й у світі 1936-го року. Ініціатором його встановлення був уродженець села, польський письменник і етнограф Станіслав Вінценз. Під час перебування на Гуцульщині він познайомився з видатним письменником і так захопився силою його духу, що вирішив спорудити у рідній Слободі пам'ятник. У 1936 році Вінценз за відповідну плату попросив односельців знайти в горах велику кам'яну брилу й витесати з неї обеліск. На мармуровій таблиці місцевий каменяр Василь Остап'як латинськими літерами викарбував напис: «Вірю в силу духа» і далі — польською мовою «Пам'яті Івана Франка, сина цієї землі». Під час Другої світової війни мадярські вояки розбили дошку. В 1944 р. фольклорист Іван Прокопів домігся поновлення пам'ятника. Напис викарбували вдруге, тільки латинські букви замінили кириличними.
    • біля школи, встановлений у 1993 році.
  • Тенетники (Галицький район). 25 серпня 1996 року погруддя Івана Франка на невисокому п'єдесталі освячено у селі Тенетниках.
  • Товмачик (Коломийський район). Пам'ятник Іванові Франку в селі споруджено з ініціативи жителів села Василя Свірнюка, Григорія Венгренюка, Миколи Березовського. Кошти на пам'ятник зібрали з концертних виступів. Відкрито пам'ятник 20 жовтня 1957 року. Згодом його перенесено на інше місце; тепер він — біля медамбулаторії.
  • Узин (Тисменицький район). Пам'ятник Франкові встановлено на честь 140-річчя з дня народження Івана Франка (1996). Розташований він поруч із символічною могилою героїв, які полягли за волю України, на вулиці Івана Франка.
  • Чернятин (Городенківський район). У 1962 році біля Народного дому урочисто відкрито погруддя письменника на двоступінчастому постаменті із викарбуваним написом: «Іван Франко. 1856–1916».
  • Черче (Рогатинський район). Погруддя Франкові встановлено з нагоди 100-річчя від дня народження поета (1956 рік). Автор — В. Щербаненко.
  • Чесники (Рогатинський район). Погруддя Франкові встановлено в 1958 році. Автор — аматор-модельник Володимир Олександрович Щербаненко (22.11.1925 — 10.02.1993), який виконував шрифтові роботи в районній художній майстерні, створеній райкомом КПУ. Щербаненку належить ряд копій із бюстів невідомих скульпторів Т. Шевченка, І. Франка, які були відлиті в гіпсі і встановлені в багатьох селах Рогатинського та прилеглих районів Івано-Франківської області.
  • Шешори (Косівський район). В день 550-річчного ювілею Шешор 1995 року для увіковічнення пам'яті І. Франка перед сільською радою на вулиці Степана Бандери на квадратній гранітній тумбі встановлено високу прямокутну стелу із чорного граніту. У верхній її частині поміщено барельєфне зображення письменника в овальному обрамленні. Ініціатором побудови пам'ятника є Дмитро і Оксана Ткачуки (уродженці села), автор — львівський художник сульптор Василь Гурман, співавтор інженер Іван Тимчук.

Луганська область

Львівська область

  • Борислав. Бориславський пам'ятник Франку встановлено 1958 року.
  • Броди. Пам'ятник Франкові встановлений 1966 року на вулиці, що носить його ім'я. Скульптор Я. Чайка, мармурова крихта.
  • Самбір. Пам'ятник Івана Франка в Самборі бетонне погруддя, виготовлене 1956 року на Львівській скульптурній фабриці, спочатку був встановлений при вході в парк від вулиці Франка. 28 жовтня 1996 року встановлено на площі Івана Франка (тоді бульвар ім. 750-ліття Самбора)[6].
  • Стрий. У Стрию є три пам'ятники Франкові:
  1. Пам'ятник «Будителям», де в одному монументі об'єднали постаті найславетніших українських класиків-літераторів — Тарасові Шевченку, Іванові Франку та Лесі Українці.
  2. Погруддя на вулиці О. Бобикевича, біля будинку працівників освіти. Встановлений 28 травня 1986 без дозволу столичної та місцевої влади. Автор — скульптор Яків Чайка, матеріал — бронза.
  3. Пам'ятник Івану Франку на вул. Г. Коссака, біля середньої школи № 3. Бронзовий бюст встановлений 27 серпня, або 1 вересня 1986, автори — скульптори Василь і Володимир Одрехівські, архітектор Володимир Блюсюк.
  • Лішня (Дрогобицький район). Бронзовий пам'ятник встановлений 1981 року біля сільської школи, автори — скульптор Й. Садовський та архітектор І. Француз.
  1. Погруддя (скульптор Є. Дзиндра, 1981, бронза)
  2. Сучасний повнофігурний пам'ятник (скульптор Е. Мисько, архітектор С. Мигаль, 1986, бронза, мармурова крихта)
  • Угерсько (Стрийський район). Пам'ятник «Єдність» Тарасові Шевченку та Іванові Франку встановлено у 1989 році. Автори — скульптор В. Одрехівський, архітектор О. Кикта; лабрадорит, бронза.

Миколаївська область

Одеська область

  • Одеса. Перший на Півдні держави пам'ятник Іванові Франку встановлений з ініціативи Управління культури обласної державної адміністрації та одеської міської влади урочисто відкрито 7 грудня 2006 року на Олександрівському проспекті. Автори пам'ятника — скульптор Борис Румянцев та архітектор Микита Румянцев[8].

Тернопільська область

  • Борщів. Пам'ятник Франку в місті Борщеві був встановлений 1983 року.
  • Збараж. Пам'ятник Іванові Франку в Збаражі встановлений в листопаді 1992 року, автор — скульптор В. Одрехівський[9]
  • Теребовля. Теребовлянський пам'ятник Каменяру — погруддя авторства В. Одрехівського був встановлений у 1999 році.

Пам'ятник встановлений 1970 року, скульптор Іван Гончар, архітектор Борис Гаврилюк.

Харківська область

Хмельницька область

Світ

Австрія

Хорватія

Чехія

Канада

Примітки

  1. Пам'ятник Івану Франку (Івано-Франківськ) на www.mapia.ua. Архів оригіналу за 27 вересня 2017. Процитовано 29 березня 2010.
  2. Яблунів на сайті KosivArt
  3. Байцар Андрій. Пам'ятник Іванові Франку у Винниках. Архів оригіналу за 1 лютого 2014. Процитовано 30 січня 2014.
  4. Бадяк В. Мистецтво, сповнене національного духу // Дзвін. — Львів, 2018. — № 2 (880) (лютий). — С. 156—157. — Мистецька палітра.
  5. Дрогобич на сайті Ukrain.travel. Архів оригіналу за 14 листопада 2012. Процитовано 29 березня 2010.
  6. Пам'ятники Самбора на www.sambir.org. Архів оригіналу за 6 січня 2010. Процитовано 29 березня 2010.
  7. Романюк П. «Свій храм» Архітектор Василь Каменщик на тлі історії та нашої доби. — Львів: ЛА «Піраміда», 2015. — С. 214. — ISBN 978-966-441-384-5.
  8. Пам'ятник Івану Франку відкрили у Одесі Архівовано 24 червня 2016 у Wayback Machine. // новина за 7 грудня 2006 року на Українська Автокефальна Православна Церква / Одеська і Балтська єпархія Архівовано 7 лютого 2009 у Wayback Machine.
  9. Дністренко Я. Франкове слово завжди єднало: Про відкриття пам'ятника І. Франку в Збаражі // Свобода. — 1992. — 19 листоп.

Джерела і посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.