Герби губерній Російської імперії

У статті подано список гербів губерній Російської імперії.

Губернії, які існували станом на 1914 рік

В усіх гербах (за винятком гербу Холмської губернії) щит увінчаний імператорською короною і обрамований золотим дубовим листям, що оповите Андріївською стрічкою.

Герб Губернія Дата прийняття Опис
Архангельська губернія 5 липня 1878 У золотому щиті Святий Архістратиг Михаїл в лазуровому озброєнні, з червленим палаючим мечем та з лазуровим щитом, прикрашеним золотим хрестом, який попирає чорного лежачого диявола.
Астраханська губернія 8 грудня 1856 У лазуровому щиті золота, подібна до королівської, корона з п'ятьма дугами та зеленою підкладкою; під нею срібний східний меч, з золотим руків'ям, гострим кінцем праворуч.
Бакинська губернія 5 липня 1878 У чорному щиті три золотих полум'я 1 і 2.
Бессарабська губернія 5 липня 1878 У лазуровому щиті золота буйволова голова, з червленими очима, язиком та рогами, що супроводжується, між рогами, золотою з п'ятьма променями зіркою та по боках праворуч, срібною з п'ятьма листками трояндою та ліворуч таким же півмісяцем, зверненим ліворуч. Облямівка із кольорів Імперії.
Віленська губернія 5 липня 1878 У червленому щиті на срібному коні, вкритому червленим трикінцевим, з золотою облямівкою, килимом, срібний озброєний вершник (погоня) з піднятим мечем та з щитом, на якому восьмикінцевий червлений хрест, що утворює герб Великого Князівства Литовського.
Вітебська губернія 8 грудня 1856 У червленому щиті срібний вершник в озброєнні, з піднятим мечем і круглим щитом; сідло на срібному коні червлене, вкрите трикінцевим золотим, з лазуровою облямівкою, килимом.
Владимирська губернія 8 грудня 1856 У червленому щиті золотий левовий леопард, в залізній, прикрашеній золотом та кольоровими каменями короні, який тримає у правій лапі довгий срібний хрест.
Волинська губернія 8 грудня 1856 Срібний в середині червленого поля хрест.
Вологодська губернія 5 липня 1878 У червленому щиті рука в золотій одежі, що виходить із срібної хмари, що тримає золоту державу та срібний меч.
Воронезька губернія 5 липня 1878 У червленому щиті золота гора, яка виходить з правого боку щита, на якій срібний глек, що виливає таку ж воду.
В'ятська губернія 8 грудня 1856 У золотому полі виходить праворуч з-за лазурових хмар в червленому одязі рука, яка тримає червлений напнутий лук зі стрілою; в правому куту червлений, з кульками, хрест.
Гродненська губернія 5 липня 1878 У червленому щиті золотий зубр з чорними очима та язиком.
Еріванська губернія 5 липня 1878 У лазуровому щиті срібна скеля, увінчана золотим російським хрестом.
Естляндська губернія 8 грудня 1856 У золотому полі три лазурових леопардових леви.
Єлизаветпольська губернія 5 липня 1878 У чорному щиті золотий стовп, обтяжений червленим, з золотим руків'ям і зі срібними прикрасами, кинджалом, і супроводжуваний двома срібними Георгіївськими хрестами.
Єнісейська губернія 5 липня 1878 У червленому щиті золотий лев, золотими очима та язиком і чорними кігтями, що тримає в правій лапі золоту лопату, а в лівій — такий самий серп.
Іркутська губернія 5 липня 1878 У срібному щиті чорний бобер, що біжить, з червленими очима, який тримає у роті червленого соболя.
Казанська губернія 8 грудня 1856 У срібному щиті чорний коронований дракон; крила і хвіст червлені, дзьоб та кігті золоті, язик червлений.
Калузька губернія 5 липня 1878 У зеленому щиті срібний хвилеподібний пояс, увінчаний золотою Імператорською короною.
Катеринославська губернія 5 липня 1878 У лазуровому щиті золоте вензелеве зображення імені Імператриці Катерини II, між такими ж цифрами 1787, оточене дев'ятьма золотими шестипроменевими зірками.
Київська губернія 8 грудня 1856 У лазуровому полі Святий Архістратиг Михаїл у срібному одязі та озброєнні, з палахкотливим мечем і срібним щитом.
Ковенська губернія 5 липня 1878 У лазуровому щиті срібний пам'ятник, споруджений у місті Ковні в пам'ять про війну 1812 року. Цей пам'ятник прикрашений золотими імператорськими орлами й увінчаний золотим російським, з двома поперечинами, хрестом.
Костромська губернія 5 липня 1878 У лазуровому щиті на срібній воді золотий давній варязький корабель, з орлиною головою і крилами на носовій частині, з вітрилом, прапором, на якому зображений Імператорський орел і сімома веслувальниками.
Курляндська губернія 8 грудня 1856 Щит четверочасний. У першій і четвертих частинах герб Курляндський: у срібному полі червлений лев, у червленій же короні. У другій і третій частинах герб Семигальський: в лазуровому полі срібний олень, що виходить, з шістьма парогами на рогах, увінчаний Герцогською короною.
Курська губернія 5 липня 1878 У срібному щиті лазуровий перев'яз, обтяжений трьома срібними ж куріпками, що летять.
Кутаїська губернія 8 грудня 1856 У зеленому щиті золоте руно, повішене на стрічці кольорів Російської імперії.
Ліфляндська губернія 8 грудня 1856 У червленому полі срібний гриф із золотим мечем; на грудях, під Імператорською короною, червлений вензель ПВ ИВ (Петро II Імператор Всеросійський).
Мінська губернія 5 липня 1878 У золотому щиті три лазурових хвилеподібних пояси.
Могилівська губернія 5 липня 1878 У золотому щиті потрійна зелена могила, на якій три червлених з зеленими листями колоси.
Московська губернія 8 грудня 1856 У червленому щиті Святий великомученик і побідоносець Георгій у срібному озброєнні та лазуревій мантії, на срібному вкритому багряною тканиною з золотою бахромою, коні, уражає золотого, з зеленими крилами, дракона, золотим із восьмиконечним хрестом угорі списом.
Нижньогородська губернія 8 грудня 1856 У срібному полі червлений олень, що йде; роги з шістьма парогами, копита чорні.
Новгородська губернія 8 грудня 1856 У срібному полі два чорних ведмеді, що підтримують золотий трон з червленою подушкою, на якому поставлені хрестоподібно з правого боку скіпетр, а з лівого хрест; над троном золотий трисвічник з палаючими свічками; в лазуревій окраїні щита дві срібні, одна проти іншої, риби.
Олонецька губернія 5 липня 1878 У золотому щиті рука, що виходить з лівого боку з-за лазурової хмари, повернена всередину, яка тримає лазуровий овальний щит, супроводжувана внизу чотирма чорними ядрами, з'єднаними таким же з ланцюгів навскісним хрестом.
Оренбурзька губернія 8 грудня 1856 У червленому щиті два навхрест покладені золоті прапори, прикрашених Імператорським Російським орлом, супроводжувані зверху золотим же грекоросійським хрестом, а знизу золотим же перевернутим півмісяцем. У срібній главі щита лазурова куниця.
Орловська губернія 5 липня 1878 У лазуровому щиті срібна фортеця, з трьома вежами, з яких середня найвища, з відкритою брамою й увінчана золотим Імператорським орлом.
Пензенська губернія 5 липня 1878 У зеленому щиті три золоті снопи, зв'язані червленими стрічками.
Пермська губернія 8 грудня 1856 У червленому полі срібний ведмідь, що йде: на спині його золоте Євангеліє, на якому срібний хрест з чотрирма променями.
Подільська губернія 8 грудня 1856 У синьому полі золоте сонце з шістнадцятьма променями, над ним хрест золотий.
Полтавська губернія 5 липня 1878 У золотому щиті чорний трикутний пам'ятнику, прикрашений золотою кільцеподібною змією. За пам'ятником два зелених прапори з золотим коронованим вензелевим зображенням імені Імператора Петра Великого, держаки червлені з вістрями від списа. Все супроводжується у главі щита двома навскіс нахрест покладеними червленими мечами.
Псковська губернія 8 грудня 1856 У лазуровому полі золотий барс, над ним срібна десниця, що виходить із срібних хмар.
Рязанська губернія 8 грудня 1856 У золотому полі князь у зеленому одязі й обшитій соболем шапці, з накинутою на плечах червленою опанчею і в червлених чоботях; тримає в правій руці срібний меч, у лівій — чорні піхви.
Самарська губернія 5 липня 1878 У лазуровому щиті срібний дикий козел з золотими рогами, червленими очима й язиком і чорними копитами.
Санкт-Петербурзька губернія 5 липня 1878 У червленому щиті золотий імператорський скіпетр на срібних навхрест покладених якорі та кітві (якір з трьома кінцями).
Саратовська губернія 5 липня 1878 У лазуровому щиті три срібні стерляді, розміщені у вигляді вилоподібного хреста.
Симбірська губернія 5 липня 1878 У лазуровому щиті срібний стовп, на якому золота, прикрашена двома Андріївськими стрічками, Імператорська корона.
Смоленська губернія 8 грудня 1856 У срібному полі чорна гармата, лафет і колеса в золотій оправі, на запалі райський птах.
Ставропольська губернія 5 липня 1878 У зеленому щиті, на срібній горі золотий, зубчатий, з чорними швами і відкритою брамою фортечний мур, супроводжуваний у главі щита срібною з п'ятьма променями зіркою.
Таврійська губернія 8 грудня 1856 У золотому полі чорний візантійський, увінчаний двома золотими коронами, орел, з золотим дзьобом і кігтями та червленими язиками; на груді в лазуровому, з золотими краями, золотий щиті восьмиконечний хрест.
Тамбовська губернія 5 липня 1878 У лазуровому щиті срібний вулик, супроводжуваний у главі щита такими ж бджолами.
Тверська губернія 8 грудня 1856 У червленому полі золотий трон; на ньому царська, на зеленій подушці, корона.
Тифліська губернія 5 липня 1878 Золотий щит, розділений чорним хрестом, обтяжений двома срібними відрізаними руками, які тримають золотий російський трилисний хрест, який стоїть на срібному перекинутому півмісяці; в кутах щита чотири червлені відірвані левові голови з чорними очима та язиком.
Тобольська губернія 5 липня 1878 У золотому щиті червлена отаманська булава, на якій чорний щит Єрмака, круглий, прикрашений дорогоцінним камінням, між двома навскіс навхрест покладеними червленими прапорами з чорними держаками та вістрями від списа.
Томська губернія 5 липня 1878 У зеленому щиті срібний кінь з червленими очима та язиком.
Тульська губернія 5 липня 1878 У червленому щиті срібний клинок меча в поясі, на двох таких самих перекинутих клинках, навскіс покладених навхрест. Все супроводжуване згори і знизу двома золотими молотками.
Уфимська губернія 5 липня 1878 У срібному щиті лазурова куниця, що біжить, з червленими очима та язиком.
Харківська губернія 25 листопада 1887 У зеленому щиті покладені хрестоподібно золотий ріг достатку і кадуцей, жезл якого теж золотий, а крила і змії срібні.
Херсонська губернія 5 липня 1878 У лазуровому щиті срібний російський хрест, з сяйвом у чотирьох верхніх кутах, супроводжуваний по боках і знизу трьома золотими Імператорськими коронами.
Холмська губернія 15 жовтня 1914 У зеленому щиті з главою між трьома золотими деревами йде срібний ведмідь з червленими очима та язиком. У золотій голові щита чорний Імператорський орел з трьома коронами.
Єдиний з усіх гербів губерній не увінчаний імператорською короною і не обрамований золотим дубовим листям, що оповите Андріївською стрічкою.
Чернігівська губернія 8 грудня 1856 У срібному полі чорний коронований орел, який тримає за собою в кігтях лівої ноги довгий золотий хрест, нахилений до правого боку щита, кігті орла золоті, язик червлений.
Чорноморська губернія 15 жовтня 1914 У золотому, з чорним хвилястим краєм, щиті чорний двоголовий, увінчаний Імператорською короною, орел, зі скіпетром і державою в лапах, на персах якого щиток, у червленому полі золотий православний восьмиконечний хрест, поставлений на срібний перекинутий півмісяць.
Ярославська губернія 8 грудня 1856 У срібному полі чорний, що йде на задніх лапах, ведмідь; голова прямо, тримає в лівій лапі золоту сокиру на такому ж ратищі.

Губернії Великого князівства Фінляндського

На відміну від інших регіонів, для губерній Великого князівства Фінляндського не затверджувалися окремі герби, а використовувалися герби відповідних шведських ленів.

Герб Губернія Дата прийняття Опис
Абе-Бйорнеборзька губернія 1811 Щит пересічений вістрям. Верхня частина розсічена: в правій червленій частині золотий коронований шолом, за яким два лицарські списи зі шведськими прапорами. У лівій, пересіченій лазур'ю та золотом, частині, коронований ведмідь, що йде, перемінних металу і фініфті, супроводжуваний в голові двома срібними зірками. В нижній, лазуровій частині, північний срібний олень. Щит увінчаний золотою короною.
Вазаська губернія 1811 У щиті, скошеному праворуч червленню та лазуррю, срібний перев'яз ліворуч. Усе обрамлене золотою вазою в стовпі. Щит увінчаний золотою, прикрашеною перлами, короною.
Виборзька губернія 1812 Щит пересічений; у верхній, червленій, частині три золоті корони: 1 і 2. В нижній, лазуровій, частині синя літера W. Щит увінчаний золотою короною.
Куопіоська губернія 1811 Щит розсічений. У правій, чорній, частині, золотий лук з такою ж стрілою, супроводжуваний у главі золотою короною. В лівій, червленій, частині, дві руки, що сходяться, у срібному обладунку, озброєні шпагою та мечем, супроводжувані у главі золотою короною. Щит увінчаний золотою, прикрашеною перлами, короною.
Нюландська губернія 1831 У лазуровому щиті золоте судно, супроводжуване двома хвилеподібними срібними поясами. Щит увінчаний золотою, прикрашеною перлами, короною.
Санкт-Міхельська губернія 1831 У червленому щиті дві руки, що сходяться, у срібному обладунку, озброєні шпагою та мечем, супроводжувані у главі золотою короною. Щит увінчаний золотою короною.
Тавастгуська губернія 1831 У червленому щиті золота рись, що стоїть, супроводжувана в голові щита трьома шестикутними зірками та трьома ж срібними трояндами в підніжжі щита. Щит увінчаний золотою короною.
Улеаборзька губернія 1811 У лазуровому щиті шість срібних горностаїв, що біжать: 2, 2 і 2. Щит увінчаний золотою, прикрашеною перлами, короною.

Губернії Царства Польського

Одразу після утворення для губерній продовжували використовувати герби колишніх польських воєводств. Але 1869 року герби всіх воєводств були стандартизовані з іншими губерніями імперії. На нових гербах, як і в усій імперії, щит увінчаний імператорською короною і обрамований золотим дубовим листям, що оповите Андріївською стрічкою.

Герб Губернія Дата прийняття Опис
Варшавська губернія 25 лютого 1869 У лазуровому щиті золотий сніп жита; все обрамлене срібним хвилеподібним поясом.
Каліська губернія 25 лютого 1869 У лазуровому щиті срібне ягня, що йде, з червленими очима й язиком, супроводжуване двома золотими колосами.
Келецька губернія 25 лютого 1869 У лазуровому щиті на срібній горі золота доменна піч з червленим полум'ям, супроводжувана двома золотими ж кулями.
Ломжинська губернія 25 лютого 1869 У лазуровому щиті золотий корабель зі срібними вітрилами та вимпелом, супроводжуваний угорі двома срібними ромбами.
Люблінська губернія 25 лютого 1869 Щит пересічений. У верхній червленій частині срібний олень, що біжить, з червленими очима та язиком, чорними рогами та копитами, який має на шиї золоту корону. У нижній зеленій частині: між трьома золотими деревами срібний ведмідь, що йде, з червленими очима та язиком.
Петроковська губернія 5 липня 1878 У срібному щиті три чорні веретена в пояс.
Плоцька губернія 25 лютого 1869 У червленому щиті дві срібні, круглі, зубчасті вежі з чорними вікнами і дверима та такими ж швами, з'єднані двома навхрест покладеними ключами і супроводжувані трьома навхрест покладеними золотими колосами.
Радомська губернія 5 липня 1878 У червленому золотий сніп пшениці, супроводжуваний двома срібними молотками.
Седлецька губернія 25 лютого 1869 У срібному щиті, усіяному зеленими дубовими листками, червлена козиця, що йде, з золотими очима, язиком, рогами та копитами.
Сувалкська губернія 25 лютого 1869 У золотому щиті на чорному пагорбі зелена ялина, все обрамлене двома лазуровими хвилеподібними поясами.

Розформовані до 1914 року губернії

Більшість розформованих до 1914 року були розформовані раніше, ніж отримали герби, за винятком губерній Царства Польського, які продовжували використовувати герби колишніх польських воєводств.

Герб Губернія Дата прийняття Опис
Грузино-Імеретинська губернія 21 травня 1843 Щит золотий четверочасний, щиток срібний з зображенням Святого Георгія на коні; в першому полі чорна гора Арарат з Ноєвим ковчегом, у другому полі — широкий чорний пояс, що символізує Чорне море, в третьому — два сріблясті звивисті пояси (річки Кура і Аракс), в четвертому — сніжна вершина Казбека; над щитом російський двоголовий орел.

Губернії Царства Польського

Герб Губернія Дата прийняття Опис
Августовська губернія 1837 Щит червоний розсічений. У правій частині на срібному з золотою збруєю коні, вкритому лазуровим, з золотою облямівкою, килимом, срібний озброєний вершник (погоня) з піднятим мечем та з лазуровим щитом, на якому золотий червлений хрест. У лівій частині чорний ведмідь з золотим нашийником.
Краківська губернія 1837 У червоному щиті срібний орел з золотими лапами, увінчаний золотою короною.
Мазовецька губернія 1837 Щит четверочасний. У першому, червоному, полі срібний орел з золотими лапами, у другому, червоному, полі передня половина чорного лева з червоним язиком і права половина срібного орла з золотими лапами, увінчані золотою короною, у третьому полі, розсіченому сріблом та червінню, передня половина червоного лева з червоним язиком і права половина срібного орла з золотими лапами, увінчані золотою короною, у четвертому, червоному, полі чорний орел з золотими кігтями та червоним з золотою облямівкою медальйоном з літерою R.
Підляська губернія 1837 Щит червоний розсічений. У правій частині срібний орел з золотими лапами. У лівій частині на срібному з золотою збруєю коні, вкритому лазуровим, з золотою облямівкою, килимом, срібний озброєний вершник (погоня) з піднятим мечем та з лазуровим щитом, на якому золотий червлений хрест.
Сандомирська губернія 1837 Щит розсічений. Права частина п'ятиразово пересічена на червінь і срібло. У лівій, лазуровій, частині дев'ять шестипроменевих зірок: 3, 3 і 3.

Джерела

  • Гербы губерний и областей Российской Империи. Отпечатано по распоряжению министра внутренних дел. Санкт-Петербург: Картографическое заведение А. А. Ильина и типография Министерства путей сообщения А. Бенке, 1880.
  • П. П. фон-Винклер. «Гербы городов, губерний, областей и посадов Российской Империи, внесенные в Полное Собрание законов с 1649 по 1900 год.» Дозволено цензурою. С.-Петербург, 20 Июля, 1899 года. Издание книготорговца Ив. Ив. Иванова, С.-Петербург. Типография И. М. Комелова, Пряжка д.3, 1899.
  • Набор географических карточек Российской Империи. СПб.,1856.
  • Stefan Krzysztof Kuczyński, Polskie herby ziemskie: geneza, treści funkcje, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1993.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.