Премії НАН України імені видатних учених України
Премії НАН України імені видатних учених України — премії, які щорічно присуджує Національна академія наук України на підставі проведених у відповідних відділеннях НАН України конкурсів.
Історія
Перша з премій видатних учених України (Премія НАН України імені Л. В. Писаржевського) була заснована у 1939 році. Першим лауреатом цієї премії за підсумками конкурсу 1940 року став Ілля Ілліч Черняєв. Перше вручення відбулося 1941 року і тривало до 1943 року. В подальшому ця премія з невідомих причин не вручалася до прийняття Радою Міністрів УРСР нової постанови у 1964 році. Перше вручення після перерви відбулося наступного 1965 року. У 1946 році було засновано премію і золоту медаль імені І. І. Мечникова. Однак вона теж з невідомих причин не вручалася до 1996 року. Того ж 1946 року було засновано також премію імені О. О. Богомольця, однак перше вручення відбулося лише у 1954 році.
Загальний опис
Преміями відзначаються вчені, які опублікували найкращі наукові праці, здійснили винаходи і відкриття, що мають важливе значення для розвитку науки і економіки України.
Вручення премій імені видатних учених України проводиться Президією НАН України щороку на Загальних зборах НАН України.
Розмір премії визначається щороку Президією НАН України. Наприклад, за підсумками конкурсів 2009 р., проведених відділеннями Національної академії наук України, встановили розмір для кожної з премій імені видатних учених України у сумі 6 000 грн.[1]
У конкурсі на здобуття іменних премій можуть брати участь:
- дійсні члени і члени-кореспонденти Національної академії наук України незалежно від місця їх постійної роботи;
- окремі особи, які працюють в наукових установах, вищих навчальних закладах, на підприємствах і в організаціях, розташованих на території України;
- колективи авторів, які виконали запропоновану на здобуття іменної премії роботу, якщо більшість авторів працює в установах, розташованих на території України.
На здобуття іменних премій можуть бути висунені:
- наукові праці лише після того, як мине не менше шести місяців, але не більше п'яти років після їх публікації;
- винаходи і відкриття — після їх впровадження у народне господарство.
На конкурс не приймаються роботи, які були удостоєні:
- Роботи, які були удостоєні Державної премії,
- іменних премій Російської АН,
- іменних премій НАН України,
- іменних премій галузевих академій країн СНД,
- спеціальних премій інших відомств, що присуджуються за конкурсами.
Не можна також висувати на конкурс збірники наукових праць більш ніж трьох авторів.
Право висувати роботи на здобуття премій імені видатних учених України надається дійсним членам і членам-кореспондентам НАН України, науковим установам, вищим навчальним закладам; дослідним лабораторіям і станціям, конструкторським бюро; науково-технічним радам міністерств і відомств України; науковим радам з проблем науки; технічним радам промислових підприємств; науковим та інженерно-технічним асоціаціям і товариствам.
Повідомлення про присудження премій імені видатних учених України публікується в журналі «Вісник Національної академії наук України».
Роботи, за які присуджено іменні премії, передаються на зберігання до Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського.
Види премій
Станом на 2018 рік існувало 78 премій імені видатних учених України[2]. Станом на 2018 рік вручаєтьтся 75 премій (премії імені Д. З. Мануїльського та імені О. Г. Шліхтера скасовані після здобуття Незалежності України 1992 року, премія НАН України імені В. І. Вернадського не присуджується з 2007 року у зв'язку із заснуванням Золотої медалі імені В. І. Вернадського), кожна з періодичністю раз на 3 роки. Кожного року присуджується не більше 25 премій.
Премії присуджуються з різною періодичністю (в основному раз на 2-3 роки).
Див. також
Примітки
- Про встановлення розміру премій НАН України за підсумками конкурсів 2009 р.[недоступне посилання з липня 2019]
- Премії НАН України імені М. М. Амосова та імені С. О. Лебедєва вручаються різними відділеннями у різні роки почергово (Премія НАН України імені М. М. Амосова (медицина) і Премія НАН України імені М. М. Амосова (кібернетика) та Премія НАН України імені С. О. Лебедєва (інформатика) і Премія НАН України імені С. О. Лебедєва (енергетика) відповідно), але кожна з них розглядається, як одна
- Не присуджується у зв'язку із заснуванням у 2007 році Золотої медалі імені В. І. Вернадського
- Премія імені С. О. Лебєдєва присуджується почергово Відділенням інформатики та Відділенням фізико-технічних проблем енергетики.
Джерела
- Національна академія наук України. Хронологія створення премій
- Постанова № 206 Президії НАНУ від 11.07.2007
- Цибань В. О. Нагороди Національної академії наук України. — 3 видання, перероблене і доповнене. — Київ : КММ, 2018. — 456 с. — ISBN 978–966–1673–40–2.
Посилання
- Премії імені видатних учених України // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 2003. — Т. 5 : П — С. — 736 с. — ISBN 966-7492-05-2.