Олександрія

Олександрі́я (колишні назви Усівка (Усиківка), Бечея (Беча), Олександрійськ) — місто в Кіровоградській області України, центр Олександрійської міської громади та Олександрійського району.

Олександрія
Герб Олександрії Прапор Олександрії
Основні дані
Країна  Україна
Регіон Кіровоградська область
Район Олександрійський район
Громада Олександрійська громада
Рада Олександрійська міська рада
Засноване
Перша згадка 1754 або 1746
Колишня назва Усівка (Усиківка)
Бечея (Беча)
Олександрійськ
Статус міста з 1784 року
Поділ міста Місцевості Олександрії
Населення 77 303 (01.01.2021)[1]
 - повне 77 303 (01.01.2021)[2]
Площа 55[3] км²
Густота населення 1 509 осіб/км²
Поштові індекси 28000-28019
Телефонний код +380-5235
Координати 48°40′ пн. ш. 33°07′ сх. д.
Висота над рівнем моря 99[4] м
Водойма річка Інгулець
Міста-побратими Яроцин, Польща

Мозир, Білорусь
Тервел, Болгарія
Сіньі, Китай

День міста Остання неділя травня
Відстань
Найближча залізнична станція Олександрія, Користівка
До обл./респ. центру
 - залізницею 99 км
 - автошляхами 75 км
До Києва
 - залізницею 353 км
 - автошляхами 327 км
Міська влада
Адреса 28000 м. Олександрія, пр. Соборний, 59
Вебсторінка Сайт міськради
Міський голова Кузьменко Сергій Анатолійович

 Олександрія у Вікісховищі

Карта
Олександрія
Олександрія

Географія

Олександрія на мапі області

Географія

Місто розташоване на сході області, на відстані 75 км на північний схід від Кропивницького. Разом з підпорядкованими Олександрійській міській раді селищами міського типу Олександрійське, Пантаївка площа міста Олександрії становить 6 142 га.

Південною околицею міста проходить автошлях E50 (Брест Махачкала). Із півночі до нього примикає E584 (Полтава Слобозія). Олександрією протікають дві річки  та балка Інгулець, Березівка та Яр Сторожовий. Березівка впадає в Інгулець на території міста.

Рельєф

Олександрія розташована на Придніпровській височині з загальним нахилом території з північного заходу на південний схід. Рельєф являє собою здебільшого плато, або підвищену хвилясту рівнину розчленовану густою мережею річкових долин і балок, а також ярів. В балках, що простягаються з заходу на схід, південні схили пологі, а північні крутіші, дуже вкриті ярами, у таких місцях відкриваються древні докембрійські породи.

Середня висота плато близько 200 м над рівнем моря. Проте спостерігається значна різниця абсолютних висот. Оточують місто з трьох сторін висоти, які мають відмітки 136 м — 142 м. Саме на них розташовані основні промислові зони міста.

Клімат

Клімат помірно континентальний. Літо тривале та спекотне, зима коротка, малосніжна. Опади за рік розподіляються нерівномірно, за літній період випадає кількість опадів 336 мм, за холодний — 177 мм.

Через Олександрію з південного заходу на північний схід проходить вісь високого атмосферного тиску що розділяє область на дві частини панування різних повітряних мас — північно-західну (лісостеп), вологі маси з Атлантики і північно-східну (степ), континентальні маси з Азії і зумовлює різноманітність фізико-географічних умов регіону.

У зимові місяці переважають північні та північно-східні вітри. Влітку господарюють вітри північні та північно-західні.

Циклони (середземноморські, атлантичні та ін.) і антициклони (сибірські, східні континентальні та ін.), часто призводять до різких похолодань влітку і відлиг взимку. Такі кліматичні умови зумовлюють дуже мінливу погоду, особливо зимою.

Середньорічна температура повітря в Олександрії +7,3 — +7,8 °C. Переважають вітри північні, північно-західні і північно-східні. Середньорічна швидкість вітру становить 3.9 м/с, вологість повітря 61 — 65 % (максимальна в грудні — 84 — 86 %, мінімальна в серпні — 43 — 48 %). Безморозний період триває 246—255 днів, а вегетаційний становить 207—215 днів.

Літній період — 114—130 днів. Температура самого теплого місяця (липня) становить +20,2 — +21,2 °C, максимальна +39 °C.

Зима триває 110—119 днів. Середня температура самого холодного місяця (лютого) становить —5,7 — −6,1 °C, максимально низька — −35 °C.

Гідрологія

Інгулець в Олександрії

Стік річок характеризується великою мінливістю в різні пори року через залежність від атмосферних опадів. Велику роль відіграє снігове живлення, тому близько 70 % стоку припадає на березень травень, через танення снігів і весняні зливи, на червень серпень — 10 %, на осінній сезон близько 5 %, на зимовий період 15 %, велику роль відіграє також підземне живлення.

Олександрія перебуває у зоні нестійкого зволоження. Середньорічна кількість опадів становить 510—530 мм. Нерівномірно опади розподіляються за порами року. Мінімум їх припадає на зимові місяці — 14 — 18 %, максимум на літо — 40 %. За теплий період року випадає 70 % атмосферних опадів, за холодний період — 30 %.

До поверхневих вод міста належать річки Інгулець, Бешка, Березівка, Войнівське водосховище на р. Інгулець, ставки, затоплені відпрацьовані кар'єри і буровугільні розрізи.

Геологічна будова

В основі геологічної будови залягають докембрійські кристалічні породи, вік переважної більшості яких сягає за мільярд років. Ці кристалічні породи часто виходять на поверхню. На берегах річок, у межах нашого краю виявлені гнейси, граніти, кварцити, різноманітні піски, глини та суглинки; часто на глибині до 70 м залягають шари бурого вугілля, що сприяє розвитку гірничої справи.

Природа

Природно-кліматичні умови Олександрії сприятливі для вирощування озимої пшениці, кукурудзи, цукрових буряків, картоплі та інших культур, а також садівництва й овочівництва.

Рослинність

Лісова рослинність міста дуб, клен польовий, клен гостролистий, акація, тополя, ясен, калина, верба. На території міста знаходиться два лісових масиви: Звенигородський лісовий масив загальною площею 287 га і лісовий масив біля Будинку ветеранів загальною площею 83 га. Площа загальних насаджень становить 862,48 га.

Тваринний світ

Тваринний світ лісів представлений досить великою кількістю видів: сарни, дикі кабани, зайці-русаки, лисиці, їжаки, кроти, миші лісові, кажани, багато птахів, а в водоймах риби карасі, лящі, окуні тощо.

Історія

Виникнення

В якому році землі, де згодом виникла Олександрія, стали частиною Вольностей Славного Війська Запорозького Низового, встановити важко. Перші згадки про це зафіксовані ще у 1576 році. Як складова частина Запорожжя, Олександрійщина входила до держави Богдана Хмельницького.

Перша згадка про поселення Усиківку на території міста датується 1746 роком. Відповідно до напівлегендарної версії, поселення виникло як козацький зимівник, заснований запорозьким козаком Усиком, разом з побратимами та молодими козаками (джурами). Відповідно до даних вивчення подворових ревізій XVIII ст. на території міста на початку 1740-х замешкали козаки Кременчуцької сотні Миргородського полку «Григорій Усик з братом Сидором, Пилип Усик з братом Кирилом». Хоча й вони не були першими поселенцями цієї місцевості. Ще з кінця 1730-х тут мешкали Степан Терещенко з Кременчука, та Роман Касян з «сотни Богацкой». Усики полишили поселення у зв'язку з переселенням сюди сербів і створенням шанцю Бечея, і в подальшому Усики серед жителів поселення не зафіксовані.[5]

Від часу свого заснування Усівка (або Усиківка) була укріпленим пунктом, який стояв на шляху набігів кримських татар та походів шляхти на землі обабіч Інгульця. Поселення стояло на важливому торговому чумацькому шляху з Полтави у Крим. За переписом 1752 р. в Усівці нараховувалось 109 дворів, проживало 256 чоловік. 1759 році збудована перша православна церква Святителя Миколая. Офіційно статус поселення Усівці було надано в 1754 р., після будівництва на місці нинішнього Кропивницького фортеці.

Історичним центром міста є місце біля впадіння річки Березівки в Інгулець, завдяки зручності оборони поселення, обмеженого з двох сторін річками. Зараз на цьому місці знаходиться центральний міський парк культури і відпочинку імені Т. Г. Шевченка та культурно-спортивний комплекс «Ніка» (центральний міський стадіон).

У 1989 році розглядався проект створення Олександрійського національного ландшафтно-меморіального парку ім. Т. Г. Шевченка. Складовою частиною майбутнього дендропарку мав стати історико-архітектурний комплекс на острові Заснова в межиріччі Березівки та Інгульця. Було заплановано відтворити козацьке поселення та встановити пам'ятний знак козакам-засновникам міста. Але через відсутність належного фінансування цей проект так і не був реалізований.

Нова Сербія

У 1752—1764 роках в Усівці була розміщена 3 рота новосербського Пандурського полку.

В цей час було створено Нову Сербію, російський уряд створює військові поселення. Новими поселенцями були переважно серби, румуни, хорвати, болгари. Замість Усиківки з'являється шанець Бечея або Беча, нова назва походить від назви річки в Сербії. Взимку 1769 р. місцеве населення разом з гарнізоном успішно витримало облогу військ хана Керім-Гірея.

Російська імперія

Проект планування міста, 1784 р. Повністю не реалізований.
Проект планування міста від 1784 р. поєднаний з планом-мапою тодішньої забудови (зображена темнішою) Усівки.
Карта Олександрії 1808 р.

У 1764 р. Нова Сербія була скасована і Усиківка ввійшла до складу Єлисаветинської провінції Новоросійської губернії, яка проіснувала до 1783 року, коли її територію було включено до складу Катеринославського намісництва.

З 1784 року намісництво було розділене на дві губернії: Новоросійську і Азовську, укріплення Бечея стало повітовим містом з назвою Олександрійськ. Пізніше назва міста змінилася на Олександрію. 14 березня 1806 р. було створено Олександрійський повіт, що входив до складу Херсонської губернії. Повіт складався з п'яти волостей.

Олександрійське земство. Листівка початку ХХ століття. Нині в цьому будинку знаходиться палац школярів та молоді ім. Шакало
Скотобійні

У 1793 році тут було 120 хат-мазанок, у яких проживало 738 чоловік. Цегляні будівлі — міської ратуші, сирітського суду, казначейства, квартирної комісії з'явилися лиш на початку XIX ст.

В 1803 році розглядався проект створення із Інгульця та інших рік України судноплавних артерій. У проекті через Олександрію повинен був пройти один із таких шляхів. Та проект не здійснили.

Олександрія повинна була стати місцем виступу Південного товариства декабристів. Однак, зважаючи, швидше всього, на конспіративність, в останній момент місцем виступу обрали Тульчин.

Основним заняттям олександрійців та мешканців навколишніх сіл у першій половині XIX століття були землеробство, городництво та вирощування баштанних культур. На 1823 рік у місті налічувалося 322 будинки з 1800 мешканцями. Перші навчальні заклади в місті з'являються в 1816 році. Це були повітове та парафіяльне училища. 7 листопада 1847 року було затверджено перший герб міста.

В 1858 році в Олександрії було 7800 чоловік населення, 783 будинки, 2 церкви, 2 синагоги, повітовий і земський суди, ратуша, казначейство, пошта, аптека, 3 ярмарки (Сирна, Петропавлівська, Миколаївська).

У 1850-х рр. в місті нараховувалось близько 700 будинків, переважна більшість з них була побудована з очерету, сплетеної лози й дерева, тому вони досить погано захищали від частих сильних північних вітрів. Найкращими будівлями був двоповерховий будинок поміщика Леонтьєва й будинок дворянського зібрання. В місті нараховувалось три готелі й десять заїжджих дворів, два салотопних заводи, два, що виготовляли крупчатку, й один цегельний, а також 27 вітряків. На той час в місті була лише одна площа — Базарна. Проблемою було водопостачання, через мілководдя Інгульця і не дуже якісну воду в колодязях.[6]

Протягом 30-50-х рр. XIX ст. у місті чотири рази спалахувала епідемія холери. Тільки 1855 року від неї померло 142 чоловіка. Населення міста фактично не мало доступу до кваліфікованої медичної допомоги. На 1858 рік функціонувала лише одна аптека.

Карта Олександрії кінця ХІХ ст. Назви вулиць і номери кварталів вказані відповідно до містобудівного плану, затвердженого 1872 року.

Звільнення від кріпацтва та ряд інших реформ стимулювали розвиток господарства. Збільшується кількість переробних підприємств, починається будівництво залізниць. У 1869 році вступає в дію залізнична лінія Одеса — Харків, яка пройшла через приміську станцію Користівка, а в 1901 р. залізниця пройшла через місто в напрямку ст. П'ятихатки. Раніше, у 1855 році через Олександрію пройшла телеграфна лінія, що зв'язала Одесу з Петербургом. Вигідне географічне розташування на перехресті шляхів, що вели до Чорного моря, у Крим позитивно впливало на розвиток в Олександрії торгової справи та кустарних виробництв. У 1905—06 рр. в місті діяло 12 винокурних заводів. На початку XX століття в Олександрії зароджується промислове виробництво, з'являються механічні майстерні, дрібні цехи лиття чавуну, ремонту реманенту. У цей же час була зроблена перша спроба промислової розробки місцевих родовищ бурого вугілля.

У 1866 р. все населення повіту і міста обслуговував один лікар з двома служителями. В той час працювала лише одна лікарня на кілька ліжок. У 1901 року було збудовано приміщення для нової лікарні на 100 ліжок.

У кінці XIX ст., на початку ХХ ст. у місті активізується культурне життя. В 1873 році відкрилась жіноча гімназія, у 1904 р. — чоловіча гімназія, а в 1910 р. — учительська семінарія. У 80-х рр. XIX ст. в місті з'являється театр. Тут починав свою акторську кар'єру Гнат Юра. У першому десятилітті ХХ ст. почав діяти перший міський кінотеатр «Колізей». На початку минулого століття в місті діяло кілька друкарень. З 1909 року видавалась газета «Известия Александрийского уездного земства».

На початок ХХ ст. в Олександрії мешкало 14 007 чоловік, це було третє за величиною місто на території, що у подальшому увійшла до складу Кіровоградської області, після Єлизаветграда (61 488 чол.) і Бобринця (14 281 чол.).[7]

Українська Народна Республіка

«Червона валка» (збір хліба більшовиками[8]) 1931 року на теперішньому Соборному проспекті

У 19171921 роках Олександрія та Олександрійщина пережили соціальні струси, неодноразову зміну влади. У 1917 році на території Олександрійщини виникли осередки Українського Вільного Козацтва. У травні 1919 року місто Олександрія було центром антибільшовицького повстання під проводом отамана Никифора Григор'єва. 23 травня 1919 року силами Червоної Армії повстання було жорстоко придушене.

Інтербелум

В Інтербелум в Олександрії набуває розвитку промисловість — було збудовано механічний завод, буровугільні підприємства.

Будівля колишнього театру підпалена під час відступу Червоної Армії.
Німецькі війська на розі сучасних Соборного проспекту й вулиці Діброви, 1941 р.

У місті також працювала значна кількість дрібних промислових підприємств, серед них десять теплових млинів і крупорушок, десять олійниць, дев'ять промислових артілей. Помітні зміни відбулися в культурному житті міста.

Були відкриті школа медичних сестер та педагогічна школа, культосвітній технікум, розпочав роботу палац піонерів, був створений пересувний драматичний театр імені М. Л. Кропивницького.

Під час організованого радянською владою Голодомору 1932—1933 років померло щонайменше 1729 жителів міста[9].

Друга світова війна

6 серпня 1941 року війська Третього рейху зайняли Олександрію без бою. 15 листопада 1941 року місто стало центром Олександрійського ґебіту в складі Генеральної округи Миколаїв.[10]

За час окупації нацистами було знищено майже всю єврейську громаду міста (більше 2,5 тисяч осіб), розстріляно 320 мирних жителів і більше 5,5 тисяч військовополонених. В місті діяло 5 підпільних груп. Олександрія була взята радянськими військами 6 грудня 1943 р. Наказом Верховного Головнокомандуючого 11 військовим частинам, що відзначилися при звільнені міста, було присвоєно найменування «Олександрійських». Під час Другої світової війни житлова забудова міста постраждала мало, у ньому майже не велися бойові дії, відступаючі війська залишали його ще до підходу супротивника, місто не зазнало великих бомбардувань чи обстрілів, за винятком невеликих бомбардувань радянською авіацією.

Післявоєнний період

Після Другої світової війни Олександрія стала містом шахтарів та машинобудівників. Протягом 19511971 років було збудовано близько 20 промислових підприємств, 9 з них для видобутку і переробки бурого вугілля.

Краєвиди міста кінця XIX ст. — початку XX ст.

Вулиці та місцевості міста

Олександрія і довколишні населені пункти на мапі початку ХХ сторіччя

Місто Олександрія не поділяється на адміністративні райони. Проте Олександрійській міськраді підпорядковуються селища, Олександрійське та Пантаївка, що мають власні селищні ради, та Звенигородська сільрада в складі сіл Звенигородка, Марто-Іванівка, Олександро-Степанівка, Головківське.

В Олександрії станом на початок 2015 року нараховується сім площ, два проспекти, один бульвар, сім шосе, 222 вулиці, 129 провулків та один проїзд, загалом 369 урбанонімів.

19 лютого 2016 року, на виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», міський голова Степан Цапюк підписав розпорядження «Про затвердження найменувань мікрорайонів, площ, проспектів, вулиць та провулків у місті Олександрії»[11].

Центральною площею міста є Соборна площа, центральною вулицею Соборний проспект. Інші основні центральні вулиці: Першотравнева, Діброви, Григорія Усика, Перспективна, Софіївська, 6-го Грудня, Шевченка.

Головними міськими автомобільними магістралями, окрім Соборного проспекту, є вулиці Героїв Сталінграда, Козацький шлях, Кіровоградське шосе, Першотравнева, Знам'янська, Шевченка, Бессарабська.

Олександрія має низку історично сформованих місцевостей та мікрорайонів:

Окрім того, традиційно район центральної Соборної площі є місцевим Центром, а територію, довкола іншої центральної площі Покровської називають Покровським мікрорайоном або просто Покровкою.

Парки

В Олександрії є кілька паркових зон. Найбільший в місті парк імені Т. Г. Шевченка (колишній парк культури та відпочинку «Шахтар»), знаходиться біля місця впадіння Березівки в Інгулець. В східній частині міста розташований парк «Молодіжний» (колишній «Будівельник»), наразі занедбаний. Театральний сквер перед міським палацом культури є найстарішим в місті, він існував ще до радянської влади й називався міським бульваром[12]. Також є сквери на Покровській площі, на площі Попова, біля палацу культури мікрорайону Перемога, і великий сквер на центральній Соборній площі.

Населення

Рідна мова населення Олександрії за даними перепису 2001 року

За даними енциклопедичного словника Брокгауза і Єфрона у 1885 році в Олександрії мешкало 17 441 жителів, що займалися переважно землеробством і скотарством. За переписом 1897 року в Олександрії проживало 14 007 осіб, з них 7 085 чоловіків і 6 922 жінки, а всього в Олександрійському повіті 416 576 осіб. У місті найчисленнішими були вікові групи 1-9 і 10-19 років, 3 354 і 3 117 осіб, відповідно.[13]

Велика (нова) Олександрійська синагога. Листівка початку ХХ ст.

Точно встановити тогочасний етнічний склад міста кінця XIX важко, оскільки під час того перепису визначались рідна мова та віросповідання, а не національність. В умовах Російської імперії для вивчення всіх мов окрім російської, а особливо української, не було економічних стимулів і практичних можливостей: в Олександрійському повіті не існувало навчальних закладів з українською мовою викладання. Тому освічені верстви населення швидко русифікувались, переходячи на російську мову, особливо в містах. Тим не менше більшість населення Олександрії назвало рідною малоросійську (українську) мову: 54,7 % (7 658), у всьому повіті — 85 %. Єврейська мова (їдиш) була рідною для 26,3 % (3 687) міщан, російська 16,8 % (2 364), польська 1,24 % (173), німецька 0,5 % (71), молдовська і румунська 0,09 % (13).[14] На початку ХХ століття населення продовжувало зростати, у 1912 році воно становило близько 16 тисяч[15], а відповідно до «Всезагального російського календаря на 1919 рік» — 20 500 осіб.

На початок 1990-х років населення Олександрії, разом з населеними пунктами підпорядкованими міськраді (смт Олександрійське й Пантаївка, села: Головківське, Звенигородка, Марто-Іванівка, Олександро-Степанівка), становило 118 тисяч осіб.

За переписом населення 2001 року[16] в місті проживало 104,5 тис. осіб, що становило 91 % від кількості населення 1989 року. За даними сайту Верховної Ради України[17] на території Олександрійської міської ради проживає 103 тисячі 856 осіб (кількість населення безпосередньо міста Олександрії становить 92,638 тисяч осіб). З них міське населення становить 101.400 тисяч (97.74 %), а сільське — 2.456 тисяч (2,36 %). Щільність населення становить 1684.330 осіб на км².

Між переписами 1989 і 2001 року в місті не зменшилась кількість лише вірмен і українців, число ж росіян, наприклад, знизилось за цей час майже удвоє.

Станом на 2005 рік населення міськради зменшилось до 102,2 тисяч осіб. Населення працездатного віку становить 36,6 тисяч чоловік. Також у місті проживає 11,3 тис. школярів, 4,6 тис. студентів, 5,6 тис. дітей дошкільного віку, 30,1 тис. пенсіонерів. За офіційними даними, зайняте населення міста працює у сфері промисловості (20,83 тис.), бюджетній сфері (9,34 тис.), торгівлі (1,15 тис.), на будівництві (3,09 тис.).

До 1 грудня 2009 населення міськради скоротилось до 93,3 тисяч осіб. Лише за січень-листопад 2009 р. чисельність населення міськради зменшилась на 697 осіб (у розрахунку на 1000 жителів це становило 8,1 особи). Інтенсивне зменшення населення, починаючи з кінця 1990-х стало наслідком перевищення числа померлих над числом народжених та виїжджаючих над прибулими. Наприклад, за січень-листопад 2009 р. показник природного скорочення населення по міській раді становив 5,9 особи (у відповідному періоді 2008 р. — 6,4 особи на 1000 жителів). Міграційне скорочення населення міськради у січні-листопаді 2009 р. уповільнилось до 2,2 особи (у відповідному періоді 2008 р. — 3,1 особи на 1000 жителів).[18]

За даними Державного комітету статистики України на початок 2011 року наявне населення безпосередньо самої Олександрії, склало 83 339 осіб, міськради 93 143 осіб[19]

Динаміка чисельності й етнічності

Етнічний склад міста був і залишається досить різноманітним:

Народ 1862а
(%)[20]
1886б
(%)[21]
1886в
(%)[22]
1895
(%)[22]
1897
(%)д
1912
(%)[22]
1919
(%)[23]
1939
(%)[24]
1959г
(%)[25]
1970г
(%)[26]
1979г
(%)[27]
1989г
(%)[28]
2001г
(%)[29]
українці 33,47 54,7 83,7 79,0 87,3
євреї 32,53 41,38 27,46 26,3 7,19
росіяни 20,88 16,8 7,09 18,7 11,0
поляки 2,49 1,24
німці 0,37 0,5
молдовани 0,78 0,09 0,1 0,2 0,1
греки 0,07 0,3 0,2
білоруси 0,05 0,6 0,8 0,5
вірмени 0,1 0,1
Загальна
кількість
населення
5 740 5 384 10 060 11 848 14 007 16 000 20 500 19 755 35 190 69 416 82 059 102 611 92,6 тис.
Примітки:

а «Обивателі приписані до міста по ревізії.» Дані лише по віросповіданню: християни чи євреї
б Без передмість Березівка і Натягайлівка
в З передмістями Березівка і Натягайлівка
г Без населених пунктів, підпорядкованих міській раді
д Дані щодо рідної мови

Релігія

Конфесійний склад

В Олександрії зареєстровано 31 релігійна громада різних релігійних конфесій. Серед них 12 належать до православних: 7 громад УПЦ (МП) (Олександрія є кафедральним містом Олександрійської єпархії УПЦ МП), 5 ПЦУ. 1 громада Римо-католицької церкви. У місті також діє 15 громад, що належать до різних протестантських конфесій (баптисти, п'ятидесятники, адвентисти сьомого дня), три громади етноконфесійного спрямування (лютеранська церква, німецька євангельсько-лютеранська церква, юдейська).

Храми міста

Свято-Покровський кафедральний собор Олександрійської єпархії УПЦ (МП), освячений у 1996 р. Вид з вулиці Кременчуцької.

До радянської окупації року в місті діяло п'ять православних храмів: Свято-Успенський, Свято-Миколаївський, Свято-Покровський, Троїцька гімназійна церква та церква кладовища. Найбільшою серед них була Свято-Покровська церква, що була освячена 29 жовтня 1896 року. Її було збудовано за чотири роки (закладена 19 липня 1892), на Провіантській площі міста (нині Покровська площа). Це була цегляна споруда на гранітному фундаменті, яка мала хрестоподібну форму з чотирма прибудовами й візантійським куполом; до неї була прибудована дзвіниця з високим шпилем, у яку вели масивні двері з заходу, південного-заходу, та південного-сходу.[30]

Храм святих Федора і Анастасії (УПЦ МП), освячений в 2004 р.

Найстарішою була Свято-Миколаївська церква, що знаходилась на місці сучасно школи № 2. Вперше її дерев'яне приміщення було освячене 21 березня 1759 р. Воно було збудоване менш ніж за рік, закладка відбулась 12 червня 1758 р. Іконостас для неї був викуплений за 40 рублів у церкві слободи Мурзинка (Нова Прага). Після пожежі 1797 у 1799 р. вона була відбудована (освячена 1 листопада 1800 р). Споруда у плані мала зіркоподібний вигляд з трьома малими бабинцями і пономарнею. У 1806 — 1848 рр. Миколаївська церква мала статус соборної церкви. У 1862 р. вона була кардинально перебудована за новим проектом колезького реєстратора Підколєзіна. Нова споруда була значно більшою за розмірами, мала хрестообразний вигляд з широким восьмериком і випуклим куполом. Фундамент підведений з гранітного каменя. З залишків будівничого матеріалу від старої Миколаївської церкви з західного боку була збудована дзвіниця. 1895 року було збудовано нову, високу дзвіницю з невеликим шпилем, з'єднану довгою трапезою з основною церковною спорудою.[31]

За радянської окупації богослужіння у всіх церквах було зупинено, а їхні будівлі знесені протягом 1930-х рр. (Миколаївська церква 1934 р., Успенська 1935 р., Покровська 1936 р., цвинтарна церква 1937 р.), вціліла лише гімназійна церква, у якій у період німецької окупації відновлювалась служба, її було знесено в 1970-х, під час будівництва нового адміністративного будинку (будівля міської ради і міськвиконкому).

У 1989 р. по вулиці Кременчуцькій почалося спорудження нового Свято-Покровського храму, 14 жовтня 1996 р. в ньому відбулась перша служба і йому було присвоєно статус собору. У 2004 році було завершено храм святих Федора і Анастасії біля головного міського кладовища, названий так на честь батьків колишнього олександрійця Юрія Кравченка.

Управління містом

Сергій Кузьменко — міський голова Олександрії.

Очільники міста

Голови міськради, голови виконкому міськради, міські голови доби Незалежності

Міська рада

Станом на 2020 рік міська рада Олександрії складається з 38 депутатів[32]. Окрім безпосередньо міста їй підпорядковані ще декілька сусідніх населених пунктів.

Народне господарство

Промисловість

Головний корпус колишньої швейної фабрики, збудований в кін. 1930-х — в сер. 1940-х рр.

Станом на кінець 2010-тих років в місті діють підприємства харчової, легкої, машинобудівної промисловості, добре розвинена торгівля та сфера послуг.

Раніше в місті діяли підприємства видобувної, машинобудівної, хімічної, харчової, легкої промисловості, сфери енергетики. Місто було центром Дніпровського буровугільного басейну. На початок 2000-х рр. діяло 18 підприємств облікового кола, де працювало більше 10 тис. чоловік. Починаючи з 2000 р. ними випускалося продукції в середньому за рік на суму близько 160 млн грн. в порівняних цінах.

В Олександрії, яку називли містом вугільників, буровугільна промисловість більше як півстоліття займала домінуюче положення у структурі промислового виробництва. На підприємствах буровугільного комплексу працювало близько 15 тис. чол. Розквіт припав на кінець 1980-х рр. Тоді вугілля видобувалось на семи розрізах і трьох шахтах. На унікальному заводі гірського воску з бурого вугілля вироблявся озокерит.

На середину 2000-х кількість робітників скоротилась до близько 6 тисяч. До складу колишнього ДХК «Олександріявугілля» входило 12 структурних підрозділів та 6 дочірніх підприємств. Тоді видобуток вугілля в середньому за рік становив 900 тис. тон і вівся лише найбільш маловитратним відкритим способом вугільними розрізами «Костянтинівський» та «Морозовський», які були оснащені потужним гірничо-розкривним та добувним обладнанням: транспортно-відвальним мостом, роторним комплексом, багатоковшовими екскаваторами.

Переробку вугілля здійснювали брикетні фабрики «Димитрівська» та «Байдаківська», де виготовлялось буровугільних брикетів близько 130 тис. т за рік. На ТЕЦ-1-2 та на ТЕЦ-3 вироблялась теплова та електрична енергія. В складі «Олександріявугілля» працював Олександрійський рудоремонтний завод, який був оснащений унікальним металообробним обладнанням, гідравлічними пресами, ливарним виробництвом. В подальшому, через тяжке фінансове становище підприємства були передані в оренду ТОВ «Енерговугілля» і «Експлерент». Проте становище це не покращило. На 2009 практично всі підприємства припинили своє існування, а колективи звільнені, часто з грубим порушенням законодавства.

Серед відомих в Україні і за її межами машинобудівні підприємства — науково-виробниче об'єднання «Етал», фірма «Віра-Сервіс», завод «Автоштамп», ВК «Лідія» — продукція яких-електротехнічні апарати, Олександрійський завод підйомно-транспортного устаткування, сільськогосподарські машини, обладнання для харчової промисловості. Велике значення для економічного розвитку міста мали фабрика діаграмних паперів (майже не функціонує), швейна фабрика (ліквідована в середині 2000-х).

На території колишнього пивзаводу нині працює філія ЗАТ «Оболонь», колишній м'ясокомбінат, молокозавод і завод продтоварів були ліквідовані.

Транспорт і зв'язок

Новий залізничний вокзал
Міський будинок зв'язку

Місто розташоване на перехресті важливих торговельних шляхів, що проходять з півночі на південь і з заходу на схід. Через Олександрію проходять автомобільні магістралі E50 (М04)(Знам'янка Дебальцеве) та E584 (М22) (Олександрія Полтава). Також пролягають залізничні магістралі Київ Дніпро, Одеса Харків. Через залізничну станцію міста курсує близько 40 потягів далекого прямування[33] та лише 2 — міжміського сполучення[34]. За кілька кілометрів на північ від міста розташована станція Користівка, яка значно розширює діапазон рейсів. З 1 серпня 2003 року відкрито рух на другій швидкісній залізничній лінії Київ — Дніпро, яка проходить через Олександрію, перед цим було збудовано нове приміщення залізничного вокзалу. Столичний експрес було скасовано у зв'язку з його заміною поїздами Інтерсіті+, які було запущено до Євро-2012[35].

Через автостанцію міста пролягає 115 автобусних рейсів міжміського та 49 приміського сполучення[36].

Внутрішньоміські перевезення забезпечують 14 перевізників, які виконують рейси за 16 маршрутами і 40 графіками. Близько половини парку автобусів міських перевізників становлять моделі ЛіАЗ-677, ПАЗ-3205, ЛАЗ-695, ЛАЗ-699. Решту парку становлять значно більш технічно просунуті вживані автобуси з міст Західної Європи, які інтенсивно закуповуються місцевими перевізниками з кінця 2000-х[37]. Зрідка на деяких приміських маршрутах використовуються ГАЗелі. В місті також діють 8 добровільних об'єднань таксомоторів.

Мережа «Укртелекому» Олександрії налічує близько 20 тисяч номерів. Ведеться модернізація мереж електрозв'язку з заміною АТС-2 на цифрову SI2000.

Засоби масової інформації

В Олександрії виходять газети «Олександрійська правда», «Олександрійський тиждень», «Олександрійські відомості», «Городской курьер», «Вільне слово» (муніципальна газета), районна газета «Сільський вісник», періодичне видання «МІСТО — місткі і стислі текстові оголошення», що позиціонується як інформаційний довідник[38].

Діє кілька радіостанцій: UA: Українське радіо/Скіфія-центр (87,6), Перець FM (90,7), Русское Радио Україна (91,3), «Радіо Шансон» (план) (97,2), Мелодія FM (99,4), Хіт FM (99,8), UA: Радіо Промінь (101,2), DJFM (план) (103,1), Люкс FM (105,1), UA: Радіо Культура (105,7), Радіо Максимум (107,6). Телевізійна сфера представлена ТРК КТМ та ТРК «Контакт-ЛТД».

Освіта

Дошкільна освіта

На території Олександрійської міськради станом на кінець 2010-тих рр. діяло близько 20 дошкільних навчальних закладів. З них у самому місті — 16 (разом з дитсадочком санаторного типу).[39][40][41] (мапа дитсадочків). На початку 1990-х років на території міськради було близько 40 дитсадочків.[42]

Школи

Гімназія ім. Т. Г. Шевченка
Ліцей інформаційних технологій

На території колишньої (до реформи 2020 р.) міськради діє 17 шкіл, з них в самому місті Олександрії розташовано 13.[43]

  • Навчально-виховне об'єднання «Олександрійська гімназія ім. Т. Г. Шевченка — ЗНЗ І–ІІ ступенів — школа мистецтв» (колишня школа № 1)
  • Загальноосвітній навчальний заклад І–ІІІ ступенів № 2 ім. М. Горького
  • Загальноосвітній навчальний заклад І–ІІІ ступенів № 6
  • Загальноосвітній навчальний заклад І–ІІ ступенів № 7
  • Загальноосвітній навчальний заклад І–ІІ ступенів № 8
  • Навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад I—III ступенів № 9 — спеціалізована школа»
  • Загальноосвітній навчальний заклад І–ІІІ ступенів № 10
  • Ліцей інформаційних технологій (створений на базі школи № 11; навчання з сьомого класу)
  • Загальноосвітній навчальний заклад І–ІІІ ступенів № 15
  • Олександрійський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад І–ІІ ступенів № 17-ліцей»
  • Навчально-виховний комплекс "Загальноосвітній навчальний заклад І–ІІІ ступенів № 19 — дошкільний навчальний заклад «Лісова казка»
  • Навчально-виховний комплекс «Олександрійський колегіум — спеціалізована школа» (колишня школа № 20)
  • Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат, філія Кіровоградського обласного навчально-виховного комплексу (гімназія-інтернат — школа мистецтв)[44]

Професійно-технічна освіта

Виші І–ІІ рівнів акредитації

Аграрний технікум. Приміщення колишньої чоловічої гімназії

В місті діє 5 коледжів, технікумів, училищ.[47]

Позашкільна освіта

Музична школа № 1

У місті діє низка центрів позашкільної освіти і дитячої творчості.[48]

  • Будинок дитячої та юнацької творчості Олександрійської міської ради.
  • Центр дитячої та юнацької творчості імені Олександра Шакала Олександрійської міської ради.
  • Дитячо-юнацька спортивна школа № 2 Олександрійської міської ради.
  • Олександрійська дитяча художня школа.
  • Олександрійська музична школа.

Колишні заклади освіти

  • Олександрійська філія Кіровоградського інституту регіонального управління та економіки (КІРУЕ)[49][50].
  • Олександрійський інститут державного та муніципального управління[51] (створений Класичним приватним університетом та ПП «Гранд-Форум»[52]).
  • Спеціальний загальноосвітній навчальний заклад І–ІІ ступенів № 4 імені М. Олефіренка,
  • Олександрійська загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів ПП «Гранд-Форум» (приватна школа).
  • Олександрійське професійне–технічне училище № 7
  • Олександрійське професійне–технічне училище № 17
  • Олександрійське професійно-технічне училище № 33

Культура

Будівлі управи і першої бібліотеки. Листівка поч. ХХ ст

До мережі закладів культури міста належать 13 бібліотек, що об'єднані в централізовану бібліотечну систему, 2 музеї, 5 клубних закладів. В Олександрії діють 3 музичні колективи: народний хор «Веселка», ансамбль танцю «Віночок». З 1983 року в місті при музичній школі діяла дитяча філармонія, ліквідована 2010 р. у рамках оптимізації мережі закладів культури[53].

Заклади культури

Палац культури «Світлопільський»
  • Краєзнавчий музей — в музеї нараховується більше ніж 15 тисяч предметів основного фонду та 4 тисячі одиниць допоміжного фонду. Структура основного фонду складається з речових, образотворчих, декоративно-прикладних, письмових, нумізматичних, нагрудних знаків, археологічних, фото-фоно, природничих фондів. Наукова та збиральницька робота направлена на розробку основних тем: «Знамениті земляки», «Державотворчий процес на Україні», «Екологія рідного краю».
  • Музей миру — єдиний в Україні і один з 15 музеїв такого напрямку на планеті. Профіль музею — історичний. В фондах музею миру близько 8 тисяч експонатів. Бібліотека музею нараховує близько 2000 книг. У 1991 році Олександрійський народний музей миру був занесений до каталогу міжнародного центру юнацького туризму (Лондон) як один з найцікавіших оглядових об'єктів Європи.
  • Централізована бібліотечна система — історія бібліотечної справи в місті розпочинає свій відлік від 1892 року — року відкриття в Олександрії Херсонської губернії публічної бібліотеки. Фонд ЦБС сьогодні становить 431 тис. примірників книг, понад 130 назв періодичних видань.
  • Міський палац культури — центральний заклад культури міста, займає будівлю колишнього міського театру.
  • Палац культури «Світлопільський» — колишній палац культури шахти «Світлопільська» об'єднання Олександріявугілля. На початок 2011 року в палаці культури працюють 27 клубних формувань, з них 12 любительських об'єднань та клубів за інтересами, 13 аматорських колективів художньої творчості, фотостудія «Наш формат», фізкультурно-оздоровчий комплекс, боксерський клуб «Еней». Звання «народний» носять театральний колектив, цирковий колектив «Цирк молодих», клуб спортивно-бального танцю «Олександрит», вокальний колектив «Криниченька», естрадний оркестр «Джаз-класик-бенд».
  • Інструментальний ансамбль «Мелодія» був створений в 1980 році на базі вищого училища культури. 1987 року — захистив звання народного. З 1993 по 1997 рік — колектив працював в Кіровоградській філармонії. 2000 року було створено комунальний заклад "Міський професійний ансамбль «Мелодія».
  • Районний будинок культури на вулиці Діброви.

Пам'ятники та пам'ятки

У місті встановлено низку пам'ятників і пам'ятних знаків Тарасу Шевченку, воїнам-афганцям тощо. Велика кількість пам'ятників воїнам та жертвам Німецько-радянської війни, більшість з них встановлено на місцях масових поховань.

У місті на обліку перебуває 106 пам'яток архітектури.

26 вересня 2014 року у одній із шкіл було відкрито меморіальну дошку на честь старшого лейтенанта Євгена Танковського, який загинув біля міста Тореза під час війни на сході України[54].

Охорона здоров'я

Головний корпус центральної міської лікарні

Мережа лікувально-профілактичних закладів міста Олександрії включає центральну міську та селищну лікарні, чотири диспансери, станцію швидкої допомоги, санітарно-епідеміологічну станцію та вище медичне училище. Також в місті розташована Олександрійська районна лікарня. В установах охорони здоров'я працює 360 лікарів, серед них 28 мають вищу кваліфікаційну категорію, 98 — першу кваліфікаційну категорію. Всього налічується 1125 медичних працівників.

Спорт

Басейн «Дельфін»
Палац спорту
Головний вхід до КСК «Ніка».

Головними центрами занять фізичною культурою і спортом у місті є спорткомплекс «Планета-спорт» (колишній плавальний басейн «Дельфін»)[55] та Палац спорту, у якому розташовується Дитячо-юнацька спортивна школа № 2.

В місті діють дві ДЮСШ (дитячі спортивні школи), одна з яких підпорядковується управлінню освіти, інша ФСТ «Україна», та гуртки з різних видів спорту. Також діє дитячо-юнацький футбольний клуб «Кристал».

В Олександрії є два стадіони: головний міський стадіон «Ніка» (7000 місць), і стадіон «Олімп» (мікрорайон Перемога). Також на території Олександрії біля мікрорайону Перемога розташована гоночна траса «Вербова Лоза» на якій проводяться міжнародні змагання авто- і мотогонщиків, а також гонки на виживання. З 1948 року в місті діє футбольний клуб, який зараз має назву ФК «Олександрія». У 2001-03 рр. ФК «Олександрія» виступав у Вищій лізі чемпіонату України з футболу, але 2003 року був дискваліфікований через фінансові складнощі. Тривалий час команда виступала в Першій лізі, а в травні 2011 року виборола право грати в Прем'єр-лізі[56].

Видатні спортсмени з Олександрії

Відомі особистості

Див. також: Втрати силових структур внаслідок вторгнення в Україну російських військових формувань (Олександрійщина)

Міста-побратими

Галерея

Див. також

Примітки

  1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2021 року (PDF)
  2. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2021 року (PDF)
  3. Облікова картка[недоступне посилання з липня 2019]
  4. Прогноз погоди в м. Олександрія
  5. До історії заснування поселення Усівка Архівовано 25 вересня 2015 у Wayback Machine. Н. Жахалова. Блог Олександрійського краєзнавчого музею
  6. «Одесский вестник» № 42, 1856 Повна стаття в перекладі українською Архівовано 11 листопада 2014 у Wayback Machine.
  7. Географія рідного краю. Ф. Н. Спектор, С. М. Рубін. Київ — 1996. ISBN 966-557-004-8
  8. «Червона валка» у СУМ
  9. Олександрія. Геоінформаційна система місць «Голодомор 1932—1933 років в Україні». Український інститут національної пам'яті. Процитовано 18 червня 2020.
  10. Territoriale Veränderungen in Deutschland und deutsch verwalteten Gebieten 1874—1945. (нім.)
  11. Нові назви Олександрії, Олександрійський тиждень, 19 лютого 2016
  12. Кохан А. І., Сурженко Л. І. Стара Олександрія в листівках і фотографіях. — Олександрія., 2007 PDF
  13. Всеобщая перепись населения Российской империи 1897 года. Распределение населения Европейской части по возрасту
  14. Перепись 1897 г. Распределение населения по родному языку
  15. Календар-альманах на 1912 рік
  16. Всеукраїнський перепис населення. Архів оригіналу за 30 вересня 2007. Процитовано 4 вересня 2007.
  17. Архівована копія. Архів оригіналу за 16.04.2008. Процитовано 17.02.2008.
  18. Демографічна ситуація в області, м. Олександрія та районі на 1 грудня 2009 року
  19. Державний комітет статистики України. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2011 року, Київ-2011. Архів оригіналу за 10 жовтня 2012. Процитовано 27 жовтня 2011.
  20. «Материалы для составления предположений об улучшении общественного управления в городах. Экономическое состояние городских поселений в европейской части России в 1861—1862 годах, Часть вторая, С-Пб, 1863» Безпосереднє джерело — стаття «Мещанская Александрия» в газеті «Городской курьер» № 38 16.09.2010, стр. 5.
  21. Виписка з подвірного перепису 1886 р.
  22. Ф. М. Мержанов «Александрия до Октябрьской революции: 1896—1913 годы» (2008)
  23. «Всеобщий русский календарь 1919» з книги Ф. М. Мержанов «Александрия до Октябрьской революции: 1896—1913 годы» (2008)
  24. Всесоюзная перепись населения 1939 года. Национальный состав населения районов, городов и крупных сел союзных республик СССР
  25. Всесоюзная перепись населения 1959 г. Численность городского населения союзных республик (кроме РСФСР), их территориальных единиц, городских поселений и городских районов по полу
  26. Всесоюзная перепись населения 1970 г. Численность городского населения союзных республик (кроме РСФСР), их территориальных единиц, городских поселений и городских районов по полу
  27. Всесоюзная перепись населения 1979 г. Численность городского населения союзных республик (кроме РСФСР), их территориальных единиц, городских поселений и городских районов по полу
  28. Всесоюзная перепись населения 1989 г. Численность городского населения союзных республик, их территориальных единиц, городских поселений и городских районов по полу
  29. Всеукраїнський перепис населення. Національний склад Олександрії без населених пунктів, підпорядкованих міськраді. Архів оригіналу за 16 квітня 2008. Процитовано 20 березня 2010.
  30. Божко О. Свято-Покровский собор Александрии. История и современность. Городской курьер № 34. 24. 08. 2006. (рос.)
  31. Божко О. Олександрія православна. Свято-Миколаївська церква. Олександрія. 2006.
  32. Результати виборів до Міської ради Олександрії у 2020 році. Сайт ЦВК
  33. Розклад руху пасажирських поїздів по станції Олександрія[недоступне посилання з липня 2019]
  34. Розклад руху приміських поїздів по станції Олександрія
  35. Столичний експрес «Київ-Дніпропетровськ» знову матиме зупинку в Олександрії
  36. Табло автовокзалу ОЛЕКСАНДРІЯ, доба: поточна
  37. «КД-TPAHС» — шаг навстречу пассажирам
  38. Інформаційний довідник «МІСТО — місткі і стислі текстові оголошення». Архів оригіналу за 6 квітня 2012. Процитовано 22 березня 2012.
  39. Мережа дошкільних навчальних закладів
  40. Навчальні заклади міста. Архів оригіналу за 17 червня 2016. Процитовано 3 березня 2012.
  41. Заклади освіти на сайті Олександрійської міської ради
  42. Детские садики
  43. Мережа загальноосвітніх навчальних закладів
  44. Історія навчального закладу
  45. Олександрійський професійний ліцей. Історія закладу. Архів оригіналу за 28 грудня 2020. Процитовано 28 грудня 2020.
  46. Державний навчальний заклад «Олександрійський професійний ліцей» на сайті КІСУО
  47. Заклади освіти на osvita.com.ua
  48. Мережа позашкільних навчальних закладів
  49. Александрийский филиал КИРУЭ
  50. Контакти приймальної комісії. Архів оригіналу за 29 листопада 2014. Процитовано 20 листопада 2014.
  51. Заклад на osvita.com.ua[недоступне посилання з вересня 2019]
  52. Олександрійський інститут державного та муніципального управління. Архів оригіналу за 7 жовтня 2014. Процитовано 20 листопада 2014.
  53. В Олександрії закривають дитячу філармонію[недоступне посилання з липня 2019]
  54. В олександрійській школі відкрили меморіальну дошку на честь загиблого під час АТО офіцера
  55. Спорткомплекс г. Александрия площадь Ленина, 5. Архів оригіналу за 15 грудня 2014. Процитовано 20 листопада 2014.
  56. «Олександрія» вийшла до Прем'єр-ліги[недоступне посилання з липня 2019]

Джерела та література

Література

  • Барокові закапелки Олександрії / Валерій Жванко. Барокковые закоулки Александрии: [до кн. в цілому: маловідомі сторінки історії Олександрійщини] / Валерий Жванко. — 2-ге вид. — Кропивницький: Імекс-ЛТД, 2016. — 147, 27 с. зустріч. паг., 16 с. іл. : іл. ; 21 см. — Текст парал. укр., рос. — Бібліогр. в кінці ст. та в підрядк. прим. — Книжка-«перекрутка». — 300 пр. — ISBN 978-966-189-409-8
  • Міщенко Г. П. Кіровоградська область. — К., 1961.
  • Бєлявін Ф. К., Пом'ятунов А. С. Олександрія — місто гірників. — Дніпропетровськ: Промінь, 1968. — 112 с.
  • Кохан Анатолий Ильич, Колесников Вячеслав Гаврилович. Александрия. Путеводитель. — Днепропетровск : Промінь, 1979. — 80 с. — 27 000 прим. (рос.)
  • Кохан Анатолий Ильич, Колесников Вячеслав Гаврилович. Александрия. Путеводитель. — 2-е, дополненное. — Днепропетровск : Промінь, 1986. — 56 с. — 25 000 прим. (рос.)
  • Цапюк С. К., Петленко В. П. Олександрія вчора, сьогодні, завтра. — Олександрія, 2004.
  • Кузик. Б. М., Білошапка. В. В. Кіровоградщина: Історія та сучасність центру України. 2 том. — Дніпропетровськ: Арт-Прес, 2005. — ISBN 966-348-021-1.
  • Кохан А. І., Сурженко Л. І. Стара Олександрія в листівках і фотографіях. — Олександрія, 2007. PDF-версія на сайті бібліотеки імені Чижевського
  • Домаранський А. Олександрія. Перше місто сходу // Український тиждень 9 серпня 2017

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.