Гендерна чутливість

Гендерна чутливість (англ. Gender sensitivity) ― це процес, за допомогою якого люди усвідомлюють, як гендер відіграє роль у житті завдяки їхньому поводженню з іншими.[1] Гендерні відносини існують у всіх інституціях, і гендерна чутливість особливо проявляється у розумінні привілеїв та дискримінації за статтю. Суспільства є гендерно нечутливими, як правило, до жінок. Це слово увійшло в міжнародний вжиток після того, як було використане на четвертому конгресі жінок ООН у Пекіні в 1995 р.[2]

Тренінги з гендерної чутливості використовуються для навчання, як правило, службовців, щоб вони стали обізнанішими та чутливішими до гендеру у своєму житті та на робочих місцях.[1] Такі заходи набувають все більшої популярності в США, особливо у сфері послуг, таких як охорона здоров'я та освіта.

Гендерна чутливість та діти

Гендерна чутливість підвищується шляхом процесу, відомого як гендерна сенсибілізація, який сприяє рівності, дозволяючи чоловікам і жінкам бачити стереотипне для їхньої статі. Вчителі(-ки) можуть навчати дітей гендерній сенсибілізації через те, як ведуть себе з класом і взаємодіють з учнями(-ницями), уникаючи сексизму в освіті (подвійного навчального плану).[3] Вчителі(-ки), які сприймають своїх учнів та учениць поза гендерними стереотипами, впливають на зміну процесів мислення дітей, це допомагає руйнувати соціальні стигми у дитинстві та протягом усього подальшого життя.

Навчання дітей чутливості до гендеру значною мірою залежить від батьків чи опікунів. Діти починають формувати свою гендерну ідентичність приблизно у два-три роки. У цьому віці вона посилюється завдяки ставленню до них батьків, незалежно від того, є вони гендерно-чутливими чи ні.[4]

Поширені гендерно нечутливі фрази: «будь чоловіком»/«ти ж дівчинка».[3] Інші приклади не гендерно-чутливого підкріплення: навчати дітей, що рожевий ― це "жіночий" колір, а синій ― "чоловічий", спонукання дівчат грати в ляльки, а хлопчиків ― у машинки. Навчання дітей позагендерним (універсальним) ролям за межами бінаризму допомагає подолати гендерні стереотипи та зменшити сексизм.

Див. також

Список літератури

 

  1. Gender sensitivity in the service delivery environment. Retrieved from MEASURE Evaluation (USAID).
  2. 성인지 감수성. terms.naver.com (кор.). Процитовано 8 травня 2021.
  3. Barodia, S. (2015). Gender Sensitization and Education. International Journal of Interdisciplinary and Multidisciplinary Studies (IJIMS), 2(4), 107-113.
  4. Palaniappan, Divya. (2019). Gender Sensitization: Raising Your Kids In A Gender-Neutral Environment. Retrieved from Business World Education.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.