Кіріархія

Кіріа́рхія (грец. ίεράρχίά, від κύριος лорд, господар, та άρχή володіти, керувати) соціальна система або набір поєднаних соціальних систем, базованих на домінації, приниженні та підкоренні. Феміністська теологиня Елізабет Фіоренза вперше вжила цей термін у 1992 році для опису своєї теорії взаємопов'язаних, інтерактивних та самопоширюваних систем домінації та підкорення, в яких особа може бути принижена в певних взаємовідносинах і привілейована в інших. Кіріархія вважається міжсекційним розширенням патріархату за межі гендеру.[1] Термін охоплює такі види дискримінації як сексизм, расизм, гомофобію, класизм, економічну несправедливість, колоніалізм, етноцентризм, антропоцентризм та інші типи домінантних ієрархій, в яких підпорядкування однієї особи або групи осіб до інших є закарбованим та інституційним[2].

Елізабет Фіоренза, 2008

Етимологія

Елізабет Фіоренза вперше використала визначення "кіріархія"[3] у 1992 після публікації книги But She Said: Feminist Practices of Biblical Interpretation ("Але вона сказала: феміністськы практики біблійних інтерпретацій"). Термін походить від двох грецьких слів: грец. ίεράρχίά, від κύριος лорд, господар, та άρχή володіти, керувати. Саме слово "кіріархія" (грецьке слово κυριαρχία, кіріархія, побудоване правильно, але не знайдено в даньогрецькій) тепер може бути вжите для визначення суверенітету, наприклад, панування правителя.

Використання

Автентично термін був розвинений в контексті феміністичного теологічного дискурсу і вживається у певних академічних сферах для опису гендерно неупереджених систем правління, протилежних до патріархату.[4] Його також часто вживають поза науковими межами.

Див. також

Примітки

  1. Off-Campus Access: Login to e-Resources - McMaster Libraries. muse.jhu.edu.libaccess.lib.mcmaster.ca. Процитовано 24 жовтня 2016.
  2. Stichele, Caroline Vander; Penner, Todd C. (1 січня 2005). Her Master's Tools?: Feminist And Postcolonial Engagements of Historical-critical Discourse (англ.). BRILL. ISBN 9004130527.
  3. Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, κύριος. www.perseus.tufts.edu. Процитовано 24 жовтня 2016.
  4. Morris, Susana M. (4 лютого 2014). Close Kin and Distant Relatives: The Paradox of Respectability in Black Women's Literature (англ.). University of Virginia Press. ISBN 9780813935515.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.