2007 у науці

Генеральна Асамблея ООН проголосила 2007 рік Міжнародним роком дельфіна.

2007 рік у науці
2005 2006 — 2007 — 2008 2009
Див. також: Інші події у 2007

З 1 березня почався IV Міжнародний полярний рік (тривав до 1 березня 2008 року).

Відкриття

Біологія

Даніо перловий — риба родини коропових, що мешкає у високогірних річках М'янми. Описана у 2007 році
Художня реконструкція гігантораптора
  • У червні в журналі Nature китайські вчені повідомили про знахідку скелета величезного птахоподібного динозавра, який жив близько 70 мільйонів років тому. Його відкопали палеонтологи, які працювали в китайській провінції Внутрішня Монголія. Птахоподібний ящір мав 8 м завдовжки та 5 м заввишки, важив 1,4 т та був у 35 разів більший за іншого птахоподібного динозавра каудіптерикса. Він мав масивний дзьоб, невеликі ноги, а, можливо, й пір'я. Йому дали назву Gigantoraptor elrianensis (гігантораптор). Ця знахідка спростувала уявлення вчених про те, що динозаври ставали меншими за розміром, чим більше вони еволюціонували у птахів.
  • На початку року міжнародна команда вчених оголосила, що аналіз черепа, відкритого в Південній Африці в 1952 році, показав, що сучасна людина мігрувала з Африки між 65 000 і 25 000 років тому. Вчені визначили вік черепа (близько 36 000 років), який був виявлений поблизу Хофмейра (ПАР), шляхом випробувань рівнів радіації піску, що наповнював череп. За формою цей череп дуже нагадує черепи людей, які у ті часи жили в Європі, Східній Азії та Австралії. Це відкриття свідчить на користь теорії, за якою сучасна людина походить з району пустелі Сахара.

Астрономія

  • Астрономи з Каліфорнійського університету в Берклі та Техаського університету повідомили про найбільший і найяскравіший зоряний вибух, або наднову, яка коли-небудь спостерігалася. Вперше вчені побачили смерть такої великої зірки, як SN 2006gy, що більша за Сонце приблизно в 100—200 разів. Лише близько десятка з 400 мільярдів зірок у Чумацькому Шляху мають такий розмір. SN 2006gy впала в чорну діру і вибухнула в Галактиці на відстані 240 млн світових років. Ця зірка була вперше помічена студентом з Техасу в 2006 році. Астрономи припускають, що спостереження за SN 2006 gy можливо стане джерелом інформації про ранні часи Всесвіту, коли загинули великі зірки, перетворюючи частину їх випромінювання на речовину і антиречовину, що викликають термоядерний вибух. Значно ближча велика зірка Ета Кіля, може також швидко вибухнути, влаштувавши найяскравіше нічне шоу, яке коли-небудь бачили сучасні астрономи.
  • Науковці з Обсерваторії П'єра Оже в Аргентині висунули нову гіпотезу походження космічного випромінювання надвисоких енергій. За даними дослідників, першопричиною утворення космічних променів є чорні діри, розташовані в центрах прилеглих до нас галактик. Тривала дія космічної радіації здатна негативно вплинути на здоров'я людини. Відповідно, в разі, якщо людству доведеться перебиратися на інші планети Сонячної системи, воно повинно бути застраховане від подібної небезпеки. Саме захисту від цієї загрози присвячені дослідження аргентинських фахівців. Професор Алан Вотсон, який очолює наукову групу, зазначає, що нове відкриття також допоможе гранично точно вивчити сусідні галактики. За підсумками дослідження космічних променів можна буде отримати принципово нове зображення Всесвіту.
  • У жовтні британські вчені відкрили три нових планети завбільшки з Юпітер за межами Сонячної системи в рамках проекту з пошуку екзопланет типу Землі під назвою «Широкоформатний пошук планет» або WASP. Дві із них у Південній півкулі WASP-4b та WASP-5b знаходяться на відстані 850 та 967 світлових років від Землі. Третя WASP-3b розташована у Північній півкулі на відстані 727 світлових років. Орбіти планет розташовані так близько від зірок, що їхній рік триває усього 2 дні, а температура їх поверхні досягає 2000 °С. Це виключає можливість життя на них.

Фізика

Хімія

  • Вагомим досягненням в області хімії стали розробки в галузі контролю за хімічними реакціями, що дозволяють відмовитися від використання дорогих способів очищення.

Мінералогія

  • У квітні геологи із Сербії знайшли білий порошкоподібний мінерал, невідомий до того. Вони передали його Крісу Стенлі, мінералогу Лондонського музею природознавства, який виявив, що він має такий же склад, як Sodium lithium boron silicate hydroxide with fluorine — вигаданий мінерал під назвою «криптоніт». У фільмі «Повернення Супермена» злодій Лекс Лютер викрадає з Метрополітен-музею коробку зі шматком криптоніта, що використовується, щоб знесилити Супермена. Новий мінерал не можуть назвати «криптонітом», бо відповідно до міжнародних правил він не має жодного відношення до газу криптон. Тому мінерал назвали Джадарітом (Jadarute), за місцевістю у Сербії, де його знайшли.

Інформатика

Канадські науковці удосконалили комп'ютерну програму для гри в шашки — вона може прораховувати абсолютно всі можливі комбінації.

Наукові нагороди 2007 року

Нобелівська премія

Абелівська премія

Сатхамангалам Ранга Ієнгар Срініваса Варадхан (США) — «за фундаментальний внесок у теорію ймовірностей, і особливо за створення єдиної теорії великих відхилень»

Золота медаль імені В. І. Вернадського Національної академії наук України

Премії НАН України імені видатних учених України

Докладніше: Премії НАН України імені видатних учених України — лауреати 2007 року

Державна премія України в галузі науки і техніки

Докладніше: Державна премія України в галузі науки і техніки — лауреати 2007 року

Померли

Див. також

  • Види, описані 2007

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.