2021 в Україні
2021 в Україні — це перелік головних подій, що відбуваються у 2021 році в Україні. Також подано список відомих осіб, що померли в 2021 році. Крім того, зібрано список пам'ятних дат та ювілеїв 2021 року. З часом буде додано відомих українців, що народилися в 2021 році.
| |||||
Десятиліття: |
| ||||
---|---|---|---|---|---|
Див. також: |
Інші події 2021
Роки в Україні |
Події
Січень
- 8 січня — Коронавірусна хвороба 2019 в Україні: Кабінет Міністрів України ввів жорсткий карантин на період до 24 січня[1].
- 9 січня — на газовому магістральному трубопроводі «Уренгой-Помари-Ужгород» біля села Калайдинці на Полтавщині стався вибух[2].
- 11 січня — Міністерство фінансів США запровадило санкції проти семи українських політиків, зокрема Олександра Дубінського, Костянтина Кулика і Олександра Онищенка, а також 4 засобів масової інформації («Ера-Медіа», «Only News», «NabuLeaks» та «Скептик») через втручання у президентські вибори Сполучених Штатів та участь в російській мережі зовнішнього впливу.[3]
- 16 січня — в Україні набувала чинності норма Закону про мову, згідно з якою громадян повинні обслуговувати українською мовою[4].
- 21 січня — у Харкові у пансіонаті для літніх людей сталася пожежа, в якій загинуло 15 осіб[5].
Лютий
- 2 лютого — Президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про застосування санкцій проти народного депутата Тараса Козака та телеканалів 112 Україна, NewsOne та ZIK, які було заблоковано[6].
- 4 лютого — у Запоріжжі сталася пожежа у Запорізькій обласній клінічній інфекційній лікарні, внаслідок якої загинуло троє пацієнтів та лікарка-анестезіолог. Ще двоє осіб постраждали.[7][8]
- 19 лютого — Рада національної безпеки і оборони України підтримала санкції проти 19 юридичних і восьми фізичних осіб за фінансування тероризму, серед яких Віктор Медведчук і Оксана Марченко[9].
- 23 лютого:
- В Україні зареєстровано дві вакцини проти COVID-19: від AstraZeneca та Pfizer/BioNTech[10][11].
- Перша партія вакцини Ковішелд надійшла до України[12].
- Приморський районний суд Одеси засудив активіста Сергія Стерненка до 7 років та трьох місяців позбавлення волі з конфіскацією половини майна[13].
- 24 лютого — в Україні вакцинували першу людину від коронавірусу вакциною від AstraZeneca[14].
Березень
- 2 березня — президент України Володимир Зеленський зробив щеплення вакциною Ковішелд[15].
- 5 березня — Держсекретар США Ентоні Блінкен оголосив про внесення українського олігарха Ігоря Коломойського та членів його найближчої родини до санкційного списку[16].
- 6 березня — у Польщі в результаті ДТП за участі українського рейсового автобуса, що слідував рейсом Познань-Херсон, 6 осіб загинуло, ще 39 потрапили до лікарень[17].
- 9 березня — лауреатами Шевченківської премії 2021 року стали Оксана Луцишина, Станіслав Асєєв, Валентин Васянович, Борис Михайлов, Олександра Андрусик, Євген Шимальський, Катерина Сула, Сергій Маслобойщиков, Наталя Рудюк та Олександр Бегма.[18]
- 10 березня — в Україні зареєстрували вакцину CoronaVac китайського виробника Sinovac Biotech[19].
Квітень
- 5 квітня — Антимонопольний комітет (АМКУ) наклав штраф розміром у мільйон гривень на українську філію Google, ТОВ «Гугл», за неподання інформації у розслідуванні.[20]
- 9 квітня — Компанія ДТЕК завершила монтаж першої в Україні промислової системи накопичення енергії (СНЕ) потужністю 1 МВт і ємністю 2.25 МВт⋅год.[21]
- 12 квітня — Кабінет міністрів України дозволив іноземним закладам вищої освіти відкрити філії в Україні[22].
- 13 квітня:
- В Україні розпочинається процес вакцинації населення проти коронавірусу препаратом CoronaVac китайської компанії Sinovac Biotech.[23][24][25]
- Міністр охорони здоров'я України Максим Степанов заявив, що Україна вийшла на пік третьої хвилі коронавірусу.[24][26]
- 16 квітня — в Україну надійшла перша партія вакцини Комірнаті від Pfizer/BioNTech у рамках глобальної ініціативи COVAX[27].
- 19 квітня — на станції «Академік Вернадський» розпочала роботу XXVI Українська антарктична експедиція.
- 25 квітня — Київське «Динамо» достроково стало переможцем чемпіонату України з футболу сезону 2020–2021[28].
- 29 квітня — Європейський парламент ухвалив резолюцію, в якій закликав у разі прямого вторгнення Росії в Україну зупинити імпорт російських нафти і газу до ЄС, відключити РФ від SWIFT та ввести санкції проти наближених до російської влади олігархів[29].
Травень
- 11 травня — Апеляційний адміністративний суд підтримав чинність нової редакції українського правопису[30].
- 13 травня — у фіналі Кубка України з футболу 2020—2021 київське «Динамо» перемогло луганську «Зорю» та стало 13-разовим володарем Кубка України[31].
- 22 травня — Україна на пісенному конкурсі Євробачення 2021: на 65-му пісенному конкурсі Євробачення-2021, що проходило в Роттердамі, гурт Go_A виборов 5-те місце[32].
- 26 травня:
- Інвестиційна компанія Dragon Capital придбала українське інтернет-видання «Українська правда»[33].
- Український фільм Зази Буадзе «Мати апостолів» переміг у трьох номінаціях на Нью-Йоркському кінофестивалі[34].
- Український фольк-гурт «Go A» із піснею «Шум» очолив престижний світовий хіт-парад музичних трендів «Spotify»[35].
Червень
- 12 червня — відбулось вручення нагород П'ятої національної кінопремії «Золота дзиґа» Української кіноакадемії. Найбільшу кількість нагород — 6 отримала стрічка режисера Валентина Васяновича «Атлантида».[36]
- 27 червня — український боксер Василь Ломаченко достроково переміг технічним нокаутом Накатані Масайосі[37].
- 28 червня:
- У Чорному морі стартували військові навчання Сі Бриз, які стали найбільш масштабними за всю історію[38].
- Національний архів Швеції передав Україні три копії Конституції Пилипа Орлика[39].
Липень
- 1 липня — в Україні стартував продаж сільськогосподарських земель[40].
- 11 липня — у Києві, після річної перерви через карантинні обмеження, відбувся музичний фестиваль Atlas Weekend 2021[41].
- 13 липня — подав у відставку міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, що працював на цій посаді з 2014 року[42].
- 27 липня — український плавець Михайло Романчук на Літніх Олімпійських іграх встановив олімпійський рекорд на дистанції 800 метрів вільним стилем[43].
Серпень
- 6 серпня — у в'язниці так званої ДНР за невідомих обставин було вбито 3 в'язнів, серед них — засуджений за вбивство заслужений майстер спорту Євген Сотников, український дзюдоїст, що був призером чемпіонатів світу та Європи та учасником Олімпіади в Пекіні (2008)[44]
- 15 серпня — у своєму помешканні знайдено мертвим міського голову Кривого Рогу Костянтина Павлова[45].
- 17 серпня:
- Український шашкіст Юрій Анікєєв став переможцем чемпіонату Європи 2021 із шашок-64[46].
- Після захоплення талібами Кабула відому афганську режисерку і генеральну директорку державної кінокомпанії «Афганфільм» Сахра Карімі було евакуйовано із Афганістану до Києва[47].
- 19 серпня — Україна придбала у Великої Британії для Національного наукового антарктичного центру науково-дослідне судно-криголам «Джеймс Кларк Росс»[48].
- 21 серпня:
- Вперше відбулось вручення Відзнаки Президента України «Національна легенда України»[49].
- Завершився 12-й Одеський міжнародний кінофестиваль. Гран-прі «Золотий Дюк» отримав фільм «Стоп-Земля» української режисерки Катерини Горностай[50].
- До Києва із триденним візитом прибув Вселенський патріарх Варфоломій, під час якого відбулася зустріч із президентом України Володимиром Зеленським[51].
- 22 серпня — до Києва прибула канцлер Німеччини Ангела Меркель; відбулась її зустріч із президентом України Володимиром Зеленським[52].
- 23 серпня:
- У Києві за участі лідерів і представників 46 країн світу вперше відбувся Міжнародний саміт «Кримська платформа». Учасники підписали спільну декларацію[53].
- За участі 10 перших леді відбувся перший Київський саміт перших леді та джентельменів[54].
- Набули чинності зміни до законодавства щодо е-паспортів[55].
- У ДТП на Бориспільській трасі потрапив народний депутат України Олександр Трухін, внаслідок пригоди постраждав голова Комітету арбітрів ФФУ Лучано Лучі[56].
- 24 серпня — по всій країні пройшло відзначення 30-ї річниці незалежності України. У Києві відбувся парад за участі військової техніки та авіації.[57].
- 31 серпня — у США ДП НАЕК «Енергоатом» та Westinghouse Electric підписали меморандум про будівництво енергоблоку Хмельницької АЕС[58].
Вересень
- 1 вересня — Українсько-американські відносини: у Білому домі вперше відбулась зустріч президента США Джо Байдена та президента України Володимира Зеленського. За її результатами оприлюднено спільну заяву щодо стратегічного партнерства.[59]
- 3 вересня — у Києві в костелі святого Миколая виникла пожежа, вогнем пошкоджений дах і згорів орган, жертв немає[60].
- 5 вересня — на Літніх Паралімпійських іграх 2020, що пройшли в Токіо, в медальному заліку українські спортсмени — на шостому місці. Найтитулованішим спортсменом олімпіади став український плавець Максим Крипак.[61]
- 15 вересня — у центральній частині Дніпра підірвався автомобіль, загинули ветеран АТО Олексій Кавлак та речниця ДСНС Дар'я Гречіщева. Правоохоронці назвали вибух терористичним актом[62][63][64][65]
- 21 вересня — у Львівській лікарні швидкої допомоги вперше в Україні провели трансплантацію легенів[66].
- 22 вересня:
- Невідомі обстріляли автомобіль першого помічника президента України Володимира Зеленського Сергія Шефіра, поранений водій[67].
- Донецький «Шахтар» став переможцем Суперкубку України з футболу 2021 — у фіналі він переміг київське «Динамо»[68].
- 23 вересня — Коронавірусна хвороба 2019 в Україні: в Україні почала діяти «жовта» зона карантину[69].
- 25 вересня — українець Олександр Усик переміг британця Ентоні Джошуа та виграв титули чемпіона WBA (Супер), IBF, WBO та IBO у важкій вазі[70].
Жовтень
- 1 жовтня — Netflix запустив україномовну підтримку та інтерфейс[71].
- 7 жовтня — Верховна Рада України ухвалила рішення про відставку Дмитра Разумкова з посади голови парламенту[72].
- 8 жовтня — Верховна Рада України обрала головою парламенту Руслана Стефанчука[73].
- 12 жовтня — Україна та Європейський Союз підписали Договір з відкритого неба[74].
- 22 жовтня — Головою Верховного Суду України обраний Всеволод Князєв[75].
- 26 жовтня:
- Апеляційний суд Амстердама ухвалив рішення повернути експонати виставки «скіфського золота» українській державі[76].
- У районі проведення операції Об'єднаних сил вперше відбулося бойове застосування турецького розвідувально-ударного безпілотного комплексу «Байрактар»[77].
Листопад
- 3 листопада — Коронавірусна хвороба 2019 в Україні: в Києві декілька тисяч людей взяли участь в мітингу проти вакцинації від COVID-19 та обмежувальних заходів, запроваджених у зв'язку із пандемією. Учасники акції заблокували у кількох місцях рух транспорту в урядовому кварталі.[78].
- 7 листопада — Петро Порошенко оголосив про продаж та передачу всіх акцій своїх телеканалів «Прямий» та «5 канал» новоствореному медіахолдингу «Вільні медіа»[79].
- 16 листопада — до України вперше приїхав американський актор та кінорежисер Шон Пенн — для зйомок у Києві документального фільму про Революцію гідності[80].
- 17 листопада:
- Bellingcat та The Insider оприлюднили першу частину власного розслідування про Вагнергейт[81].
- Українська повнометражна стрічка Олега Сенцова «Носоріг» здобула нагороду за найкращий художній фільм на 32-му Стокгольмському міжнародному кінофестивалі, а Сергій Філімонов був визнаний найкращим виконавцем головної ролі[82].
- Створена за підтримки Держкіно українська повнометражна стрічка Аліни Горлової «Цей дощ ніколи не скінчиться» здобула нагороду за найкращий документальний фільм на 66-му Міжнародному кінофестивалі в місті Корк (Ірландія)[83].
- 20 листопада — український боксер Артем Далакян переміг панамця Луїса Консепсьона та захистив титул чемпіона світу у найлегшій вазі за версією WBA[84].
- 21 листопада — чоловіча збірна України із шахів здобула перемогу в 23-му командному чемпіонаті Європи, який проходив у словенському містечку Чатеж-об-Саві[85].
- 22 листопада — державна компанія «Енергоатом» і американська електротехнічна компанія «Westinghouse Electric» підписали угоду про будівництво двох нових атомних енергоблоків для Хмельницької АЕС[86].
- 27 листопада — у м. Нова Одеса Миколаївської області в п'ятиповерховому житловому будинку стався вибух (попередньо побутового газу), внаслідок чого зруйновано дві квартири. Троє осіб загинуло і троє постраждали.[87]
- 28 листопада — Чоловіча збірна України з водного поло здобула перемогу в Лізі Націй[88].
Грудень
- 7 грудня — у результаті ДТП за участі мікроавтобуса поблизу Чернігова 13 людей загинуло, ще 7 травмовані[89].
- 13 грудня:
- Після низки гучних скандалів замміністра МВС Олександра Гогілашвілі звільнили з посади[90].
- В Україні через негоду знеструмлені 187 населених пунктів у 5 областях[91][92].
- 14 грудня — СБУ ліквідувала найбільшу в Україні мережу з виготовлення фейкових сертифікатів про COVID-вакцинацію[93].
- 15 грудня — Верховна Рада України перейменувала місто Володимир-Волинський у Володимир[94].
- 17 грудня — Світовий банк схвалив виділення Україні 300 мільйонів євро на підтримку реформ і пом'якшення наслідків пандемії коронавірусу[95][96].
- 23 грудня — Україна і Сейшельські острови домовились про взаємне скасування візових вимог[97][98].
Нагороджено, відзначено
Звання Героя України отримали:
- 22 серпня:
- Білоус Сергій Степанович †, солдат ЗСУ[99];
- Гельфгат Ілля Маркович, вчитель фізики[100];
- Горбулін Володимир Павлович, перший віце-президент Національної академії наук України, доктор технічних наук, академік НАН України[101];
- Ридзанич Максим Володимирович †, старшина ЗСУ[102];
- Сидоренко Євген Анатолійович, полковник ЗСУ[103];
- Яремчук Назарій Назарович †, співак, народний артист України[104];
- 28 серпня:
- Горбенко Святослав Сергійович †, доброволець Добровольчого Українського Корпусу «Правий сектор»[105];
- Гурняк Віктор Петрович †, солдат ЗСУ[106]
- 17 вересня — Крипак Максим Сергійович, п'ятиразовий чемпіон, срібний та бронзовий призер з плавання[107].
- 29 вересня — Левітас Ілля Михайлович †, президент Ради національних товариств України у 1989—2014 роках[108].
- 14 жовтня:
- Верхогляд Микола Якович †, полковник ЗСУ[109];
- Хамраєв Рустам Шонійозович †, солдат ЗСУ[110].
- 30 листопада — Коцюбайло Дмитро Іванович, доброволець Добровольчого Українського Корпусу «Правий сектор»[111].
- 3 грудня — Полицяк Петро Петрович †, солдат ЗСУ[112].
Особи
Померли
- 4 січня – Готра Зенон, 78, відомий львівський науковець, професор і завідувач кафедри електронних приладів Національного університету "Львівська політехніка" [113][114]
- 27 січня — Ахекян Тетяна Луківна, 93, радянська і українська балерина, балетмейстер та педагог, Народна артистка України (1998)[115].
- 28 січня:
- Омеляненко Василь Онуфрійович, 95, радянський та український художник (гончар, скульптор), Заслужений майстер народної творчості України (1976)[116].
- Пісний Василь Михайлович, 58, генерал-лейтенант міліції, заступник начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ (2015—2019); COVID-19[117].
- 9 березня — Зерова Марина Дмитрівна, 86, українська вчена у галузі ентомології, заслужений діяч науки і техніки України.
- 30 березня — Коробко Микола Іванович, 84, український правозахисник, громадсько-політичний діяч, народний депутат України I скликання.
- 3 квітня — Коросташов Олександр Григорович, 79, радянський та український господарський діяч, Герой України (2002)[118].
- 7 квітня — Акімов Ігор Андрійович, 83, український зоолог, член-кореспондент НАН України, заслужений діяч науки і техніки України, директор Інституту зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України.
- 16 квітня — Яворівський Володимир Олександрович, 78, український письменник, журналіст та політік[119].
- 19 травня:
- Вершиніна Людмила Іванівна, 93, радянська і українська акторка та режисер, Народна артистка України (1977)[120].
- Дутчак Михайло Михайлович, 67, український диригент, Народний артист України (2017)[121].
- 30 травня — Слабошпицький Михайло Федотович, 74, український письменник та літературознавець[122].
- 3 червня:
- Завгородній Микола Володимирович, 68, радянський та український актор, Народний артист України (2014)[123].
- Шептекіта Валерій Іванович, 80, радянський та український актор («Овід», «Роксолана», «Я, ти, він, вона»), Народний артист України (2000)[124].
- 13 червня — Чапкіс Григорій Миколайович, 91, радянський і український танцюрист та хореограф, Народний артист України (2010)[125].
- 22 червня — Силенко Тарас Вікторович, 48, український бандурист (кобзар), Заслужений артист України (2008)[126].
- 14 липня — Судьїн Володимир Миколайович, 82, радянський і український режисер, актор та педагог, Заслужений діяч мистецтв України (1993)[127].
- 24 липня — Шапар Аркадій Григорович, 84, український еколог, член-кореспондент НАН України, Заслужений діяч науки та техніки України (2000)[128].
- 5 серпня — Марчук Євген Кирилович, 80, український політик, Прем'єр-міністр України (1995—1996)[129].
- 8 серпня — Ройтбурд Олександр Анатолійович, 59, український художник, директор Одеського художнього музею (2018—2019)[130].
- 16 серпня — Голубничий Володимир Степанович, 85, радянський та український легкоатлет, неодноразовий рекордсмен світу та чемпіон Європи, учасник 5 олімпіад, 2-разовий олімпійський чемпіон зі спортивної ходьби[131].
- 6 жовтня – Мась Олексій, 47, видатний український IT-фахівець, винахідник і співзасновник відомих стартапів.[132][133]
- 6 листопада — Звягільський Юхим Леонідович, 88, радянський та український політик, Прем'єр-міністр України (1993—1994), Герой Соціалістичної Праці (1986), Герой України (2003); COVID-19[134].
- 25 листопада — Омельченко Олександр Олександрович, 83, український політик та підприємець, мер Києва (1996—2006), Герой України (2001)[135].
- 3 грудня — Гаденко Мар'ян Ілліч, 66, український композитор, співак, поет та телеведучий, Народний артист України (1999)[136].
Засновані, створені
- 24 серпня Указом президента України Володимира Зеленського запроваджено щорічно 28 липня відзначати День Української Державності[137].
Пам'ятні дати та ювілеї
Дні пам'яті
- 100-ті роковини від початку масового штучного голоду 1921—1923 років в Україні (День пам'яті — 27 листопада);
- 80-ті роковини від початку масових розстрілів, здійснених гітлерівцями у Бабиному Яру (29–30.09.1941, День пам'яті — 29 вересня). Трагедія стала символом «Голокосту від куль» і символом нацистської політики знищення людей в Україні. Нацисти також вчиняли подібні злочини у Харкові (Дробицький Яр), Дніпропетровську (нині — місто Дніпро), Рівному (урочище Сосонки), Луцьку, Вінниці, Дрогобичі та інших місцях;
- 75-ті роковини від початку масового штучного голоду 1946—1947 років в Україні (День пам'яті — 27 листопада).
Ювілеї
- 1225 років з часу (796 рік):
- знищення Аварського каганату у Паннонії франками (інша дата — 805 рік).
- 1125 років з часу (896 рік):
- битви на Південному Бузі, де болгарський цар Симеон I розбив військо угрів та в союзі з печенігами він вигнав їх далеко на захід.
- 1075 років з часу (946 рік):
- посольства княгині Ольги до Царгорода.
- придушення Ольгою повстання древлян після спалення Іскоростеня.
- 1050 років з часу (971 рік):
- завершення Другого Балканського походу у Болгарії князя Святослава (з 969 року) та пограбування околиць Константинополя, облога у Доростолі; поразка і відхід з Балкан. Укладення з Візантією договору на умовах 944 року.
- 1025 років з часу (996 рік):
- завершення спорудження Десятинної церкви в Києві (з 990 року) та її урочисте відкриття (25 травня), до якої прибули священики з Херсонеса. Захоронення тут праху княгині Ольги.
- 875 років з часу (1146 рік):
- завершення повстання у Києві, який у 1139 році був захоплений Всеволодом Олеговичем.
- початку збройної боротьби князівських родів (Ольговичів, Мономаховичів, Давидовичів) за Київський престол (до 1161 року).
- 825 років з часу (1196 рік):
- вторгнення литовців у Волинське князівство.
- 800 років з часу (1221 рік):
- початку княжіння Данила Романовича на Волині.
- битви під Галичем (23 травня 1221);
- 775 років з часу (1246 рік):
- відвідання галицько-волинським князем Данилом Романовичем столиці Орди — Сарай-Бату, де був вимушений визнати себе підлеглим хана Батия.
- подорожі Плано Карпіні через Чехію, Польщу, Русь (Володимир, Київ) і Дон до Сарая і Монголії.
- 700 років з часу (1321 рік):
- битви на річці Ірпінь, коли литовський князь Гедимін розбив руське військо і зайняв Київ (інша дата — 1320 рік).
- 675 років з часу (1346 рік):
- облоги Кафи Ханом Джанібеком
- 550 років з часу (1471 рік):
- ліквідації Київського удільного князівства та утворення Київського воєводства.
- 450 років з часу (1571 рік):
- похід кримських татар на чолі з ханом Девлет Ґераєм на Москву, що привів до спалення Москви, коли цар Іван IV втік зі своєї столиці.
- 425 років з часу (1596 рік):
- укладення Берестейської церковної унії — створення Української греко-католицької Церкви;
- завершення козацького повстання під проводом Северина Наливайка (з 1591 року).
- битви біля урочища Гострий Камінь (березень–квітень);
- битви в урочищі Солониця (травень–червень);
- 400 років з часу (1621 рік):
- завершення хотинської турецько-польської війни війни.
- Хотинської битви, коли козацька армія (40 000 воїнів) гетьмана Петра Сагайдачного врятувало польське військо (30 000 воїнів) від поразки турками (120—150 000) і татарами (60 000) (2 вересня — 9 жовтня).
- підписання Хотинського мирного договору, яким було встановлено польсько-молдавський кордон по Дністру, але Річ Посполита віддавала Хотин. Козацький реєстр збільшено не було, він залишився на рівні 3000.
- ухвалення Сеймом Речі Посполитої рішення про збільшення козацького реєстру до 20 000 осіб із затвердженням 100 000 злотих на рік для утримання. Втім, рішення не було втілено в життя.
- 375 років з часу (1646 рік):
- проведення Ужгородської церковної унії та поширення греко-католицизму на Закарпаття.
- видання Требника Петра Могили друкарнею Києво-Печерської лаври.
- 350 років з часу (1671 рік):
- завершення польсько — українсько — татарської війни 1666—1671 років між Річчю Посполитою та васалами Османської імперії: Гетьманщиною (Правобережною Україною на чолі з Петром Дорошенком) та Кримським ханством. Похід польського війська на чолі з Яном Собеським на Поділля проти П.Дорошенка, захоплення Брацлава, Могилева, Вінниці.
- 325 років з часу (1696 рік):
- завершення спорудження коштом гетьмана Івана Мазепи Богоявленської церкви Братського монастиря та Миколаївського собору в Києві.
- Другого азовського походу — облоги, штурму і здобуття (19/29 липня) україно-російськими військами турецької фортеці Азов у гирлі Дону (травень — липень).
- 300 років з часу (1721 рік):
- завершення Північної війни Російської імперії зі Швецією.
- підписання Ништадтського миру та закінчення Північної війни Московського царства зі Шведською імперією (30 серпня).
- видання наказу про цензурування українських книжок, яким були накладені штрафи на Київську та Чернігівську друкарні за книжки «не во всем с великороссийскими сходные». Знищення Чернігівської друкарні.
- першого взяття проб донецького вугілля з метою його промислового використання ландратом (помічникомгубернатора) Київської губернії, шляхтичем Микитою Вепрейським та капітаном Ізюмського полку, комендантом Бахмутської фортеці Семеном Чирковим в урочищі Скелеватому, що за 25 верст від Бахмута.
- 250 років з часу (1771 рік):
- спорудження Дніпровської укріпленої лінії (від Олександрівська вздовж Кримського кордону до Петрівської фортеці) та заснування Олександрівська (нині м. Запоріжжя).
- походу Долгорукова на Кримське ханство в ході російсько-турецької війни, коли було здобуто Перекоп (червень), Ґезлев, Кафу. Кримське ханство було визнане незалежним, але під протекторатом Російської імперії.
- 225 років з часу (1796 рік):
- розформування Катеринославського козацького війська, що існувало між Південним Бугом і Інгулом (5 червня).
- 200 років з часу (1821 рік):
- створення Павлом Пестелем Південного товариства декабристів в Україні (березень).
- 175 років з часу (1846 рік):
- видання в Москві Осипом Бодянським історичної праці «Історія Русів».
- початку селянського антипольського повстання у Галичині
- 150 років з часу (1871 рік):
- завершення будівництва залізниць Полтава — Кременчук і Харків — Полтава.
- відкриття залізниці Тернопіль — Підволочиськ.
- початок будівництва залізниці Волочиськ — Жмеринка.
- 100 років з часу (1921 рік):
- ухвалення рішення про запровадження нової економічної політики (непу) Х з'їзд РКП(б) з частковим відновленням приватної власності та свободи торгівлі та підтвердженням передачі землі у власність селян (8 — 16 березня).
- підписання Ризький мирний договір РСФРР та УСРР з Польщею та завершення польсько-радянської війни 1919—1920 рр. і поділу західних земель України і Білорусі між Росією та Польщею(18 березня).
- початку Голоду в Україні (до 1923 року)
- проведення І Всеукраїнського православного церковного Собору, на якому підтверджено автокефалію Української автокефальної православної церкви з обранням її керівництво на чолі з митрополитом Василем Липківським (14-30 жовтня).
- закінчення другої радянсько-української війни, поразка українського визвольного руху (листопад).
- замаху у Львові на прем'єр-міністра («Начальника держави») Польщі маршала Юзефа Пілсудського, під час якого було поранено львівського губернатора К.Грабовського, здійснений членом УВО Степаном Федаком (25 листопада).
- уведення більшовиками загального військового обов'язку (30 вересня).
- утворення Кримської АРСР у складі РРФСР (18 жовтня).
- проведення Другого зимового походу (Листопадового рейду) повстанських загонів армії УНР на Правобережну Україну (28 жовтня — 6 грудня).
- 359 полонених вояків похідної групи Армії УНР, які відмовились перейти на службу до Червоної Армії і були розстріляні біля с. Базар Житомирської області (нині — село Коростенського району Житомирської області) (21 листопада).
- 75 років з часу (1946 рік):
- проведення Львівського собору — проголошення ліквідації УГКЦ, розриву унії з Римом і перехід греко-католиків до православ'я (8 березня).
- проведення Грубешівської операції — звільнення міста Грубешів військовими УПА та польської організації ВіН («Свобода і незалежність») (27 — 28 травня);
- утворення Закарпатської області (22 червня).
- схвалення плану IV п'ятирічки — «п'ятирічки відбудови» (серпень).
- уведення до навчального процесу нового, наближеного до російського, українського правопису, схваленого 8 травня 1945 постановою Ради Міністрів УРСР (15 листопада).
- початку Голоду в Україні (до 1947 року)
- 25 років з часу (1996 рік):
- початок ваучерної приватизації в Україні з видачею іменних приватизаційних сертифікатів у відділеннях «Ощадбанку» (15 лютого).
- призначення нового прем'єр-міністра України Павла Лазаренка (27 червня).
- День Конституції України: після майже доби безперервної роботи, Верховна Рада України о 9 год. 18 хв., прийняла і ввела в дію Конституцію України. Цій доленосній події передували 6 років наполегливої і важкої праці, консультацій, криз і домовленостей. Документ отримав підтримку двох третин депутатського корпусу (315 народних депутатів). (28 червня).
- українські спортсмени на Літніх Олімпійських іграх 1996 в Атланті здобули 9 золотих, 2 срібних і 12 бронзових медалей, посівши 9-е місце у загальному заліку країн-учасниць (19 липня — 5 серпня).
- запровадження національної валюти гривні (₴, UAH) указом Президента України Леоніда Кучми «Про грошову реформу в Україні» від 25.08.1996 (вересень).
Населених пунктів
- 1075 років із часу (946 рік):
- першої писемної згадки про місто Вишгород;
- 1025 років із часу (996 рік):
- першої писемної згадки про місто Полонне;
- 950 років із часу (1071 рік):
- першої писемної згадки про місто Старий Самбір;
- 925 років із часу (1096 рік):
- першої писемної згадки про місто Ромни;
- 875 років із часу (1146 рік):
- першої писемної згадки про місто Путивль;
- першої писемної згадки про селище Меджибіж;
- 825 років із часу (1196 рік):
- першої писемної згадки про місто Камінь-Каширський;
- 650 років із часу (1371 рік):
- першої писемної згадки про місто Болехів;
- 450 років із часу (1571 рік):
- першої писемної згадки про місто Бахмут;
- першої писемної згадки про місто Богодухів;
- першої писемної згадки про місто Кременчук;
- 375 років із часу (1646 рік):
- заснування міста Валки;
Архітектурних пам'яток, установ та організацій
- 250 років з часу (1771 рік):
- заснування астрономічної обсерваторії у Львові (нині — астрономічна обсерваторія як науково-дослідна установа Львівського національного університету імені Івана Франка).
- початку спорудження Свято-Успенського собору у місті Харкові.
- заснування Шосткинського порохового заводу (нині — казенне підприємство Шосткинський казенний завод «Зірка» на Сумщині)
- 225 років з часу (1796 рік):
- заснування Національного дендрологічного парку «Софіївка» НАН України[138] в Умані.
- спорудження першої кам'яновугільної копальні у Донбасі (Лисичанськ)
- 200 років з часу (1821 рік):
- заснування Південного товариства декабристів.
- заснування Миколаївської астрономічної обсерваторії (нині — науково-дослідний інститут «Миколаївська астрономічна обсерваторія»)
- завершення діяльності театральної трупи на чолі з Іваном Котляревським та Михайлом Щепкіним у Полтаві.
- 150 років з часу (1871 рік):
- відкриття у місті Києві Колегії Павла Ґалагана (жовтень).
- 125 років із часу (1896 рік):
- заснування Львівської академічної громади;
- початку кінематографа в Україні (13 вересня — кінопоказ у приміщенні львівського Пасажу Гаусмана, 2 грудня — кінопоказ у приміщенні Харківського оперного театру);
- заснування Чернігівського обласного історичного музею імені В. В. Тарновського (26 листопада);
- 100 років з часу (1921 рік):
- заснування Української медичної стоматологічної академії;
- заснування Харківської державної академії дизайну і мистецтв;
- створення Мліївської дослідної станції садівництва (нині — Дослідна станція помології ім. Л. П. Симиренка Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України) (1921);
- заснування Українського Вільного Університету (17 січня);
- утворення Всеукраїнського музичного товариства імені Миколи Леонтовича (1 лютого);
- заснування державного степового заповідника «Асканія-Нова» (нині — Біосферний заповідник «Асканія-Нова» імені Ф. Е. Фальц-Фейна Національної академії аграрних наук України) (8 лютого);
- заснування Луганського національного університету імені Тараса Шевченка (1 березня);
- створення Музею (Кабінету) антропології та етнології імені Хв. Вовка (29 березня);
- заснування Одеського національного економічного університету (16 травня);
- заснування у місті Львові Українського таємного університету (липень);
- заснування національної гідрометеорологічної служби (19 листопада);
- 75 років з часу (1946 рік):
- заснування Інституту філософії імені Г. С. Сковороди Національної академії наук України;
- заснування Конструкторського бюро під керівництвом О. Антонова (нині — державне підприємство «Антонов»);
- заснування Київського національного торговельно-економічного університету;
- заснування Львівської національної академії мистецтв (6 вересня);
- заснування Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського;
- створення Українського науково-дослідного інституту протезування, протезобудування та відновлення працездатності;
- відновлення Спілки Української Молоді в діаспорі (25 квітня);
- заснування Інституту фізіології рослин і генетики Національної академії наук України (15 травня);
- заснування Інституту захисту рослин Національної академії аграрних наук України (7 червня);
- 50 років з часу (1971 рік):
- введення в дію Київської ТЕЦ-5 — однієї з найбільших в СРСР (21 грудня).
- заснування Інженерно-технологічного інституту «Біотехніка» Національної академії аграрних наук України;
- заснування народного літературно-меморіального музею Лесі Українки в селі Косівщина Сумського району Сумської області;
- 25 років з часу (1996 рік):
- заснування Конституційного Суду України (16 жовтня).
- передачі британської антарктичної станції «Фарадей» Україні. Над станцією було піднято український прапор та присвоєно нове ім'я — «Академік Вернадський».
Народження
- 870 років із часу народження (1151 рік):
- князя Ігоря Святославича (пом. 1202);
- 820 років із часу народження (1201 рік):
- князя Данила Галицького (пом. 1264);
- 425 років з дня народження (1596 рік):
- Петра Могила (пом. 1647) — церковного та політичного діяча, педагога, митрополита Київського, Галицького і всієї Русі (31 грудня);
- 375 років з дня народження (1646 рік):
- Івана Скоропадського (пом. 1722) — гетьмана Лівобережної України (1708—1722);
- 340 років із дня народження (1681 рік):
- 18 червня — Феофана Прокоповича (пом. 1736) — українського церковного діяча, письменника;
- 300 років з дня народження (1721 рік):
- Іраклія (Гераклія) Костецького (пом. 1768) — діяча чернечого Чину св. Василія Великого в галузі просвіти і шкільництва, місіонера-проповідника, який підніс значення Теребовлянського (Підгорянського) монастиря до центру студій для чернечої молоді.
- Тихона (в миру Тараса Якубовського)[139] (пом. 1786) — українського релігійного діяча в добу Гетьманщини, педагога, Єпископа Російської православної церкви.
- 210 років із дня народження (1811 рік):
- 2 вересня — Івана Вагилевича (пом. 1866) — українського поета, фольклориста, філолога, етнографа, члена «Руської трійці»;
- 200 років із часу народження (1821 рік):
- Михайла Башилова (пом. 1870) — художника, автора ілюстрацій до «Кобзаря» Тараса Шевченка;
- 15 січня — Антона Петрушевича (пом. 1913) — українського історика, археолога, етнографа;
- 25 травня — Миколи Гулака (пом. 1899) — українського громадського та політичного діяча, вченого, історика, публіциста, юриста, одного із засновників Кирило-Мефодіївського товариства;
- 5 червня — Івана Вернадського (пом. 1884) — українського економіста, публіциста, видавця, громадського діяча;
- 175 років з дня народження (1846 рік):
- Івана Верхратськиого (пом. 1919) — мовознавця, фольклориста, письменника (24 квітня);
- Миколи Миклухо-Маклая (пом. 1888) — етнографа, географа (17 липня);
- 150 років з дня народження (1871 рік):
- 15 січня — Агатангела Кримського (пом. 1942) — українського вченого, академіка, сходознавця, філолога, письменника, історика, перекладача, репресованого;
- 19 січня — Євгена Кузьміна (пом. 1942) — українського мистецтвознавця, публіциста, представника «Розстріляного Відродження», репресованого;
- 12 лютого — Леся Мартовича (справжнє ім'я та прізвище — Олекса Мартович) (пом. 1916) — українського письменника, юриста, громадського діяча;
- 25 лютого — Лариси Косач (Лесі Українки) (пом. 1913) — видатної української письменниці та громадської діячки[140];
- 16 березня — Миколи Бурачека (пом. 1942) — українського художника, письменника, мистецтвознавця;
- 24 квітня — Любові Хавкіної (пом. 1949) — українського бібліотекознавця, бібліографа;
- 9 травня — Володимира Гнатюка (пом. 1926) — українського етнографа, фольклориста, громадського діяча, літературознавця, перекладача, вченого, академіка;
- 14 травня — Василя Стефаника (пом. 1936) — українського письменника, громадського та політичного діяча, однієї з головних постатей культурного та суспільно-політичного життя України;
- 26 травня — Олександра Яницького (пом. 1943) — українського біофізика, радіобіолога, винахідника нового типу рентгенівської трубки;
- 7 липня — Філарета Колесси (пом. 1947) — українського етнографа, фольклориста, композитора, музикознавця, вченого, академіка;
- 24 серпня — Василя Щурата (пом. 1948) — українського поета, літературознавця, перекладача;
- 140 років із дня народження (1881 рік):
- 29 березня — Марійки Підгірянки (справжнє ім'я та прізвище — Марія Ленерт-Домбровська) (пом. 1963) — української поетеси;
- 5 квітня — Дмитра Ревуцького (пом. 1941) — українського музикознавця, фольклориста, перекладача;
- 12 квітня — Миколи Капустянського (пом. 1969) — українського військового та політичного діяча, генерал-хорунжого Армії УНР, учасника боротьби за незалежність України у ХХ столітті;
- 24 травня — Олександра Богомольця (пом. 1946) — українського академіка, лікаря, патофізіолога;
- 130 років із дня народження (1891 рік):
- 23 січня — Павла Тичини (пом. 1967) — українського поета, перекладача, громадського та державного діяча;
- 14 березня — Амвросія Бучми (пом. 1957) — українського актора, режисера, педагога;
- 20 квітня — Юрія Тютюнника (пом. 1930) — українського військового діяча, генерал-хорунжого Армії УНР, учасника боротьби за незалежність України у ХХ столітті;
- 23 квітня — Сергія Прокоф'єва (пом. 1953) — українського композитора, піаніста, диригента;
- 14 червня — Євгена Коновальця (пом. 1938) — українського військового та політичного діяча, голови Організації українських націоналістів;
- 4 липня — Петра Панча (справжнє прізвище — Панченко) (пом. 1978) — українського письменника;
- 125 років з дня народження (1896 рік):
- Івана Паторжинського (пом. 1960) — оперного співака, педагога, народного артиста СРСР (3 березня);
- Надії Суровцової (пом. 1985) — громадської діячки, політв'язня, журналістки (18 березня);
- Василя Недайкаші (пом. після 1965) — командира куреня Низових запорожців Армії УНР (21 березня);
- Бориса Монкевича (пом. 1971) — сотника Армії УНР, військового історика (25 березня);
- 120 років із дня народження (1901 рік):
- 2 лютого — Валер'яна Підмогильного (пом. 1937) — українського письменника, представника «Розстріляного Відродження», репресованого;
- 30 квітня — Саймона Кузнеця (пом. 1985) — економіста, лауреата Нобелівської премії, який навчався в Україні;
- 110 років із часу народження (1911 рік):
- Марка Бернеса (пом. 1969) — актора, співака;
- 27 січня — Івана Гончара (пом. 1993) — українського художника, скульптора, графіка, колекціонера, етнографа;
- 28 січня — Семена Брауде (пом. 2003) — українського вченого, радіофізика, астронома, академіка;
- 10 червня — Петра Весклярова (пом. 1994) — українського актора театру і кіно, телеведучого (Дід Панас);
- 100 років із часу народження (1921 рік):
- 8 січня — Василя Сенатора (пом. 1944) — військового льотчика, учасника вигнання нацистів із території України;
- 9 січня — Лариси Ратушної (пом. 1944) — учасниці антинацистського Руху Опору;
- 12 січня — Леоніда Литвиненка (пом. 1983) — вченого, хіміка-органіка, академіка;
- 28 січня — Леоніда Смогоржевського (пом. 1996) — українського вченого, зоолога, орнітолога;
- 21 лютого — Володимира Малика (справжнє прізвище — Сиченко) (пом. 1998) — українського письменника;
- 6 березня — Олексія Береста (пом. 1970) — українського військового діяча, учасника Другої світової війни, Героя України;
- 11 березня — Павла Романчука (пом. 2008) — українського військового діяча, учасника вигнання нацистів із території України;
- 2 квітня — Арсентія Мальона (пом. 1950) — українського військового льотчика, учасника вигнання нацистів із території України;
- 10 квітня — Ніни Онілової (пом. 1942) — українського військового діяча, учасниці оборонних боїв на території України в роки Другої світової війни;
- 15 квітня — Георгія Берегового (пом. 1995) — українського військового льотчика, учасника вигнання нацистів з території України, льотчика-космонавта, генерал-лейтенанта авіації;
- 25 квітня — Володимира Сербулова (пом. 1993) — українського військового діяча, учасника вигнання нацистів із території України;
- 6 травня — Олександри Селюченко (пом. 1921) — української керамістки, народної майстрині, заслуженого майстра народної творчості;
- 10 травня — Михайла Кривенка (пом. 2008) — українського художника;
- 15 травня — Михайла Дзигунського (пом. 1944) — українського військового діяча, учасника вигнання нацистів із території України;
- 15 червня — Івана Чорноволенка (пом. 1943) — українського військового діяча, учасника вигнання нацистів із території України;
- 21 червня — Осипа Дяківа (пом. 1950) — українського учасника антинацистського Руху Опору, громадського та політичного діяча, учасника боротьби за незалежність України у ХХ столітті;
- 4 липня — Івана Кобилянського (пом. 1945) — українського військового льотчика, учасника Другої світової війни;
- 5 липня — Івана Кравченка (пом. 1945) — українського військового діяча, учасника вигнання нацистів із території України;
- 7 липня — Петра Яцика (пом. 2001) — українського мецената, громадського діяча, засновника Міжнародного конкурсу знавців української мови, що носить його ім'я;
- 8 серпня — Володимира Щигельського (пом. 1949) — українського військового та політичного діяча, поручника УПА, учасника боротьби за незалежність України у ХХ столітті;
- 24 серпня — Леоніда Полтави (справжнє прізвище — Пархомович) (пом. 1990) — українського громадського та політичного діяча, письменника, журналіста;
- 24 серпня — Бориса Малиновського (пом. 2019) — українського вченого, кібернетика;
- 90 років із дня народження (1941 рік):
- 6 березня — Олександра Білаша (пом. 2003) — українського композитора, Героя України;
- 12 червня — Євгенії Мірошниченко (пом. 2009) — українського оперної співачки, педагога, Героя України;
- 22 червня — Геннадія Удовенка (пом. 2013) — українського дипломата, державного та політичного діяча, президента Генеральної Асамблеї ООН;
- 26 липня — Івана Дзюби — українського літературознавця, літературного критика, публіциста, правозахисника, дисидента, громадського та державного діяча, вченого, академіка НАН України, політв'язня радянського режиму, Героя України;
- 80 років із дня народження (1941 рік):
- 24 січня — Юрія Покальчука (пом. 2008) — українського письменника, перекладача;
- 17 травня — Ореста Субтельного (пом. 2016) — українського історика, іноземного члена НАН України;
- 15 червня — Івана Миколайчука (пом. 1987) — українського кіноактора, драматурга, кінорежисера;
- 27 серпня — Богдана Ступки (пом. 2012) — українського актора, громадського та державного діяча, Героя України;
- 75 років з дня народження (1946 рік):
- 28 січня — Леоніда Каденюка (пом. 2018) — першого космонавта незалежної України, генерал-майора авіації, Героя України;
- 31 липня — Володимира Шевченка (пом. 2012) — артиста цирку, дресирувальника хижаків, народного артиста УРСР;
- 50 років із дня народження (1971 рік):
- 9 квітня — Михайла Костишина (пом. 2014) — учасника Революції Гідності, Героя України;
- 20 травня — Валерія Опанасюка (пом. 2014) — учасника Революції Гідності, Героя України;
- 25 років з дня народження (1996 рік):
- 27 січня — Іллі Нижника — українського шахіста, гросмейстера;
Смерті
- 300 років з дня смерті (1721 рік):
- Івана Сулими — українського полководця, генерального хорунжого Війська Запорозького (1708–1721), наказного гетьмана (з 1718).
- Василя Верлецького — українського політичного діяча, дипломата часів Гетьмана Івана Мазепи.
- Єрофея Косовського (чернече ім'я Варлаам) (нар. бл. 1654) — українського та московитського релігійного діяча, православного місіонера у країнах Західного Сибіру, митрополита Смоленського і Дорогобузького (1720—1721).
- Сильвестра (Пиновського) (за іншою інформацією — помер у 1722) — українського церковного діяча, ректора Києво-Могилянської академії.
- 275 років з дня смерті (1746 рік):
- Атанасія Шептицького (світське ім'я — Антоній; нар. 1686) — предстоятеля Української греко-католицької церкви, митрополита Київського;
- 100 років з дня смерті (1921 рік):
- Миколи Леонтовича (нар. 1877) — українського композитора, збирача музичного фольклору;
- Григорія Чупринки (нар. 1879) — українського поета, літературного критика, учасника антибільшовицького повстанського руху;
- Адріана Кащенка (нар. 1858) — українського етнографа, письменника;
- Костянтина Пестушка (нар. 1898) — отамана Степової дивізії, головного отамана Холодного Яру;
- 50 років з дня смерті (1971 рік):
- Бориса Монкевича (нар. 1896) — сотника Армії УНР, військового історика (25 березня);
- Левка (Лева) Лепкого (нар. 1888) — українського письменника, видавця, редактора, композитора, художника;
- 25 років з дня смерті (1996 рік):
- Петра Ше́леста (нар. 1908) — партійного і державного діяча УРСР та СРСР. Першого секретаря ЦК КП України (1963—1972), члена Політбюро (Президії) ЦК КПРС (1964—1973) (кандидата у члени Президії ЦК КПРС у 1963—1964), депутата Верховної Ради Української РСР 4–8-го скликань, депутата Верховної Ради СРСР 5–8-го скликань (1958—1974), члена Президії Верховної Ради СРСР (1966—1972). Героя Соціалістичної Праці (1968) (22 січня).
Примітки
- З 8 січня в Україні починають діяти посиленні карантинні обмеження. Кабінет Міністрів України. 7.01.2021. Процитовано 7.01.2021.
- Вибух на газопроводі: «Лубнигаз» підозрює Мосійчука. Українська правда. 10.01.2021. Процитовано 10.01.2021.
- Уряд США запровадив санкції проти семи українців. Серед них – Дубінський та Онищенко. Радіо Свобода. 11 січня 2021. Процитовано 11 січня 2021.
- Українською, будь ласка: відсьогодні громадян повинні обслуговувати державною мовою. УНІАН. 16 січня 2021. Процитовано 16 січня 2021.
- Тетяна Федоркова (21 січня 2021). Пожежа у будинку з літніми людьми у Харкові: 15 загиблих. Суспільне. Процитовано 21 січня 2021.
- УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №43/2021. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Процитовано 3 лютого 2021.
- Пожежа в запорізькій лікарні: трагедія сталася в реанімації COVID-відділення. Укрінформ. 4 лютого 2021. Процитовано 4 лютого 2021.
- Пожежа в лікарні: 4 людей отруїлися, постраждали анестезіолог та медбрат. Українська правда. 4 лютого 2021. Процитовано 4 лютого 2021.
- РНБО запровадила санкції до Медведчука та Марченко. Українська правда. 19.02.2021. Процитовано 19.02.2021.
- В Україні зареєстрували вакцину Pfizer від COVID-19 – МОЗ. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 24 лютого 2021.
- МОЗ: в Україні зареєстрували вакцину Oxford/AstraZeneca (Covishield). Радіо Свобода (укр.). Процитовано 24 лютого 2021.
- Україна отримала першу вакцину проти коронавірусу. Що про неї відомо. РБК-Украина (рос.). Процитовано 23 лютого 2021.
- Суд дав Стерненку 7 років тюрми. За що. bbc.com. BBC News Україна. 23 лютого 2021. Процитовано 24 лютого 2021.
- В Україні зробили перше щеплення від коронавірусу (фото). LB.ua. Процитовано 24 лютого 2021.
- «Вдарив по Путіну». В мережі кепкують з «оголеної» вакцинації Зеленського, ВВС, 2 березня 2021
- М'янма: силовики вбили 38 протестувальників, включно з дітьми. ВВС Україна. 5 березня 2021. Процитовано 5 березня 2021.
- ДТП з українцями в Польщі: МВС повідомило про стан десятків постраждалих. Українська правда. 6 березня 2021. Процитовано 6 березня 2021.
- Шевченківська премія-2021: стали відомі імена переможців. Українська правда. 9 березня 2021. Процитовано 9 березня 2021.
- В Україні зареєстрували китайську вакцину Sinovac. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 11 березня 2021.
- Антимонопольний комітет оштрафував Google на мільйон. Економічна правда (укр.). Процитовано 12 квітня 2021.
- ДТЕК завершив монтаж на першій в Україні промисловій системі накопичення енергії. РБК-Украина (рос.). Процитовано 12 квітня 2021.
- Уряд дозволив іноземним закладам вищої освіти відкривати філії в Україні – МОН. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 12 квітня 2021.
- В Україні сьогодні почнуть робити щеплення вакциною Sinovac. РБК-Украина (рос.). Процитовано 13 квітня 2021.
- LIVE: (укр.). Процитовано 13 квітня 2021.
- В Україні розпочинають щеплення китайською вакциною CoronaVac проти COVID-19. Що про це відомо. Українська правда _Життя. Процитовано 13 квітня 2021.
- Україна вийшла на пік третьої хвилі коронавірусу, - Степанов. РБК-Украина (рос.). Процитовано 13 квітня 2021.
- Україна отримала першу партію вакцини Pfizer. УНІАН. 16 квітня 2021. Процитовано 16 квітня 2021.
- Динамо вперше за п'ять років стало чемпіоном України. УНІАН. 25 квітня 2021. Процитовано 25 квітня 2021.
- Енергетичне ембарго, відключення від SWIFT: Європарламент пропонує покарання для РФ за нову агресію. Українська прада. 29 квітня 2021. Процитовано 29 квітня 2021.
- Апеляційний суд не підтримав скасування нової редакції правопису. УП. 11.05.2021. Процитовано 11.05.2021.
- «Динамо» — володар Кубка України!. upl.ua/ua (укр.). УПЛ. 13 травня 2021. Процитовано 13 травня 2021.
- Італія з Maneskin переможець Євробачення. Гурт Go_A від України став п'ятим. ВВС Україна. 22 травня 2021. Процитовано 2 травня 2021.
- Новим власником "Української правди" став Томаш Фіала. УП. 26 травня 2021. Процитовано 26 травня 2021.
- Український фільм «Мати Апостолів» отримав три нагороди на кінофестивалі у Нью-Йорку. theukrainians.org. 28 травня 2021. Процитовано 28 травня 2021.
- Go_A очолили топ світових трендів Spotify. Навіть в Італії обійшли переможця. liga.net. 26 травня 2021. Процитовано 26 травня 2021.
- Назвали переможців Національної кінопремії «Золота Дзиґа 2021». Українська правда. 12.06.2021. Процитовано 12.06.2021.
- Ломаченко переміг технічним нокаутом Накатані в 9 раунді. champion.com.ua (ua). 27 червня 2021. Процитовано 27 червня 2021.
- У Чорному морі стартують міжнародні навчання Sea Breeze-2021. Слово і діло. 28.06.2021. Процитовано 28.06.2021.
- Україна отримала копії Конституції Пилипа Орлика. Оригінал привезуть на День незалежності. РБК-Украина (рос.). Процитовано 28 червня 2021.
- В Україні стартував продаж сільськогосподарської землі. Економічна правда. 1.07.2021. Процитовано 1.07.2021.
- Українські, західні, російські: які артисти приїхали на Atlas Weekend. Суспільне. 05.07.2021. Процитовано 11.07.2021.
- Аваков подав у відставку. Хто може його замінити. ВВС Україна. 13.07.2021. Процитовано 13.07.2021.
- Український плавець Романчук установив олімпійський рекорд і вийшов до фіналу змагань. Громадське. 27.07.2021. Процитовано 13.07.2021.
- Українського дзюдоїста вбили у в'язниці ДНР
- Мера Кривого Рогу знайшли мертвим — ЗМІ (15 серпня 2021). НВ. Архів оригіналу за 15 серпня 2021. Процитовано 15 серпня 2021.
- Українець Анікєєв виграв ЧЄ-2021 з шашок-64, здолавши у фіналі росіянина. sport.ua. 17 серпня 2021. Процитовано 17 серпня 2021.
- Україна евакуювала з Афганістану відому афганську режисерку. ВВС Україна. 18 серпня 2021. Процитовано 18 серпня 2021.
- Україна придбала легендарний британський криголам. Укрінформ. 19 серпня 2021. Процитовано 19 серпня 2021.
- Іван Марчук, Юрій Рибчинський, Олег Блохін, Софія Ротару, Мирослав Скорик – в Україні з’явилися перші національні легенди. Президент України. Процитовано 23 серпня 2021.
- Фільм «СТОП-ЗЕМЛЯ» Катерини Горностай отримав Гран-Прі 12-го Одеського кінофестивалю. Укрінформ. 21 серпня 2021. Процитовано 21 серпня 2021.
- Зеленський зустрівся в Києві з вселенським патріархом Варфоломієм. dw.com. 21 серпня 2021. Процитовано 21 серпня 2021.
- Зустріч Меркель і Зеленського: про Донбас без прогресу, про газ - суперечливо. ВВС Україна. 22 серпня 2021. Процитовано 22 серпня 2021.
- Учасники Кримської платформи підписали декларацію. Що вона передбачає. Суспільне. 23 серпня 2021. Процитовано 23 серпня 2021.
- «М'яка сила у новій реальності». В Україні вперше відбувся саміт перших леді та джентльменів. Суспільне. 23 серпня 2021. Процитовано 23 серпня 2021.
- Перший етап режиму «без паперів»: з 23 серпня почав діяти закон про цифрові паспорти в Дії. diia.gov.ua. 23 серпня 2021. Процитовано 23 серпня 2021.
- ДТП зі "слугою народу": ЗМІ масово видалили новини, партія не коментує. УП. 30.08.2021. Процитовано 30.08.2021.
- Святковий парад з нагоди 30-ї річниці незалежності України завершився. Інтрерфакс-Україна. 24 серпня 2021. Процитовано 24 серпня 2021.
- Україна і США підписали меморандум про будівництво енергоблоку Хмельницької АЕС. РБК-Украина (рос.). Процитовано 31 серпня 2021.
- «Джавеліни», план реформ та $3 млрд для бізнесу: текст домовленості лідерів України і США. Європейська правда. 1 вересня 2021.
- Палав Костел Святого Миколая у Києві. Українська правда. 3 вересня 2021.
- Українець Крипак став найтитулованішим спортсменом Паралімпіади-2020. ESPRESO.TV. 4 вересня 2021. Процитовано 5 вересня 2021.
- Теракт у Дніпрі: все, що відомо про вибух авто і загиблих – фото, відео. 24 Канал (укр.). Процитовано 15 вересня 2021.
- Вибух авто в Дніпрі: загинули 2 людей, поліція каже про теракт. 24 Канал (укр.). Процитовано 15 вересня 2021.
- Вибух авто у Дніпрі кваліфікували як теракт. РБК-Украина (рос.). Процитовано 15 вересня 2021.
- Стало відомо, хто загинув у теракті в Дніпрі. РБК-Украина (рос.). Процитовано 15 вересня 2021.
- У Львівській лікарні вперше в Україні провели трансплантацію легенів і пересадку серця дитині. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 5 січня 2022.
- Замах на Шефіра: по машині вистрілили 18 разів, життю водія нічого не загрожує. РБК-Украина. Процитовано 22 вересня 2021.
- Суперкубковий розгром. Шахтар впевнено обіграв Динамо в матчі за трофей. sport.ua. 22.09.2020. Процитовано 22.09.2020.
- Україна перейшла у «жовту» зону карантину: головні зміни. sport.ua. 22.09.2020. Процитовано 22.09.2020.
- Олександр Усик - чемпіон світу у суперважкій вазі, але скільки у нього чемпіонських поясів?. Суспільне. 26.09.2020. Процитовано 26.09.2020.
- Netflix запустив українську версію інтерфейсу та переклав деякі серіали. Що вже можна дивитися?. hromadske.ua. 4 жовтня 2021.
- Верховна Рада відправила у відставку Дмитра Разумкова. Радіо Свобода. 7 жовтня 2021.
- Верховна Рада обрала Руслана Стефанчука своїм головою. Радіо Свобода. 7 жовтня 2021.
- Україна та ЄС підписали Угоду про «відкрите небо». Укрінформ. 12 жовтня 2021.
- У Верховного Суду новий очільник — Всеволод Князєв. Хто він?. Громадське. 22.10.2021. Процитовано 22.10.2021.
- Суд в Амстердамі наказав повернути «скіфське золото» Україні. Українська правда. 26.10.2021. Процитовано 26.10.2021.
- ЗСУ вперше застосували «Байрактар» у зоні ООС, знищили гармату бойовиків. Українська правда. 26.10.2021. Процитовано 26.10.2021.
- Противники COVID-вакцинації вийшли на акцію протесту у Києві. dw.com. 3.11.2021. Процитовано 3.11.2021.
- Порошенко продав акції «5 каналу» та «Прямого» - через закон про олігархів. Укрінформ. 8 листопада 2021.
- Американський актор Шон Пенн уперше приїхав до України, щоб зняти документальний фільм. Українські новини. 16 листопада 2021.
- Bellingcat опублікував нові деталі у справі «вагнерівців». Громадське. 17 листопада 2021.
- Фільм Сенцова визнали найкращим на фестивалі в Стокгольмі, а головного героя — найкращим актором. Громадське. 17 листопада 2021.
- Стрічка «Цей дощ ніколи не скінчиться» отримала нагороду за найкращий документальний фільм на 66-му Міжнародному кінофестивалі в Корку (Ірландія). Державне агентство України з питань кіно. 17 листопада 2021.
- Нокаут у Києві. Українець Далакян яскраво захистив чемпіонський пояс WBA. sport.ua. 20 листопада 2021.
- Збірна України сенсаційно виграла командний чемпіонат Європи. champion.com.ua. 21 листопада 2021.
- «Енергоатом» підписав угоду з Westinghouse про будівництво двох енергоблоків для Хмельницької АЕС. Радіо Свобода. 22 листопада 2021.
- Зросла кількість жертв вибуху в будинку на Миколаївщині. Українська правда. 28 листопада 2021. Процитовано 28 листопада 2021.
- Збірна України з водного поло здобула перемогу у Лізі Націй. vgolos.ua. 28 листопада 2021. Процитовано 28 листопада 2021.
- Кількість загиблих в ДТП біля Чернігова зросла до 13. Прокурор назвав попередню причину аварії. Українська правда. 7 грудня 2021. Процитовано 7 грудня 2021.
- Гогілашвілі звільнили з МВС після скандалу. ВВС Україна. 13 грудня 2021. Процитовано 13 грудня 2021.
- В Україні через негоду знеструмлені 187 населених пунктів – ДСНС. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 23 грудня 2021.
- Оперативна інформація про надзвичайні ситуації техногенного, природного та іншого характеру на території України станом на 7 годин 13 грудня 2021 року. Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ua). Процитовано 23 грудня 2021.
- СБУ заявляє, що ліквідувала «найбільшу в Україні» мережу з виготовлення підроблених COVID-сертифікатів. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 23 грудня 2021.
- Рада перейменувала Володимир-Волинський, у російському Владімєрє проти. УП. 15 грудня 2021. Процитовано 15 грудня 2021.
- Світовий банк виділив Україні 300 млн євро на енергоефективність і підтримку реформ. РБК-Украина (рос.). Процитовано 23 грудня 2021.
- New EUR 300 Million World Bank Loan to Support Reforms in Ukraine Amid COVID-19 Pandemic. World Bank (англ.). Процитовано 23 грудня 2021.
- Українці зможуть подорожувати на Сейшели без візи. 24 Канал (укр.). Процитовано 23 грудня 2021.
- Кабінет Міністрів України - Україна та Сейшели укладуть угоду про безвіз. www.kmu.gov.ua (ua). Процитовано 23 грудня 2021.
- Указ Президента України від 22 серпня 2021 року № 381/2021 «Про присвоєння С. Білоусу звання Герой України»
- Указ Президента України від 22 серпня 2021 року № 386/2021 «Про присвоєння І.Гельфгату звання Герой України»
- Указ Президента України від 22 серпня 2021 року № 385/2021 «Про присвоєння В.Горбуліну звання Герой України»
- Указ Президента України від 22 серпня 2021 року № 382/2021 «Про присвоєння М. Ридзаничу звання Герой України»
- Указ Президента України від 22 серпня 2021 року № 383/2021 «Про присвоєння Є.Сидоренку звання Герой України»
- Указ Президента України від 22 серпня 2021 року № 384/2021 «Про присвоєння Н.Яремчуку звання Герой України»
- Указ Президента України від 28 серпня 2021 року № 449/2021 «Про присвоєння С.Горбенку звання Герой України»
- Указ Президента України від 28 серпня 2021 року № 450/2021 «Про присвоєння В. Гурняку звання Герой України»
- Зеленський дав Героя України Максиму Крипаку. Gazeta.ua. 17 вересня 2021. Процитовано 17.09.2021. (укр.)
- Указ Президента України від 29 вересня 2021 року № 494/2021 «Про присвоєння І.Левітасу звання Герой України»
- Указ Президента України від 14 жовтня 2021 року № 535/2021 «Про присвоєння М.Верхогляду звання Герой України»
- Указ Президента України від 14 жовтня 2021 року № 536/2021 «Про присвоєння Р.Хамраєву звання Герой України»
- Указ Президента України від 30 листопада 2021 року № 608/2021 «Про присвоєння Д.Коцюбайлу звання Герой України»
- Указ Президента України від 3 грудня 2021 року № 620/2021 «Про присвоєння П. Полицяку звання Герой України»
- Львів сумує через втрату відомого вченого й винахідника Зенона Готри — Львівська міська рада. city-adm.lviv.ua (uk-ua). 5 січня 2021. Процитовано 12 січня 2022.
- У Львові помер відомий вчений і винахідник: йому було 78 років. РБК-Украина (рос.). Процитовано 12 січня 2022.
- МКІП висловлює співчуття з приводу смерті народної артистки України Тетяни Ахекян. Міністерство культури та інформаційної політики України. Процитовано 31 січня 2021.
- На Полтавщині помер найстарший гончар України Василь Омеляненко. 0532.ua - Сайт міста Полтави (uk-UA). Процитовано 30 січня 2021.
- Замок, Високий (28 січня 2021). Від коронавірусу помер Василь Пісний — Високий Замок. wz.lviv.ua (uk-ua). Процитовано 28 січня 2021.
- https://telegraf.com.ua/ukraina/obshhestvo/5626288-umer-geroy-ukrainyi-aleksandr-korostashov-ego-biografiya-i-foto.html
- Помер Володимир Яворівський. ZN.UA (укр.). 17 квітня 2021. Процитовано 17 квітня 2021.
- https://34.ua/ru/v-dnepre-na-94-godu-zhizni-skonchalas-narodnaya-artistka-ukrainy-lyudmila-vershinina_n118710
- https://m.day.kyiv.ua/uk/news/190521-u-lvovi-pomer-vidomyy-dyrygent-myhaylo-dutchak
- Крамар, Остап (30 травня 2021). На 75-м году жизни умер публицист и лауреат Шевченковской премии Михаил Слабошпицкий. Громадське. Архів оригіналу за 2 червня 2021. Процитовано 26 січня 2022.
- https://odesalive.com.ua/publication/v_odesi_pomer_narodnyj_artyst_ukrayiny_mykola_zavhorodnij_20995
- Могилєвич, Діана (3 червня 2021). Помер зірка серіалу "Папік" Валерій Шептекіта. УНІАН. Архів оригіналу за 17 грудня 2021. Процитовано 4 січня 2022.
- Помер Григорій Чапкіс: чим він запам'ятався українцям. РБК-Украина. Процитовано 13 червня 2021.
- https://glavcom.ua/news/v-ukrajini-pomer-vidomiy-bandurist-foto-764241.html
- https://www.knutkt.com.ua/news/1020-14-2021-83-.html
- https://www.nas.gov.ua/UA/Org/Pages/default.aspx?OrgID=0000302
- Помер перший голова СБУ та експрем'єр-міністр Євген Марчук – дружина. Радіо Свобода. 5 серпня 2021. Архів оригіналу за 22 жовтня 2021. Процитовано 4 січня 2022.
- https://news.obozrevatel.com/society/umer-izvestnyij-ukrainskij-hudozhnik-rojtburd.htm
- http://dancor.sumy.ua/news/newsline/383252
- Увійти у Facebook. Facebook (укр.). Процитовано 12 січня 2022.
- Помер Олексій Мась, "хрещений батько" української IT-сфери. РБК-Украина (рос.). Процитовано 12 січня 2022.
- На 88 році життя не стало експрем'єра Юхима Звягільського. Еспресо TV. 6 листопада 2021. Архів оригіналу за 6 листопада 2021. Процитовано 6 листопада 2021.
- Помер екс-мер Києва Омельченко. Інтерфакс-Україна. 25 листопада 2021. Архів оригіналу за 26 листопада 2021. Процитовано 25 січня 2022.
- https://molbuk.ua/chernovtsy_news/242565-pishov-z-zhyttia-narodnyi-artyst-z-bukovyny-marian-gadenko.html
- Указ Президента України від 24 серпня 2021 року № 426/2021 «Про День Української Державності »
- Пісня води, флори та каменю
- Архівована копія. Архів оригіналу за 26 червня 2019. Процитовано 26 червня 2019.
- Голова Верховної Ради України Андрій Парубій підписав постанови про відзначення на державному рівні 150-річчя від дня народження видатної письменниці Лесі Українки та щодо відзначення пам'ятних дат і ювілеїв у 2018 році
Посилання
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.