Перебіг вагітності у людини

Вагітність поділяється на три триместри (періоди по три місяці кожний). Також внутрішньоутробний розвиток людини поділяють на два періоди: ембріональний (зародковий) і фетальний (плодовий). Ембріональний період триває від запліднення яйцеклітини до кінця 8 тижня вагітності (або 10 тижня акушерського строку, тобто від останньої менструації). Під час ембріогенезу відбуваються запліднення, дроблення ембріона, його імплантація, гаструляція (утворення зародкових листків), формування органів, плацентація. Тому ембріогенез і перший триместр вагітності в цілому, коли формуються основні системи життєдіяльності майбутньої людини, вважаються важливими.

Датування вагітності від дати останньої менструації до пологів.

Традиційно, згідно з правилом Негале, яке використовують для обчислення дати народження, вагітність людини триває близько 40 тижнів, або 280 днів, від останнього менструального циклу. Дитина, народжена до 37 тижнів, вважається недоношеною, тоді, коли після 43 тижнів переношеною[1][2].

Перший триместр

1-2 тиждень від зачаття (3-4 тиждень від останньої менструації)

Частина серії
Жіноче здоров'я
Портал Проєкт Стиль

Розвиток людини починається з моменту запліднення яйцеклітини жінки сперматозоїдом чоловіка. Запліднення можливе в період овуляції, коли дозріла яйцеклітина виходить з яєчника. Період овуляції зазвичай припадає на 10-16 день менструального циклу, але може бути сильно зміщений. Після овуляції яйцеклітина потрапляє в маткову трубу і зберігає життєздатність протягом приблизно однієї доби. Сперматозоїди здатні до запліднення протягом 2-3 діб після сім'явипорскування.

Запліднення відбувається в матковій трубі. При злитті яйцеклітини і сперматозоїда утворюється нова клітина зигота, яка протягом 3-4 днів пересувається по матковій трубі в бік матки. Переміщення ембріона по матковій трубі відбувається завдяки струму трубної рідини (за рахунок биття війок стінки труби та перистальтичним скороченням м'язів). Через 26-30 годин після запліднення зигота починає ділитися і утворює новий багатоклітинний ембріон. Через дві доби після запліднення ембріон складається з 4 клітин, через 3 доби — з 8 клітин, через 4 доби — з 10-20 клітин, через 5 діб — з декількох десятків клітин. Процес поділу яйцеклітини називають «дробленням», тому що розмір ембріона не збільшується, а кожна дочірня клітина зменшується в розмірі.

Протягом перших 4-х днів розвитку ембріон людини має розмір близько 0,14 мм

Починаючи з 5-го дня ембріон зростає, до 6 дня розмір ембріона — близько 0,2 мм.

До 4-го дня розвитку ембріон виходить з маткової труби в матку. До того часу, ембріон, що виглядав як неорганізована група клітин, формує подобу пустотілої кулі. Ця стадія розвитку називається бластоциста. В кінці першого тижня бластоциста вселяється в ендометрій (слизова матки) — цей процес називається імплантацією. Ендометрій поставляє ембріону поживні речовини. Згодом цю функцію візьме на себе плацента, якої поки немає.

Стать майбутньої дитини залежить від статевих хромосом. При злитті яйцеклітини зі сперматозоїдом, що несе хромосому Х, народиться дівчинка, а при злитті зі сперматозоїдом, що має хромосому Y, хлопчик. Таким чином, стать дитини залежить від статевих хромосом батька. Ймовірність завагітніти двома дітьми природним шляхом становить 1:89[3].

На 7-8-й день при нормальній вагітності відбувається імплантація ембріона в стінку матки (в патологічних випадках може розвинутися позаматкова вагітність, коли ембріон проникає в стінку маткової труби). Також на 7 день трофобласт — зовнішній шар зародка — починає продукувати специфічний гормон хоріонічний гонадотропін (ХГЛ). Він повідомляє організму матері про настання вагітності і спонукає його до подальших фізіологічних змін і перебудови, і саме за його рівнем в сечі жінки або крові можна встановити факт вагітності в перші два тижні.

Рівень ХГЛ у тих, хто чекає двійню, найчастіше високий. Іноді це може бути першою ознакою того, що виношується декілька ембріонів. Середній ХГЛ для одного ембріона через 18 днів після овуляції — 70 мо/л, а для двійні він становить 200 мо/л в той же день. Але тим не менш, це не найдостовірніший спосіб визначення багатоплідної вагітності[4].

Деякі жінки в період імплантації відчувають скорочення матки і невелике кровомазання, яке можуть сплутати з менструальною кровотечею, оскільки імплантація іноді збігається за часом з очікуваними місячними. Але кровотеча при імплантації завжди дуже бідна і не триває довго. Крім того, вона не супроводжується больовими відчуттями[5].

3-4 тиждень від зачаття (5-6 тиждень від останньої менструації)

Мозок чотиритижневого ембріона.

У стані жінки починають виявлятися перші ознаки вагітності: затримка менструації, можливі появи ранкової нудоти, часте сечовипускання протягом дня, підвищення базальної температури вище 37 °C, можливі з високою ймовірністю підвищена дратівливість, плаксивість.

З кожним днем форма розвитку ембріона ускладнюється. До третього тижня утворюється нервова трубка, яка пройде по всій довжині ембріона, давши початок головному і спинному мозку. Опуклість в центральній частині ембріона розвинеться в серце. В цей же час починає формуватися плацента — саме через неї і так звані ворсини хоріона ембріон дістає поживні речовини від матері.

На 3-му тижні розмір ембріона — близько 4 мм. До цього часу ембріон являє собою яйцеподібне утворення (так зване «плодове яйце»). В плодовому яйці виділяють власне зародок і так звані позазародкові органи: хоріон, амніон і жовтковий мішок.

На 21-й день, однак, уже починають формування головний і спинний мозок. На 21-й день після зачаття також починає битися серце (серцева трубка, а не серце) ембріона.

До кінця 4-го тижня встановлюється циркуляція крові, повністю сформована пуповина, очні западини, зачатки рук і ніг. Починається закладка найважливіших органів печінки, нирок, органів травлення, видільної системи.

Бульбашки, з яких пізніше сформуються очі, і майбутні слухові проходи, які сформують внутрішнє вухо, розташовуються з боків голови.

5-6 тиждень від зачаття (7-8 від останньої менструації)

Кожна жінка з терміном вагітності 5-6 тижнів має відвідати жіночу консультацію для своєчасного виявлення порушень здоров'я. Відомо, що на 5 тижні періодичні болі внизу живота й у попереку, почуття тиску на пряму кишку, надмірні виділення з піхви можуть свідчити про загрозу викидня.

Вагітність вносить багато змін у стан шийки матки. На цьому тижні сформується слизова пробка, яка заповнить цервікальний канал і буде додатково захищати майбутню дитину від інфекцій. Ця пробка вийде за кілька днів або годин до пологів (а може бути, безпосередньо під час них).

На 5-му тижні формується пуповина. Вона є сполучною ланкою між плацентою і ембріоном протягом всієї вагітності, забезпечуючи його киснем і поживними речовинами і виводячи продукти його метаболізму. Травний тракт і дихальна система ембріона продовжують формуватися.

На 5-й тиждень в ембріона з'являються подібності кистей рук — поки вони мають форму весла. Починають формуватися статеві залози, з'являються первинні статеві клітини.

На 6-му тижні формуються риси обличчя, очі, ніс, щелепи, а також розвиваються кінцівки. Пальці ще тільки починають формуватися, але руки вже можуть стискатися в кулачках, згинатися в ліктях, а ноги в колінах. Очі стають більш схожими на людські, оскільки вони починають виробляти кольоровий пігмент райдужки і у них формується сітківка. Кишківник стає довшим і йому вже не вистачає місця в животі дитини, тому до 10-го тижня він частково виходить в пуповину.

До теперішнього часу статеві органи дитини вже набувають характерного вигляду, але вони ще не розвинулися достатньо для того, щоб при ультразвуковому дослідженні можна було визначити, хлопчик це або дівчинка. Починає формуватися яєчко.

7-8 тижнів від зачаття (9-10 тиждень від останньої менструації)

8 тижневий ембріон людини.

До 7-го тижня довжина тіла ембріона — 2.3 см, вага — 2 г. Хвіст, який перебував у кінці хребта ембріона, на цьому тижні геть зникає.

На 7-му тижні вагітності починає формуватися плацента, одночасно з цим вона сама починає виробляти гормони. Серце дитини в цей час стає чотирикамерним, у нього формуються великі кровоносні судини, відбувається розвиток ендокринних залоз, розвивається мозок. На кінцівках повністю сформувалися пальці, дитина вперше починає рухатися в материнському тілі.

У ембріона розвинувся кінчик носа. Шар шкіри, що покриває очі, розділився на повіки, які стануть помітнішими в найближчі кілька тижнів. Травна система продовжує розвиватися. Сформувався задній прохід, а кишечник став довшим. До того ж, на цьому тижні починають розвиватися репродуктивні органи яєчка і яєчники.

На 8-му тижні, якщо жінка вагітна хлопчиком, Y-хромосома починає керувати процесом утворення яєчок, які почнуть виробляти гормон тестостерон і у дитини сформуються чоловічі статеві ознаки. Гонади заселяються первинними статевими клітинами. Зароджується зоровий нерв.[6] Нирки починають виробляти сечу. З'являється статевий горбок, урогенітальна і анальна мембрани. Хоча статеві органи дитини розвиваються швидко, зовнішні геніталії хлопчика або дівчинки сформуються до кінця 9-го тижня. А чітко диференціювати їх можна буде, починаючи з 12 тижня.

9-10 тижнів від зачаття (11-12 тиждень від останньої менструації)

Організм матері починає розбудову власного обміну речовин, щоб бути в змозі забезпечити дитину всіма необхідними поживними речовинами. Нездатність швидко пристосуватися до зміни обмінних процесів часто обертається токсикозом. Це стан в першій половині вагітності може супроводжуватися нудотою, блювотою, слинотечею, а також зниженням ваги.

На 10-му тижні у зародка повністю сформована ротова порожнина, обличчя, півкулі мозку, кишечник, пряма кишка, жовчні протоки. Верхня губа сформована. Виникають смакові рецептори язика. Починається розвиток мозочка, який відповідає за координацію рухів людини.

З'являється чутливість шкіри генітальної області. У дівчаток формується клітор, у хлопчиків статевий член.

В еритроцитах плода з'являються різні агглютиногени (А і В, М і N, Rh), що визначають групу крові.

Далі розвиток описується в акушерських тижнях.

11-12 тижні

З 11-го тижня починається плодовий або фетальний період розвитку. Організм матері в нормі встигає пристосуватися до нових умов, у неї зникають нудота і інші симптоми токсикозу. Одночасно вирівнюється настрій, зникають надмірна втома і дратівливість. Базальна температура знижується до звичайного рівня, нижче 37 °C. На фізіологічному рівні стає помітним ріст матки, її розмір досягає кулака жінки. Матка стає занадто великою, щоб залишатися на своєму звичайному місці в самому низу живота, і починає підніматися в черевну порожнину.

До 12-го тижня тимус (вилочкова залоза) нагадує зрілий орган. В тимусі відбувається диференціювання лімфоїдних стовбурових клітин у Т-лімфоцити.

Розвиток обличчя триває: вуха переміщуються до їх постійного положення по боках голови.

Продовжується формування гонад і стає можливим розпізнавання статі ембріона, оскільки урогенітальна мембрана диференціюється за чоловічим і жіночим типом. Стають помітні яєчка і яєчники. Відбувається формування анального отвору.

13-14 тижні

До 13-го тижня розмір плоду — 7,5 см, вага — близько 23 г. Сформувалася плацента — тепер саме вона дає дитині кисень, поживні речовини і піклується про виведення відходів. Плацента також продукує прогестерон і естроген, які допомагають підтримувати вагітність. До цього моменту повіки закриті — вони захищають очі. Дитина вже може класти пальці в рот, але смоктальна мускулатура ще не розвинулася. Закінчують розвиватися голосові зв'язки. У ротовій порожнині присутні закладки 20 зубів.

Підшлункова залоза, жовчний міхур і щитоподібна залоза вже розвинені, нирки виробляють сечу, а кістковий мозоклейкоцити, які будуть справлятися з інфекціями після народження.

У плоду чоловічої статі починається розвиток передміхурової залози (простати). Активно розмножуються статеві клітини (оогонії) у плодів жіночої статі. До моменту народження число оогоній прогресивно зменшується і складає близько 4 — 5 % від вихідного. Загальна кількість статевих клітин до моменту народження становить близько 300 000-400 000.

За певних обставин (наприклад, якщо вагітна старше 35 років) гінеколог може порекомендувати проведення процедури амніоцентезу. Це аналіз, який зазвичай робиться між 15 і 18 тижнями і може виявити аномалії розвитку плода (наприклад, синдром Дауна). Під час процедури тонка голка вводиться через черевну стінку у плодовий міхур, в якому перебуває дитина. При цьому береться проба навколоплідних вод і проводиться їх аналіз. Амніоцентез є фактором ризику переривання вагітності (хоча цей ризик мінімальний).

На 14-му тижні розмір плоду — близько 9 см, вага — близько 43 г. До теперішнього часу геніталії дитини повністю розвинені, але їх все ще непросто ідентифікувати при ультразвуковому обстеженні. В організмі дитини починають вироблятися тиреоїдні гормони, оскільки у дитини розвинулася щитоподібна залоза.

З 14-17-го тижня кістковий мозок вже виробляє кров'яні клітини, його печінка секретує жовч, а підшлункова залоза продукує інсулін. Плід покритий пушковими волоссям, яке називається лануго — воно випаде до моменту пологів.

На 13-14-й акушерських тижнях плід нагадує зовні маленьку людину, завершено формування основних органів і їх систем. Завершується перший триместр вагітності.

Другий триместр

15-16 тижні

Linea alba.

В результаті збільшення вироблення меланіну (яке в свою чергу викликається збільшенням кількості естрогенів[7][8]) можливе потемніння сосків і шкіри навколо них, на животі з'являється темна серединна лінія, так звана, Linea nigra. Гіперпігментація проходить після пологів[9].

На 15-му тижні зріст дитини — 10 см, вага — 70 г. Дитина гримасує, оскільки її лицьові м'язи розвинені і скорочуються. Всі крихітні органи, нерви і м'язи вже працюють. Кишківник перемістився з області пуповини в черевну порожнину дитини, її печінка починає виробляти жовч, яка пізніше допоможе перетравлювати жири, а її підшлункова залоза виробляє інсулін (гормон, який перетворює глюкозу в енергію). До цього тижня шкірні покриви вже повністю сформовані, але вони настільки ніжні і прозорі, що під шкірою можна бачити кровоносні судини.

Триває зростання брів і волосся на голові. Очі дитини вже майже зайняли своє звичне місце, але вони ще досить низько розташовані на обличчі. Розвиток скелета і м'язів триває — дитина робить багато рухів головою, ротом, руками, зап'ястями, кистями, ногами і стопами.

Добре прослуховується серцебиття плоду. Серце функціонує і перекачує близько 600 мл крові за добу. У плоду з'являються потові залози. Розвиваються зуби. Починають функціонувати слинні залози.

На 16-му тижні плід і плацента представляють єдину систему, плід вже вільно плаває в амніотичній рідині (навколоплідних водах). В цей час виконують інвазивну процедуру амніоцентезу, аналіз навколоплідної рідини дозволяє діагностувати вроджені та генетичні захворювання.

При огляді зовнішніх статевих органів можна визначити стать плоду.

17-18 тижні

На 17-му тижні розмір плоду — близько 13 см, вага — 140 г. Зараз він важить вже більше плаценти. Його тіло вкрите м'яким шаром пушкового волосся лануго, яке розподілено по його тілу хвилеподібно — як малюнок відбитків пальців. Шкіра дуже тонка. Під нею починає відкладатися так званий бурий жир, який буде грати роль в теплоутворенні. У найближчі тижні дитина навчиться рухати очними яблуками. Плацента зростає разом з плодом. Зараз в ній розташовані тисячі кровоносних судин, які приносять поживні речовини і кисень від матері до зростаючої дитини.

До 18-го тижня завершується формування імунної системи.

В кінці 4 місяці вагітності жінка починає відчувати рухи дитини.

Груди помітно змінилися порівняно з тим, якими вони були на початку вагітності. Гормони готують їх до виробництва молока — в груди надходить більше крові, а молочні залози ростуть, готуючись до грудного вигодовування. Завдяки цьому об'єм грудей може збільшитися (у багатьох — на один-два повних розміру) і під шкірою стають видимими вени.

Зростання грудей протягом вагітності.

На 18-му тижні зріст дитини — близько 14 см, вага — 190 г. Так само як і на більш ранніх термінах, дитина може чути звуки за допомогою вуха, яке досі було влаштовано досить примітивно. Але на цьому тижні кісточки вуха формуються повністю, разом з тією частиною мозку, яка відповідає за слух. Дитина часто змінює положення тіла, схрещує ноги, смокче палець. Її сітківка стає світлочутливою, і тепер може реагувати на яскраве світло із зовнішнього світу. Очі сформовані, виникає рефлекс кліпання. Вуха займають постійне положення з боків голови. Кістки дитини вже сформовані, але тільки починають тверднути.

З'являється шкірна чутливість живота і сідниць. Закінчується формування матки у плода жіночої статі. Зародки молочних зубів починають покриватися дентином (основна тканина зуба). Відбувається закладка постійних зубів. Зачаток постійного зуба знаходиться позаду кожного зародка молочного зуба.

Плід починає фазно спати і рухатися, але воліє спати.

19-20 тижні

П'ятий місяць вагітності позначається значними перебудовами в організмі матері: серцевий викид збільшується на 40 % від вихідного рівня; майже на 500 мл зростає об'єм циркулюючої крові, тому значно частіше стає пульс; збільшується об'єм плазми крові порівняно з кількістю еритроцитів, одночасно знижується рівень гемоглобіну.

Самопочуття жінки може погіршитися: виникають болі в попереку, можлива лихоманка, хворобливе сечовипускання, оскільки збільшена матка передавлює сечовий міхур. Застій сечі може спричинити пієлонефрит вагітних, який представляє загрозу подальшому розвитку плода.

На 19-му тижні зріст плоду — 15 см, вага — 240 г. Плід виріс до розміру невеликого баклажана. Його тіло вкрите білою в'язкої субстанцією, званої vernix caseosa (сироподібною змазкою). Вона захищає тонку ніжну шкіру від пошкоджень. Недоношені дітки можуть бути покриті такою змазкою і при народженні. Яєчники дівчинки вже містять фолікули з яйцеклітинами, що формуються. УЗД на цьому терміні вагітності показує, як плід чіпає стінку плодового міхура, доторкається до свого обличчя, дотягується ручками до пуповини, бере ногами, смокче палець. Плід вже може використовувати переважно праву руку або, навпаки, ліву. В його мозку сформовані нервові клітини, які відповідають за дотик, смак, світло, нюх і слух — тепер всі ці системи удосконалюються. Гучні звуки ззовні можуть передаватися плоду. Він відповідає на стрес підвищенням своєї активності. Починається процес мієлінізації нервів, функціонує кровообіг плоду. У кишечнику накопичується меконій — продукти клітинної загибелі, діяльності травних залоз з домішкою амніотичної рідини.

До кінця 20-го тижня зріст плоду — 16 см, вага — не більше 300 г. Під захисним шаром змазки шкіра плоду потовщується і ділиться на шари. Плід вже поділяє ніч і ранок, день і вечір — і стає більш активним в певний час дня. Формуються вії.

Очі ще закриті.

Плід активно рухається в утробі матері, починає ковтати амніотичну рідину.

21-22 тижні

Плід збільшує вагу ще на 100 г, у нього швидко ростуть кістки і м'язи. Матері слід збільшити кількість кальцію в їжі, щоб зберегти здоров'я зубів і позбутися від спазмів у ногах (провокуються дефіцитом кальцію). Під час вагітності нерідко з'являється молочниця, яка виражається почервонінням навколо входу в піхві і дріжджовим запахом виділень, але її лікування під час вагітності необхідно строго погоджувати з лікарем. В цей час необхідно перевірити вміст заліза в крові (близько 20 відсотків вагітних жінок страждають анемією).

На 21-му тижні розмір плоду — близько 27 см, вага — 360 г. З 21-го тижня плід починає набирати вагу. Він регулярно ковтає амніотичну рідину, використовуючи її як їжу і пиття, виводить випите з сечею, вдихає і видихає (навколоплідні води оновлюються кожні три години). Брови і вії повністю сформовані. На язиці утворюються смакові сосочки. Вії все ще зімкнуті, але очі вже активні. Кишківник сформувався настільки, що в ньому може всмоктуватися невелика кількість вуглеводів з навколоплідних вод, які, потрапляючи в рот, проходять через всю травну систему в товстий кишечник.

До цього моменту печінка і селезінка плода відповідали за продукцію кров'яних клітин. Але тепер цю функцію бере на себе кістковий мозок (селезінка перестане виробляти кров'яні клітини до 30-го тижня, а печінка — за кілька тижнів до народження).

У зачатку молочних зубів починається відкладення вапняних солей і остаточне формування дентину (основної тканини зуба). Формування зубної емалі відбувається дещо пізніше.

Репродуктивна система дитини продовжує розвиватися. Яєчка хлопчика починають опускатися з черевної порожнини, а матка і яєчники дівчинки розташовуються внизу її живота, крім того, у неї сформувалася піхва.

Хребетний стовп містить 33 хребця, 150 суглобів, близько 1000 зв'язок, які підтримують зростання тіла плода в довжину і збільшення його маси.

23-24 тижні

Дитина в інкубаторі.

Всі органи і системи цілком сформованими, він важить 500-600 г. До 24 тижня повністю зрілими стають і легені, альвеоли починають продукувати сурфактант, він перешкоджає їх злипанню при подиху. Поки що кількість сурфактанту ще не достатня для самостійного дихання, у разі передчасних пологів дитина повинна міститися в кувезі зі складними апаратними системами. Однак навіть у випадку виживання дитини висока ймовірність інвалідності.

Важливий тест — аналіз крові на толерантність до глюкози — найчастіше проводиться між 24 і 28 тижнями вагітності. Цей аналіз дозволяє діагностувати гестаційний діабет (тимчасовий тип діабету, який виникає під час вагітності і може викликати проблеми у немовляти, наприклад, низький рівень цукру в крові). Гестаційний діабет може також стати причиною проведення планового кесаревого розтину, оскільки внаслідок хвороби матері на момент пологів дитина може бути дуже великою.

У цей час плід заповнив всю порожнину матки і починає її розтягувати, сама матка знаходиться на рівні пупка, на висоті 24 см від лонної кістки. Коли плід рухається, можуть виникати короткочасні (1-2 хвилини) перейми Брекстона-Хікса. Вони не представляють загрози для плоду і не означають переривання вагітності, а навпаки готують матку до пологів, навчають її скорочуватися і розслаблятися.

Оскільки внутрішнє вухо — орган, який контролює рівновагу тіла — вже повністю розвинулось, дитина може визначати, в якому положенні він знаходиться, і змінювати його, активно пересуваючись в навколоплідних водах.

Шкіра дитини стає менш прозорою завдяки тому, що в ній виробляється пігмент. Формуються унікальні відбитки пальців — точно таких не буде в жодної людини у світі.

25-27 тижня

Жінка на 26 тижні вагітності.

На 25-му тижні вага плоду досягає 700-750 г. У нього удосконалюються структури головного мозку, налагоджується зв'язок з наднирковими залозами, які починають виробляти адаптативні гормони — глюкокортикоїди, а гіпофіз — адренокортикотропний гормон, який також стимулює діяльність надниркових залоз. У легенях відбувається посилене дозрівання кліток, що продукують сурфактант. Проте плід, народжений в цей час, все ще не здатний самостійно дихати.

Хоча очі плода були закриті протягом останніх кількох місяців, вони скоро відкриються і він зможе кліпати очима. В залежності від етнічної приналежності, деякі діти народжуються з синіми або сіро-блакитними очима (які можуть поміняти колір протягом першого року життя), а деякі — з карими або чорними очима. Вії та волосся на голові продовжують рости.

З 20-го по 28-й тиждень дитина подвоює свій зріст.

Система слуху, яка почала розвиватися на 18-му тижні, тепер повністю сформована. У плоду чоловічої статі яєчка починають опускатися в мошонку.

У матері завдяки плацентарному лактогену швидко збільшуються молочні залози, з'являється молозиво. У цей час слід починати підготовку грудей до грудного вигодовування: їх обмивають прохолодною водою, протирають грубим рушником. Однак надмірне роздратування грудей протипоказано, оскільки завдяки рефлекторної зв'язку це призведе до небажаного скорочення матки.

На 27-му тижні зріст дитини — близько 35 см, вага — майже 900 г. Вона продовжує інтенсивно розвиватися, швидко ростуть м'язи, рухи більш активні і чергуються з періодами сну. Ультразвукове дослідження на цьому терміні вагітності часто фіксує, як дитина смокче палець уві сні чи посміхається.

У дитини дуже активно розвиваються структури мозку.

З шкіри плоду починає зникати пушкове волосся, за винятком шкіри в області плечей. Формується волосяний покрив голови. Хрящі носа і вух м'які. Нігті не доходять до кінця пальців ніг і рук.

Дно матки піднялося на висоту 28 см над лоном, вона тисне на діафрагму, тому у матері можуть виникати труднощі з диханням. Щоб отримувати достатню кількість кисню, вона повинна більше гуляти на свіжому повітрі, щоб запобігти застою крові в венах і, як наслідок, розвитку варикозної хвороби, слід відпочиваючи, лежати на боці, і виконувати спеціальні вправи для відтоку крові.

Крім того, на 27-28 тижні проводять дослідження крові матері з I (0) групою крові або негативним резус-фактором, щоб запобігти розвитку можливої гемолітичної хвороби новонароджених. Для цього матері вводиться за призначенням лікаря антирезусний іммунноглобулін в 28 тижнів і в перші 3 доби після пологів, за умови, що резус-фактор народженої дитини позитивний.

Третій триместр

28 тиждень

Вага плоду на 28 тижні вагітності близько 1 кг, а зріст — 38 см. Враховуючи, що плід постійно зростає і займає майже всю порожнину матки, його ворушіння гостріше відчуваються майбутньою мамою. Розвиток плоду на 28 тижні вагітності обумовлений удосконаленням внутрішніх органів та їх функцій

У корі головного мозку збільшується кількість звивин, чітко позначені великі півкулі. Функціонують органи травлення: удосконалюється перистальтика кишечника, підшлункова залоза виробляє ферменти, а печінка — жовч. За процес кровотворення відповідає кістковий мозок, раніше цю функцію виконували печінка і селезінка. В легенях завершується формування бронхіальних трубок, дихальна система практично готова до самостійного функціонування поза утробою матері. На очах з'явилися вії, малюк час від часу розплющує повіки. Зорові аналізатори розвинені настільки, що дитина на 28 тижні вагітності вже може фокусуватися на певній точці. Малюк відчуває смак і запах навколоплідних вод, реагує на світло і звуки. Шкіра дитини світлішає, раніше вона була червонуватого відтінку. Первородної змазки стає помітно менше. Тіло покривається прошарком жиру, який відповідає за теплообмін. Малюк гладшає, з'являються складочки і округлі форми. Формування скелета знаходиться на фінальній стадії, з цього моменту починається процес зміцнення кісткової тканини.

На 28 тижні при несприятливому перебігу вагітності ймовірний ризик передчасних пологів. В більшості випадків передчасні пологи закінчуються позитивно для дитини, летальні випадки реєструються рідко.

29-30 тижнів

Дно матки піднялося на висоту 30 см над лоном. Матері важко дихати, зростає частота пульсу, може збільшуватися артеріальний тиск. Важливо строго контролювати вагу матері для запобігання явищ прееклампсії, яка супроводжується набряками, критичним збільшенням артеріального тиску, появою білка в сечі. В цей час вага матері може збільшуватися не більше ніж на 50 г на добу, або 300 г на тиждень.

Інше ускладнення цього періоду — синдром нижньої порожнистої вени, який розвивається через здавлення вени маткою. Синдром проявляється раптовою непритомністю, навіть при відсутності навантажень. Щоб запобігти ускладненню, слід відпочивати тільки лежачи на боці.

На 29-му тижні зріст плоду — 37 см, вага близько 1150 г.

З цього моменту і до самих пологів кожна дитина набирає вагу по-своєму. У разі передчасних пологів у цьому терміні новонароджений без супутньої патології при ретельному професійному догляді може вижити. Його мозок може розпізнавати ритм дихання і контролювати температуру тіла, тому при передчасних пологах необхідність штучної вентиляції легенів буде малоймовірна.

31-32 тижня

На цьому терміні вагітності важливо дізнатися, яке положення в матці займає плід. У Швеції цей момент контролюють на 36 тижні. Воно може бути поздовжнім, поперечним, косим. Правильним вважається тільки подовжнє положення плоду. Визначається також передлежання плоду — головне або тазове. По-перше, головне передлежання плоду безпечніше при пологах. Якщо тазове передлежання, у дитини є ще близько 8 тижнів, щоб перекинутися в матці. Також існують методи сприяння перевертанню плода, які може призначити тільки лікар. Після перевертання плода мати зазвичай одягає черевний бандаж, щоб закріпити головне передлежання.

На 32-му тижні вага дитини — від 1500 до 1800 г. У разі передчасних пологів його шанси вижити набагато вище, ніж у попередні тижні. Однак легені усе ще недостатньо зрілі, і новонародженому знадобиться кувез і дихальний апарат.

33-34 тижня

Жінка на 34 тижні вагітності.

На 33-34 тижні зріст плоду — до 40 см, вага — до 1800-2100 г.

До кінця 34 тижні легені дитини стають цілком зрілими, вони зможуть виробляти достатню кількість сурфактанту, щоб дихати самостійно поза лоном матері. Однак у випадку передчасних пологів дитині все одно потрібен кувез, оскільки підшкірних жирових клітин у нього ще мало. Хоча шанси на виживання у дітей, народжених на цьому терміні, більше, все ж залишається ризик інвалідності.

Тільце малюка все покрите пушком і сироподібним змащенням, вушні раковини ще дуже малі, але вже починають розправлятися, у хлопчика яєчка опускаються в мошонку. Змащення, що покриває шкіру дитини, стає тоншим, а лануго майже повністю зникає. Чутлива вся поверхня тіла. Під час материнського оргазму реєструються зміни серцевої діяльності плода.

35-36 тижнів

Самопочуття жінки стає незадовільним. Їй важко дихати, особливо лежачи, їжа викликає печію і вагу в шлунку, активність спонукає плід боляче штовхатися " в області печінки. Це відбувається внаслідок того, що важка, розширена плодом матка тисне на діафрагму, шлунок і легені.

До 35-36-го тижня зріст дитини — 46 см, вага — близько 2400 г. Дитина все активніше готується до появи на світ. Нервова і імунна системи все ще дозрівають, крім цього малюк набирає жир, який необхідний для терморегуляції. Але у всьому іншому, від нігтів на руках і до волосся на голові, він повністю сформований. Якщо він народиться зараз, у нього буде більше 99 % відсотків на виживання. Зараз він набирає від 250 до 350 г на тиждень. Оскільки дитина швидко росте, тепер йому тісно в матці — тому кількість рухів може зменшитися.

На 36 акушерському тижні дно матки піднялося на найвищу точку за усю вагітність.

Кістки черепа все ще рухливі, їм доведеться нашаровуватися одне на одне, поки голова буде проходити через родові шляхи. Ця особливість допомагає дитині з'явитися на світло.

Більшість двійнят з'являються на світ саме в ці тижні.

37-38 тижнів

Починаючи з 37 тижня, вагітність вважається повністю доношеною — плід завершив свій розвиток.

На 37-38 тижні зріст дитини — до 50 см, вага — від 2.7 до 3 кг.

Самопочуття матері дещо поліпшується: їй легше дихати, тому що голівка дитини щільно прилягає до входу в таз, і дно матки змогло опуститися нижче. Однак можуть виникати болі в попереку, а нерегулярні перейми стають частіше.

В цей час з проханням про завчасну госпіталізацію повинні звернутися жінки, які перенесли в минулому операцію на матці або якщо її дитина загинула під час попередніх пологів.

На цьому тижні у матері може відійти пробка — слизова субстанція, яка протягом всієї вагітності закривала матку від інфекцій. Вона виходить за кілька тижнів, днів або годин до пологів (а іноді й безпосередньо в них). З вигляду пробка схожа на щільне желе, вона може бути прозорою, жовтуватого, коричневого кольору або з прожилками. Шийка матки починає готуватися до перейм, і тоді пробка виходить.

Дитина може народитися в будь-який час, але чим довше (в межах терміну вагітності) малюк залишається в матці, тим більше часу у нього є, щоб розвивати свій мозок в умовах спокою, тепла і темряви. До цього моменту він вміє робити все те ж, що новонароджений, за винятком вдихання повітря і забруднення підгузників. Не варто намагатися викликати перейми «народними» засобами або касторкою. Трави і біодобавки можуть містити небезпечні компоненти, а неграмотна самостимуляція спровокувати відшарування плаценти, кровотечу та інші важкі наслідки.

39-40 тижні

Плід ще трохи додав в масі. Його вага може перевищувати 3 кг.

Всі органи і системи цілком зрілі, досить підшкірних жирових клітин, розвинені органи чуття, скоординовані рухи. На шкірі дитини є зовсім невелика кількість змащення, що уже не зможе захистити її від впливу навколоплідної рідини. Якщо з якихось причин пологи затримуються, то зменшення змащення веде до мацерації незахищених місць, у першу чергу з'являються «лазневі» стопи і долоньки або «руки пралі». Пушок зберігається тільки на плічках. Нігтики виступають над фалангами пальців. Зовнішні статеві органи вже розвинені у хлопчиків яєчка в мошонці, у дівчаток великі статеві губи прикрили малі.

Новонароджене немовля через кілька секунд після народження.

Про початок пологів свідчать перейми, які повторюються кожні 10 хвилин, відтік амніотичної рідини і кров'янисті виділення.

Пологи — природний фізіологічний процес, що завершує вагітність і полягає у вигнанні плоду і посліду з матки через канал шийки матки і піхву, званими в цьому випадку родовими шляхами. Початок пологів супроводжується появою переймів.

Перша стадія — скорочення матки з певними інтервалами (перейми), які необхідні для потоншення і розкриття шийки матки (до 10 сантиметрів в діаметрі). Другий етап — потуги, коли породілля м'язами живота виштовхує дитину в родові шляхи, а потім і назовні. Під час третьої стадії народжується плацента. Якщо під час пологів перейми не прогресують або здоров'я виявляється під загрозою, лікар може прискорити процес з допомогою проколювання плодових оболонок або введення гормону окситоцину внутрішньовенно. У тому випадку, коли вагітність відноситься до групи високого ризику, або ризик для життя виникне в процесі пологів, може знадобитися екстрений кесарів розтин.

У день запланованих пологів народжують лише 5 % жінок, більшість з них стають мамами протягом двох тижнів до або після цієї дати. Якщо дата пологів пройшла, лікар може направити вагітну на УЗД і моніторинг стану плода — потім вибрати подальшу тактику чекати або стимулювати пологи.

У дітей, що з'явилися на світ, головка деформована після проходження через родовий канал, тіло вкрите слизом і кров'ю. Шкіра дитини може бути блідою, з ділянками сухості, висипу — ці варіанти є нормою. Внаслідок присутності в організмі дитини материнських гормонів, його геніталії (мошонка у хлопчиків, і статеві губи у дівчаток) можуть бути збільшені. Це нормально і пройде через кілька днів.

Безпосередньо після народження, лікар зробить аспірацію слизу з носа і рота дитини — і той видасть свій перший крик. Дитині перерізають пуповину.

Щоб визначити життєві показники дитини, лікарі проведуть ряд обстежень, таких як визначення стану новонародженого за шкалою Апгар, вимірюють його зріст і вагу.

Див. також

Примітки

  1. Gray, H.  // Stanford Medical Bulletin.  1962. Т. 20. С. 24—8. PMID:13901307.
  2. Dr H. Kieler, O. Axelsson, S. Nilsson, U. Waldenströ.  // Ultrasound in Obstetrics & Gynecology : journal.  1995. Vol. 6, no. 5. P. 353—357. PMID:8590208.
  3. Другий тиждень вагітності. Архів оригіналу за 29 вересня 2013. Процитовано 8 вересня 2012.
  4. Анализ крови на ХГЧ
  5. Четвертий тиждень вагітності. Архів оригіналу за 11 січня 2012. Процитовано 8 вересня 2012.
  6. Развитие плода по неделям беременности. DaBeremenna.ru (рос.). 30 травня 2016. Процитовано 23 жовтня 2018.
  7. George A. O., Shittu O. B., Enwerem E., Wachtel M., Kuti O.  // J Natl Med Assoc : journal.  2005. Vol. 97, no. 5 (5). P. 685—688. PMID:15926645.
  8. Parents Magazine
  9. Estève E., Saudeau L., Pierre F., Barruet K., Vaillant L., Lorette G.  // Ann Dermatol Venereol.  1994. Vol. 121, no 3. P. 227—231. PMID:7832550.

Посилання

Література

  • Буккер С. М. Патология беременности, Л., 1975.
  • Бодяжина В. И. Акушерская помощь в женской консультации, М., 1987;
  • Говалло В. И. Иммунология репродукции, М., 1987;
  • Думитру И. Физиология и патофизиология воспроизводства человека, пер. с румын., с. 355, Бухарест, 1981;
  • Петченко А. И., Физиологические изменения в организме женщины при беременности, в кн.: Многотомное руководство по акушерской гинекологии, т. 2, — кн. 1, — М., 1963.
  • Радзинский В.Е. Ранние сроки беременности. — Москва : Медиабюро Статус презенс, 2009. — 479 с. — ISBN 978-5-91785-001-6. Архивная копия от 20 сентября 2012 на Wayback Machine
  • Савельева Г. М. Беременность, БМЭ, 3-е изд., т. 3, с. 52, М., 1976;
  • Савельева Г.М., Кулаков В.И. Акушерство. — Москва : Медицина, 2000. — ISBN 5-225-04549-9.
  • Силуянова В. А. и Кавторова Н. Е. Учебное пособие по лечебной физкультуре в акушерстве и гинекологии, М., 1977
  • Тимошенко Л. В., Травянко Т. Д. и Гланц М. Р. Акушерская эндокринология, Киев 1981;
  • Федорова М. Б. и Калашников Е. П. Плацента и её роль при беременности. М., 1986;
  • Шехтман М. М. Экстрагенитальная патология и беременность, Л., 1987.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.